Vücudunuzu Bebeğe Hazırlayın

Hamileyken vücudunuzun 9 ay boyunca yapması gereken önemli bir görevi vardır. Bu nedenle, yakında bir bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, sağlıklı bir bebeğe hazırlanmak için birkaç basit adım atmanız gerekiyor.

Vücudunuzu Bebeğe Hazırlayın
01 Şubat 2021 - 14:18
Sağlıklı Kilo Alın
Fazla kilolu veya zayıfsanız hamile kalmak daha zor olabilir. Kilonuz, yumurtalıklarınızın her ay yumurta bırakıp bırakmayacağına etki eder. Fazla kilo, hamilelik sırasında gebelik diyabeti veya bir tür yüksek tansiyon olan preeklampsi gibi bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

Bebek yapma planlarına başlamadan önce ideal kilonuzun üstünde ya da altındaysanız, hamilelik öncesi kilo vermeniz ya da kilo almanız daha kolay hamile kalmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı besinler yiyerek düzenli egzersiz yapın. Çok kiloluysanız, birkaç kilo vermek bile bu süreç için yardımcı olacaktır.

Vitamin Alın
Hamile kalmadan önce, doğum öncesi vitamin almaya başlamak önemlidir. Çünkü adet görene kadar hamile olduğunuzu muhtemelen öğrenemeyeceksiniz. Bebeğiniz, büyümeye haftalar sonra başlayacak. Vitamin almak için bu kadar uzun süre beklerseniz, bebeğiniz için önemli korumayı kaçırabilirsiniz.

Günde en az 400 mikrogram folik asit almak, bebeğinizin beynindeki ve omurgasındaki doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Doğum öncesi vitaminler demir içerir. Demir, bebek ve anne için oldukça önemlidir. Kalsiyum da anne ve çocuğun kemiklerini, kaslarını, sinirlerini ve kalbini kuvvetlendirmek için anahtardır. Bununla birlikte, herhangi bir takviye almaya başlamadan önce doktorunuza danışmalı, hangi takviyenin sizin için uygun olduğunu sorarak almanız gereken miktarı belirlemelisiniz.

Kimyasallardan Uzak Durun
Pestisitler, çözücüler vb. gibi bazı etkenler hamile kalmanızı zorlaştırabilir ya da hamile kaldıktan sonra bebeğinize zarar verebilir. Neyin güvenli olduğu ve nelerden kaçınmanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun. İşiniz radyasyon, cıva veya kurşun gibi riskli bir şeyin yakınında olmayı içeriyorsa, işvereninize kendinizi nasıl koruyabileceğinizi sorun veya görevlerinizi değiştirip değiştiremeyeceği hakkında bilgi alın.

Doktorunuza Danışın
Doktorunu, formda olduğunuzdan emin olacak, sahip olduğunuz herhangi bir sağlık durumu ve hangi ilaçları aldığınız hakkında sizinle konuşacaktır. Ayrıca beslenme şekliniz, egzersiziniz ve diğer alışkanlıklarınız hakkında da sizden bilgi alacaktır. Doktorunuz, doğum öncesi vitaminleri yazacak ve aşılarınız konusunda güncel olduğunuzdan emin olacaktır.

Yüksek tansiyon, depresyon, diyabet ya da nöbet gibi bir sağlık sorununuz varsa, doktorunuza görünmeniz ve hamile kalmayı planladığınızı bildirmez gerekir. Bebek sahibi olmaya çalışmadan önce sağlığınızı kontrol altına almanız tavsiye edilebilir. İlaç almanız gereken durumlarda, sizin için güvenli olan bir ilaca geçmeniz önerilebilir, ancak doktorunuz iyi durumda olduğunuzu söylemeden ilaçlarınızı almayı bırakmayın.

Kötü Alışkanlıkları Bırakın
Tütün, alkol ve diğer uyuşturucular doğum kusurlarına ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, gebe kalmaya çalışmadan önce bunları kullanmayı bırakmanız gerekir. Aksi halde hamile olduğunuzu bile bilmeden bebeğinize zarar verme riskini alabilirsiniz.

Sigarayı veya içkiyi bırakmak için yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, doktorunuza danışın.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.