Şebnem Ferah - Deli Kızım Uyan Şarkısının Hikayesi

Bir şarkıdan fazlası. Müzik severlerin mutlaka bildiği lakin müzik aşıklarının hikayesini de bildiği şarkıdır Deli Kızım Uyan.

Şebnem Ferah - Deli Kızım Uyan Şarkısının Hikayesi
10 Ocak 2021 - 17:08
Şebnem Ferah`ın ablası Aycan Ferah bitkisel hayattayken kaleme aldığı şarkı. Pek tabi şarkının derinlemesine hikayesini zaten biliyorsunuz. Tekrar tekrar anlatılası bir hikaye olsa da ister istemez hikayenin derinliği ve hüznü buna engel oluyor.

Dikkat çekmek istediğim konuysa bunlardan daha farklı. İnsanların hayatlarından sevdiğiyle veya sevmediğiyle sayısız insan geçer.Kimi zaman ölüm ayırsa da insanları kimi zaman insan ilişkilerinin başarısızlıkları belki küçük ihtimalle hayat şartları. Ancak şarkı özelinde bakıldığı zaman güçlü duygularla birbirine bağlı olan insanlar hayattalarken ya da bir sebeple ayrı kalmak üzereyken, ayrı kalmışken hissettikleri derin tutkularla çok şeyi açığa çıkarırlar. Zaten üretmenin birinci evresi hissetmek ve tutkudan geçmiyor mu?Kardeşin kardeşe düşkün olması pek tabi olağan olsa da bir tek nefes alıp verene yazılan o sözler tutkunun ve bağlılığın en derinlemesine örneğini açıkça yüzümüze vurmaktadır. Rivayet mi bilemiyorum ama hikayeyi bilenler şarkı sözlerinin üç – dört dakikada yazıldığını bilir. Bu kısacık sürede bunca tutkunun açığa çıkması tamamen organik, doğal, bağlılık ve tarifsiz tutkuyla olabilecek bir şeydir.

En nihayetinde Tolstoy`un İnsan Neyle Yaşar kitabındaki hikayelere bakıldığında insanların iç dünyalarına ilişkin birçok olguyu görebilmekteyiz. Bir başka pencereden Ernest Hemingway`in Yaşlı Adam ve Deniz kitabında da vazgeçmemenin ve tutkunun hikayesi, “Deli Kızım Uyan” hikayesini nasıl da pekiştiriyor ve sağlamasını yapıyor, açıkça gözler önüne seriyor.

Bazen bir paragrafla, birkaç notayla ya da bilimum sonsuz diğer yollarla açığa çıkardığımız tutkuya bağlı çıkarımlar; okuyanlar, dinleyenler, izleyenler üzerinde aynı hissi uyandırdığı sürece bizler hayatlarımızdaki her şeyin değerini daha iyi bilirken aynı zamanda daha da insanca yaşıyoruz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.