Neil Armstrong Kimdir?

Neil Armstrong (1930 – 2012), aya hem inen hem de yürüyen ilk kişi olma ayrıcalığını kazanan Amerikalı bir astronottu.

Neil Armstrong Kimdir?
11 Haziran 2021 - 00:10
Neil Armstrong’un Hayatı
Armstrong, 5 Ağustos 1930'da Wapakoneta, Ohio, ABD'de doğdu. Mavi Lise'de okudu ve daha öğrenciyken uçuş dersleri aldı; 16 yaşındayken uçuş sertifikasını almıştı. 17 yaşında Purdue Üniversitesi'nde havacılık mühendisliği okudu ve MIT'de okuma şansını geri çevirdi. Çalışmaları kısmen ABD Donanması tarafından finanse edildi ve ilk iki yılından sonra, bir deniz havacısı olmaya hak kazandığı uçuş eğitimi için Donanmaya çağrıldı.

1951'de Kore Savaşı'na gönderildi ve uçağı uçaksavar ateşi ile vurulduktan sonra acil olarak fırlatılması da dahil olmak üzere aktif hizmette yer aldı. Derecesini bitirmek için Purdue'ye dönmeden önce Kore Savaşı sırasında 78 görev yaptı.

Test Pilotu
1955 yılında havacılık mühendisliği alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Mezun olduktan sonra, Edwards Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki NACA - Yüksek Hızlı Uçuş İstasyonu için test pilotu olmak için başvurdu. Bu, ABD ordusu için yeni yüksek hızlı uçakların test edilmesini içeriyordu. Bu, Bell X-1B ve Kuzey Amerika X-14 gibi öncü yeni roket uçaklarını içeriyordu.

Bir test pilotu olarak Armstrong, doğal uçuş yeteneği ve mümkün olanın sınırlarını zorlayarak risk almaya istekli olmasıyla tanındı. Aynı zamanda teknik olarak en yetenekli mühendislerden biriydi.

1958'de ABD Hava Kuvvetleri'nin En Yakın Uzaydaki Adam programına seçildi. Daha sonra, 1962'de, daha sonra bir adamı uzaya göndermeyi ve aya inmeyi amaçlayan Apollo programı için seçildi. In JF Kennedy'nin 25 Kongresi'nde May 1961 adresin, o Amerika için başlıca hedefi olarak ayda iniş koymuştu.

Uzay projesi aynı zamanda Amerika'nın ideolojik düşmanı Sovyetler Birliği ile gerçekleşen resmi olmayan bir uzay yarışı ile Soğuk Savaş sembolizmi ile aşılandı. Sovyetler uzaya insan gönderen ilk kişi olduktan sonra, Amerika'nın aya bir adam gönderme ödülünü kazanması için daha da büyük bir baskı vardı. ApolloMisyonu'nun 40. yıldönümünde Armstrong, ay yarışının Soğuk Savaş gerilimlerinden yararlı bir sapma olduğunu söyledi.

1960'ların başında Armstrong, uzun süreli uzay uçuşunda uçan uzay aracı olan İkizler Projesi'nde yer aldı. Bu, Apollo misyonlarının daha iddialı hedefleri için NASA ve Armstrong'a değerli bir deneyim kazandırdı.

Apollo 11 Görevi
Aralık 1968'de Armstrong, Ay'a yanaşmak ve inmek için planlanan ilk görev olacak olan Apollo 11'in komutanı olarak seçildi. Armstrong, ayda yürüme ayrıcalığına sahip olacak ilk kişi olarak seçildi. Bazıları NASA'nın Armstrong'u büyük bir egosu olmadığı için seçtiğini öne sürüyor.

Apollo 11'in fırlatılması başarılı oldu ve zorlu bir inişten sonra Armstrong, 20 Temmuz 1969'da ay modülünü manuel olarak indirdi. Armstrong daha sonra, yolculuğun en zor kısmı olan Ay'a iniş olduğunu söyledi.

Yakıt ve diğer kontrol listelerini kontrol ettikten sonra Armstrong, gemiden ayrılmaya ve ayda yürümeye hazırdı. ApolloLunar modülünden ayrıldı ve 21 Temmuz 1969 UTC 2.56'da ay yüzeyine dokundu.

Armstrong daha sonra sözleri asla önceden planlamadığını söyledi; Bunun bir nedeni, başarıdan asla emin olamamalarıydı. Başarılı bir aya iniş yapma şansının sadece %50 olduğunu hissetti.

ABD'ye döndüklerinde kahramanlar olarak şenlendiler ve ABD ve dünya turlarına çıktılar. Bu, Mayıs 1970'de Sovyetler Birliği'ne bir manzarayı içeriyordu.

Ay projesi hakkında soru sorulduğunda, Armstrong katkılarından her zaman gurur duymuştur.

Apollo uçuşundan sonra, Armstrong uzay görevlerinden emekli oldu ve Cincinnati Üniversitesi'nde bir öğretim pozisyonunu kabul etti. Ayrıca, ABD'li otomobil üreticisi Chrysler için reklam kampanyaları da dahil olmak üzere birçok işletmenin sözcüsü olarak görev yaptı. Armstrong ayrıca Challenger gibi uçak felaketlerini inceleyen çarpışma soruşturma komisyonlarında da görev yaptı.

Armstrong, 1956'da ilk karısı JanetJearon ile evlendi; üç çocukları oldu. 38 yıllık evlilikten sonra boşandılar. 1994 yılında Carol Knight ile yeniden evlendi.

Armstrong, devlet hakları lehinde ve dünyanın polisi olarak hareket eden ABD'ye karşı olduğunu ilan etmesine rağmen, siyasi bağlantısı olmadan kaldı. Dini bir bağlantısı yoktu ama kendisini deist olarak tanımlıyordu.

Birçok arkadaş Armstrong'un karakterinden övgüyle söz ediyor ve onun doğal bir alçakgönüllü olduğunu ve benzersiz rolünün öne çıkmasını önlemek için dikkatli olduğunu söylüyor.

Armstrong, 25 Ağustos 2012'de 82 yaşında koroner komplikasyonlardan öldü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.