İmplantasyon Kanaması Nedir?

İmplantasyon kanaması (yerleşme kanaması) döllenmiş yumurtanın 10 ila 14 gün sonra rahme tutunurken oluşturduğu hafif kanamadır.

İmplantasyon Kanaması Nedir?
01 Şubat 2021 - 14:09
İmplantasyon kanaması hamileliğin erken bir belirtisidir. Herhangi bir risk taşımamaktadır. İmplantasyon kanaması tedavi gerektirmez, ancak ağır kanama (tipik bir adet döneminden daha fazla) bir problemin işareti olabilir. Ateşli veya ateşsiz çok kanamanız, titreme veya kötüleşen kramplarınız varsa doktorunuza danışmanız gerekir. 

İmplantasyon Kanaması Ne Zaman Olur?
Bir sperm yumurtanızı dölledikten sonra, kombinasyon bir embriyo haline gelir. Oluşan embriyo, kendine uygun bir yer bulmak için rahminize ilerler ve buraya yerleşir.

Bazen embriyo, yerleşme esnasında kılcal damarları zedeler ve kanamaya neden olur. İmplantasyon kanaması, genel olarak adet döneminizin olduğu zamanlarda olur. Hatta implantasyon kanamasını adet döneminizle karıştırabilir ve hamile olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz. İmplantasyon kanaması gayet normal bir durumdur ve siz ya da bebeğiniz için herhangi bir risk oluşturmaz.

İmplantasyon Kanama Belirtileri
İmplantasyon kanaması, adet gününüze yakın herhangi bir günde olabilir.

İmplantasyon kanaması:
Kahverengi veya pembemsi renktedir. 
Akışı daha hafif ve adet kadar uzun sürmez. 
Hafif kramplar görülür veya hiç kramp yaşanmaz. 
Adet döngünün aksine, kanda herhangi bir kan pıhtısı veya doku görülmez. 

Aşağıdakiler dahil diğer erken gebelik belirtilerinden bazılarına sahipseniz, muhtemelen implantasyon kanaması yaşıyorsunuzdur:
Dolgun, şişmiş göğüsler veya meme uçları
Yorgunluk hissi
Baş ağrısı
Mide bulantısı
Kusma (sabah bulantısı)
İştahsızlık veya aşırı yeme isteği
Durgun ruh hali
Normalden daha fazla idrara çıkmak

İmplantasyon kanaması mı yoksa adet döneminiz mi olduğundan emin değilseniz, hamilelik testi yapabilir veya doktorunuza danışabilirsiniz.

İmplantasyon Kanaması Ne Kadar Sürer?
İmplantasyon kanaması, çoğu dönemden farklı olarak, genellikle 1 veya 2 gün sürer. Lekelenmeler halinde devam eden kanama, 2. günün sonunda biter.

İmplantasyon Kanama Tedavisi
İmplantasyon kanaması herhangi bir tedavi gerektirmemekle beraber, kanama kendiliğinden durmaktadır. Çok fazla kan geldiğinden endişeleniyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekir.

Gebelikte Diğer Kanama Nedenleri
Bazıları zararsız ve bazıları ciddi olmak üzere pek çok etken, hamile kadınlarda kanamaya neden olabilir. Herhangi bir zamanda ağrı veya kramp olsun ya da olmasın çok kanamanız varsa, doktorunuza danışmanız gerekir.

Hamileyseniz ve iç çamaşırınızda ya da idrarınızdan sonra kan gördüyseniz, bunun nedeni aşağıdakiler olabilir:

Cinsel ilişki: İlişki sonrasında hormonal ve fiziksel değişiklikler olabilir. Kanama genellikle kendi kendine durmaktadır.

Miyomlar ve polipler: Doktorunuz rahminizdeki bu büyümeleri kontrol etmek için bazı testler yapabilir.

Servikal problemler: Rahim ağzınızda yer alan enfeksiyon veya büyüme gibi oluşumlar da kanamaya neden olabilir.

Enfeksiyon: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kanama gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir. Tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamak, bebeğinizin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Ektopik gebelik: Bir embriyonun rahminizin dışına yerleştiği zamandır. Ağrı ve kramplarla kanamanız olabilir. Tehlikeli bir durum olmakla birlikte, hemen tıbbi bakıma ihtiyaç vardır. 

Düşük: Bilinen gebeliklerin yaklaşık %15'i ilk birkaç ayda sona erer. Kadınların birçoğu bu süre sonrasında kramplar ve kanamalar yaşayabilir. Hamile olduğunuzu biliyorsanız ve bu belirtilere sahipseniz, hemen doktorunuza danışmanız gerekir.

Kanama Görüldüğünde Ne Zaman Doktora Gidilir?
Kanama birkaç gün boyunca devam ederse ve kanamaya kramplar eşlik ediyorsa, vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz gerekir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.