Hindistanlı Fizik Dahisi CV Raman Kimdir, Bilime Katkıları Nelerdir?

1888 yılında Hindistan'da dünyaya gelen CV Raman 1970 yılında yatağında uyurken ölmüştür.

Hindistanlı Fizik Dahisi CV Raman Kimdir, Bilime Katkıları Nelerdir?
02 Ocak 2021 - 10:28 - Güncelleme: 24 Mayıs 2021 - 14:29
Bu adam çocukluk yıllarından beri matematik ve fizik bilimlerine, kimya ve biyoloji bilimlerine aşırı bir ilgi duymuştur. Özellikle de fizik biliminin ışık kategorisi üzerinde yaptığı çalışmalar, onu dünyaca tanınan bir bilim adamı haline getirmiştir. Onun bulduğu şey, ışığın molekülllere çarparken, bu moleküllere bir miktar enerji transfer ettiği ve her molekülün farklı ölçekte enerji aldığı ile ilgilidir. Bunu ispat etmek için de ışığın moleküllere çarparken bir miktar renk değişimi yaratmasını delil olarak göstermiştir. Ona göre ışık her moleküle çarparken hem renk değiştiriyor hem de moleküler düzeyde titreşim meydana getiriyordu. Bu prensibe dayanan Raman spektroskopisi işte bu bilgiye dayanır. Raman Spektroskopisi nedir ve ne işe yarıyor? Bu cihaz ışık kullanılarak lab ortamında moleküllerin tanımlanması için kullanılıyor. Canlı olan hücrelere hiç bir zarar vermeden, moleküllerine kadar inceleme ve analiz fırsatı veriyor. Yani bir baka deyişle, CV Raman, kanseri tespit eden bir güvenilir cihaz icat ediyor.

CV Ramanın Hayatı
CV Raman akademik bir kariyeri olan babası sayesinde matematik ve fizik alanında erkenden çalışmalara başlama fırsatını yakalıyor. Annesi ve dayıları teyzeleri Brahminlerdendi ve dindar bireylerdi. Ancak babası dindar değildi. Ailenin geliri orta seviyedeydi. 8 çocuklu bir ailede büyüyen CV Raman, babasının üniversite hocası olmak için satın aldığı ders kitaplarını inceledi ve fizik- matematik alanında babasının da yardımı ile kendini geliştirdi. Babası üniversitede işe başlayınca da üniversitenin kütüphanesinde yer alan fizik ve matematik kitaplarının hepsini inceleme fırsatı buldu. 14 yaşında Presidency College'de eğitimine başladı. 1904 yılında bu eğitimi birincilikle bitirdi. Öğretim görevlilerinin dikkatini çekti ve yüksek lisans yapmaya teşvik edildi. Ancak İngiltere'nin havası onun sağlığına iyi gelmiyordu. Doktoru onu Hindistan'a geri dönmesi için ikna etti. Yüksek lisansını Hindistan'da yapan CV Raman 18 yaşında iken bir makaleyi o zamanın bilim çevresinde ilgi gören bilimsel bir dergiye yolladı. Bu dergiye abone olan binlerce bilim insanı vardı. Makalesini burada yayınlatan CV Raman henüz 18 yaşındaydı ama makalesinin derin bir bilimsel makale olması nedeni ile, onu tanımayan fakat makaleden etkilenen bir fizik profesörü, kendisine mektup yazdı. Ona sayın Profesör CV Raman diye hitap etti. Oysa Raman henüz 18 yaşında yüksek lisansını bitiren bir gençti. Makalenin içeriği " simetrik olmayan kırınım bantları" konusunu ele alıyordu. Yani bu makale aslında ışığın davranışlarını detaylı inceleyen bir makaleydi. Bu makaleden çok etkilenen fizik profesörü Lord Rayleigh idi.

Raman'ın ailesi bu sıralarda maddi bir sıkıntı sürecine girdi. O da bilimle uğraşmak ve fizik biliminin inceliklerine enerji harcamak yerine, önceliği para kazanmaya verdi ve Kalkuta Hint Finans kuruluşunda işe başladı. Bir kaç ay içinde kademe kademe yükseldi. Fakat maddi durumunun düzelmesi onu mutlu etmiyordu, o bilim aşığıydı. Bu yüzden de boş zamanlarında deneyler yapmaya devam etti. Yaylı çalgıların titreşimleri ile ilgili çalışmalara merak saldı.

CV Raman’ın Bilime Katkıları
Kendisine hayranlık duyan ve Nobel fizik ödülünü alan ünlü fizikçi Rayleigh, gökyüzünün mavi olmasının nedenlerini bilimsel olarak açıklamıştı. 1904 yılında da bu ödülü almıştı. Ancak CV Raman bu açıklamanın eksik olduğunu ileri sürecekti. Profesör Rayleigh, gökyüzünün mavi olması nedeni ile denizlerin de renginin mavi olduğunu savunuyordu. Ancak uzun yıllardır CV Raman, ışık üzerine ve etkileri üzerine araştırmalar yapıyordu. Işığın atmosferdeki her hava molekülüne çarptığı ve sadece mavi rengin ağırlıklı olarak ortaya çıktığını ispat etti. Eğer atmosfer olmasaydı güneş ışınları hiç bir moleküle çarpmayacak ve gökyüzü simsiyah görünecekti. Ona göre bu çarpışmalar nedeni ile ortaya en çok mavi ışık çıkmaktadır. Rayleigh; ışığın moleküllere çarparken enerji kaybetmediğini savunuyorken, CV Raman, enerjinin bir kısmını moleküllere aktardığını savunuyordu. Yani Profesöre göre ışık elastik bir davranış gösteriyordu. CV Raman ise bunun tersini savunuyordu. Fizik biliminde artık Raman etkisi olarak bilinen bir önemli teori var. Her molekül, ışığın rengini değiştirebiliyor bilgisi, ışığın moleküllere enerji aktardığı gerçeğinin ortaya çıkarılması gibi önemli buluşlar CV Raman’a aittir. Buluşları kuantum teorisini destekleyen buluşlardır. Ünlü kimyacı Niels BOHR’un ifadesine göre, CV Raman’nın Raman etkisi teorisi, kuantum teorisi ile uyuşan en iyi teoridir.

1921 senesinde Hindistan'a dönem CV Raman, minyatür bir spektroskop üzerine çalıştı. Denizin mavi rengini, sadece atmosferin mavi yansımasından almadığını, bu konuda Profesör Rayleigh'in yanıldığını ortaya koydu. Ona göre ışık denizin üzerine geliyor, moleküllere çarpıyor ve enerjisinin bir kısmını bu moleküllere yansıtıyor, moleküller üst yüzeyde mavi renk alıyordu. Ancak en büyük buluşu kanseri sağlam hücrelere zarar vermeden tespit eden cihazı icat etmesiydi. Bu buluş insanlığa büyük bir yarar sağlamıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.