Meyve Çekirdekleri Zehirli Olabilir, Dikkat!

Yaz aylarına yavaş yavaş adım attığımız günlerdeyiz. Hemen hemen hepimiz meyveler kadar onların çekirdeklerini tüketmeyi de severiz.

Meyve Çekirdekleri Zehirli Olabilir, Dikkat!
01 Ocak 2021 - 18:15 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 13:38
Ancak çocukların ya da anne adaylarının, başta kayısı olmakla beraber acı badem, zerdali, kiraz, şeftali gibi özleminizi çektiğimiz meyvelerin çekirdeklerini yeme isteği zehirlenmelere sebebiyet verebiliyor.

Birçok meyvede çekirdeğinin içerdiği ve son derece zehirli bir madde olan amigdalin, bağırsaklarda çözünme göstererek bir siyanür bileşiği olan siyanidin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Hızlı bir şekilde toksik etki gösteren bu madde, ani çocuk ölümlerine varana kadar birçok risk taşıyor. 

Kayısının Çekirdeği Acı İse Zehirleyebilir
Tükettiğimiz bazı meyvelerin çekirdeklerinde bulunan amigdalin adlı madde, bağırsaklarda çözünme göstererek son derece zehirli olan siyanidin oluşmasına neden olur. Kimyasal yollarla üretilebilen siyanid bileşennleri, bir çok şekillerde doğadaki kimi canlılar tarafından da üretilebilmektedir. Yaşam tehdidi taşıyan siyanid zehirlenmeleri ise ağır klinik tablolar oluşturarak cddi sağlık sonuçlarına neden olabilmektedir.

Genellikle çocuklarda zehirlenmelere yol açan bu riskli durum, anne adaylarında da  gebeliğin ilk aylarında çekirdek tükemitiyle, bebekte hidrosefali ve doğuştan böbrek anomalilerine neden olabilmektedir. Özellikle bazı kayısı türlerinin acı çekirdeklerinin 5 ila 25 tane tüketimi bile zehirlenmenize neden olabilecektir.

Zehirlenme Belirtilerine Dikkat Etmek Şart
Yemek borusunda ve midede yanmalara sebep olan kayısı çekirdeği, mideden bağırsaklara geçerek alkali olan ortamda on dakika içinde çözünme gösterir. Çözünme sonrası siyanid,  bağırsaklarda emilir,  kan hücreleri, beyin, akciğer ve kalp başta olmak üzere var olan tüm dokulara yayılış gösterir. Sonrasında hücrelerin oksijen kullanmasına engel olarak ağır hasarlara sebep olabilir. 

Zehirlenmenin belirtileri olarak, yüzde kızarma, terleme, çarpıntı, hızlı nefes alma, ağızda aşırı salgı, baş ağrısı ve dönmesi ve kusma gibi belirtiler görülebilir. Zehirlenmenin meydana gelmesiyle birlikte hızlı bir şekilde gelişen solunum düzensizliği, tansiyon düşmesi, baygınlık, ateş, havale, felç, morarma ve sonuç olarak solunumun durması kaçınılmaz bir hal alabilir. Solunum duruncaya kadar cildin rengi kırmızıya dönüşecek, göz bebeklerinde büyüme ve ışık tepkisinde kaybolma görülecektir.

Hastanın Nefesinde Acı Badem Kokusu Belirleyici Olabiliyor
Zehirlenme meydana gelmişse vakit kaybetmeden doktora görünülmedilir. Bu durumda ailenin doktora vereceği bilgiler son derece önem taşımaktadır. Bununla beraber ani klinik bozulmalar da zehirlenmeyi düşündürebilir. Hastanın nefesinde acı badem kokusu varsa, kan örneğinin parlak kırmızı olması, kan şekerinin artması, EKG’de oksijen azalması nedeniyle zehirlenmeyi işaret edebilir.

Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
- Zehirlenme ağız yoluyla meydana geldiyse, kişinin kesinlikle kusturulması gerekir.
- Zehirlenmeye neden olan yiyeceğin ne olduğu bulunmaya çalışılmalıdır.
- Özellikle çocukların, aile bireylerinden habersiz meyve çekirdeklerini çıkarma ve yeme riski göz önünde bulundurulmalı, gerekli önlemler alınmalıdır.
- Çekirdek zehirlenmeleri görüldüğünde yapılacak ilk işlem midenin boşaltılmasıdır.     
- Mide yıkama işlemi gerçekleştirilir ve siyanür kokusu yok oluncaya kadar bu işlem sürer.
- Hastada meydana gelen hasarları iyileştirmek için özel tedaviler de uygulanmaktadır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.