Telefonun Mucidi Alexander Graham Bell Kimdir?

Bu yazımızda zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz telefonun, mucidi olan Alexander Graham Bell i ve onun enteresan yaşam öyküsünü inceleyeceğiz.

Telefonun Mucidi Alexander Graham Bell Kimdir?
17 Nisan 2021 - 00:05
Tarih boyunca mucitler bir çok şey için ömrünü harcadılar. Telefonda bunlardan biri.Açıkçası kullanım amacı olarak ilk başta işitme engelliler için bir alet üretilmeye çalışılsa da zamanla bu değişti ve kıtalararası görüşme yapılabilecek noktaya gelindi. İyi hoş ama bu noktaya gelmesindeki asıl hikaye ne ? Gelin hep birlikte Alexander Graham Bell'in enteresan yaşam öyküsünü inceleyelim.

Alexander Graham Bell Hayatı
Alexander Graham Bell 3 Mart 1847 yılında İskoçya'da dünyaya geldi. Daha ilkokula başlamadan okuma yazmayı öğrenmiş ve çocukluğunda en önem verdiği şey konuşmalardaki tonlamalar olmuştur. Annesinin işitme engelli olması sebebiyle, bağırmak yerine kısık sesle konuşmayı tercih ediyordu. Annesinin kendisini anladığı görünce de ses konusundaki teorilerini geliştirmeye başladı. 14 yaşına geldiğinde bilim ve teknolojiyle çok yakından ilgilenmeye başlayan Graham Bell, babasıyla birlikte gittiği Sir Charles Wheatstone'un konuşma makinesinden çok etkilendi ve bu konu üzerine araştırmalar yapmaya başladı.

Eve döndüğündeyse kendi makinelerini yaptılar. 16 yaşına geldiğindeyse insanlara müzik ve etkili konuşma üzerine dersler vermeye başladı. 24 yaşında işitme engelli çocuklara konuşmayı öğretiyordu. İki kardeşinin bu dönemde veremden ölmesi sebebiyle babası, kalan tek çocuğunu da bu hastalığa kurban vermemek için Kanada'nın bir şehri olan Ontario'ya taşınmaya karar verdi.Babasının ölümünün ardında 1872'de Amerika Birleşik Devletleri'ne geçen Graham Bell, burada Boston Üniversitesi'nde ses fizyolojisi profesörü olarak görev aldı. Aynı dönemde işitme engellilere dil öğretmeni yetiştiren okulda çalıştı. Ardındansa kendi okulunu kurdu.Bu dönemde yaptığı çalışmalarla kısa sürede büyük üne kavuşan Graham Bell, Oxford Üniversitesi'den konuk öğretmenlik yapması için davet aldı. Bu seyahati esnasında Alman Hermann Von Helmholz'un Bilginin İşitme Fizyolojisine ilişkin kitabını okudu ve burada okuduğu bilgilerde telefona giden yolda ufak kıvılcımlar oluşturmaya başladı.

Çünkü kitapta Müzik sesinin bir tel aracılığıyla aktarılabileceği üzerine yoğunlaşmaya başladı. Eğer müzik sesi aktarılabiliyorsa, insan sesi de aktarılabilir, böylelikle işitme engelli insanlara sesler ulaştırılabilirdi. Ancak bu dönemde başka bilim insanları da bu konu üzerine yoğunlaşmıştı. Bunlardan biriyse kimilerine göre telefonun mucidi olarak kabul edilen Elisha Gray'di. Bu seyahatinden sonra Amerika'ya geri dönen Graham Bell, burada Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisiyle birlikte çalışmaya başladı.

Harmonik telgrafı icat ederek tarihe geçen Graham Bell, bu başarıyla yetinmedi ve yaptığı çalışmalar sonucu sesin bir kablodan iletilebilmesinin bir hayal olmadığını ve gerçekleştirilebilir olduğunu farketti ve en sonunda telefonu çalıştırmayı başardı.

14 Şubat 1876 günüyse Alexander Graham Bell ve Elisha Gray telefon patentini almak için ayrı ayrı başvuru yaptılar.

7 Mart 1876 günüyse Graham Bell'e istediği patent verildi. 174.465 numaralı patenti alan Graham Bell atölyede denemelerini sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryada üzerine bir asit döküldü ve Watson'ı yardıma çağırdı: "Bay Watson, buraya gelin. Sizi görmek istiyorum" diye yardıma çağırırken farkında olmadan 10 Mart 1876 tarihinde ilk telefon konuşmasını yaptı. Watson, Graham Bell'in sesini telefondan duymuştu.

Gramofon'dan kazandığı parayı bugün de işitme engelliler için çalışan  Alexander Graham Bell İşitme Engelliler Kurumu'na bağışladı. Fransa hükümeti ise bu çalışmalarından dolayı insanlığa hizmet onur ödülü ve para ödülü verdi. Verilen parayı Washinton'da İşitme engelliler için Volta Enstitüsü'nü kurmaya harcadı. İlk el telefonunu geliştirmek için teknik sorunları halletmeye çalışırken bir yandan da kendisini dava eden Elisha Gray'e karşı da hukuk savaşı veriyordu. Tüm bu sorunların üzerine telefon'un atölyeden çıkması yaklaşık olarak 4 yıl sürdü.1880  tarihinde Bell ve yardımcısı  radyofon ismini verdikleri aleti denedi.

Bir okulun tepesine çıktı ve Tainer çok uzaktan görebildiği Graham Bell'e telefonla seslendi.

"Bay Bell.Beni duyabiliyorsanız lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın" dedi.

Bell şapkasını salladığında ise artık telefon tamamiyle icat edilmiş oldu ve gelişmeleri sağlanmaya başlandı. Sekiz yıl sonraysa Connecticut eyaleti ilk telefon şebekesine sahip olan kent oldu. İlk kadın santral memuruysa Boston'da çalışmaya başlayan Emma Nut olarak kayıtlara geçti.Alexander Graham Bell, aslında işitme engellilerin sessizliği ortadan kaldırmak için bu aleti icat etmeyi düşünmüştü ancak bunu başaramadı. Fakat her gün gelişen  telefonlarla birbirinden bir şehir, bir ülke veya bir okyanus ardındaki  insanların birbirini duymalarını sağladı. Belki de bunun tüm sebebi doğuştan işitme engelli olan Annesiydi. Graham Bell her ne kadar telefonun mucidi olarak yer alsa da kimi kaynaklarda telefonun asıl mucidinin Guiseppe Meuci olduğu iddia edilir.

Hatta 1871 yılında Graham Bell'den 5 yıl önce bu aletin patentini de almayı başarmıştır.

Ancak patenti yenileyecek parası olmadığı için patent haklarını kaybetmiştir. Bu sebepten dolayı telefonun mucidi Alexandre Graham Bell olarak kabul edilmiştir. Graham Bell'in 1877 yılında kurduğu telefon şirketiyse bugün Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük şirketlerinden biridir. Hava araçları için beş, selenyum piller için  iki adet ve  hidro uçaklar için dört patenti vardır. 2 Ağustos 1922 tarihindeyse bu dünyadan ayrıldı.

Ve ardında inanılmaz gelişmelere sebep olacak telefonu bırakarak insanlık tarihinde unutulmayak bir yere sahip oldu.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.