Dalay Lama Kimdir? Tenzin Gyatso

14. Dalai Lama, Çin in Qinghai adlı çiftçi köyünde büyük bir ailenin 5. çocuğu olarak Lhamo Döndrub olarak dünyaya geldi.

Dalay Lama Kimdir? Tenzin Gyatso
10 Haziran 2021 - 18:02
İki yaşındayken, on üçüncü Dalai Lama'nın yeniden doğuşu olarak seçildi ve bir Budist keşiş olmak ve sonunda Tibet halkının manevi başkanı olmak için resmi manastır eğitimine gönderildi. Manevi adı Tenzin Gyatso'dur, ancak çoğunlukla 'Dalai Lama' olarak anılır.

Dalay Lama’nın Hayatı
Çin'in Tibet'i işgalinden kısa bir süre sonra, 1950'de resmen Dalai Lama olarak tahta çıktı. İstila ve işgal altındaki bir ülkeye hem manevi hem de siyasi lider olmak için çok önemli bir konuma itildi.

Birkaç yıl boyunca Çin işgali ve Tibet dini uygulamalarının zulmünden sonra, Dalai Lama Çinliler tarafından yakalanmaktan korktu ve bu yüzden isteksizce ayrılmaya karar verdi ve sınırdan Hindistan'a kaçtı. Çoğunlukla yürüyerek gerçekleştirilen tehlikeli bir yolculuktu. Hindistan başbakanı Jawaharlal Nehru ile görüştükten sonra, Dalai Lama ve 80.000'e kadar Tibetli sürgünün kalmasına ve Hindistan'ın Dharamshala kentinde sürgünde bir hükümet kurmasına izin verildi.

Dalai Lama, Çin işgaline karşı uzun bir şiddet içermeyen direniş kampanyası izledi. Sık sık Çinlileri yerli Tibetlilerin temel insan haklarına saygı duymaya ve etnik Han Çinlilerinin Tibet'e göçüne son vermeye çağırdı. 1987'de Tibet'in geleceği hakkında beş maddelik bir barış planı önerdi ve Tibet'in bir barış bölgesi haline getirilmesini istedi. Ayrıca Tibet'in kendi kaderini tayin hakkını desteklemek için Birleşmiş Milletler kararlarını da güvence altına aldı.

Tibet için siyasi mücadelenin lideri olmasının yanı sıra, yoğun bir şekilde Budist felsefesi ve özellikle sevgi dolu nezaket öğretileri ve Dzogchen'in manevi pratiği üzerine dersler verdi.

Bir keşiş olarak bekar bir yaşam tarzı izler. Her sabah erken kalkar ve Budist öğretilerine göre meditasyon dönemleri üstlenir. O bir vejeteryandır ve başkalarını vejeteryan bir diyet benimsemeye veya en azından et tüketimini azaltmaya teşvik eder.

Dinler Arası Toplantılar
Dalai Lama, farklı dinlerin birçok temsilcisiyle görüşmüştür. Dalai Lama, farklı dinlerin temelinde yatan birliğin altını çizmeye heveslidir; hatta insanları Budizm'e çevirmeye hevesli olmadığını söyledi.

Papa II. John Paul'un, Çin'deki Katoliklerin durumu nedeniyle Çinlileri kızdırmak konusunda isteksiz olmasına rağmen, onun durumuna sempati duyduğunu söyledi.

Dalai Lama, 1989 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Budizm ve insan haklarıyla ilgili konular hakkında konuşmak için sık sık dünyayı dolaşarak daha sonraki yıllarına kadar aktif kaldı. Din dışında, teknoloji ve bilime büyük ilgi duyuyor, erken yaşlardan itibaren mekanik nesnelere hayran kalıyor. Bir keresinde keşiş olmasaydı, bir mühendis olabileceğini söylemişti. Budizm ve bilim arasında anlamlı bir ilişki geliştirmeye çalıştı. Meditasyon gibi tefekkür uygulamalarının bilimsel arka planını araştıran Mind & Life Institute ile aktif olarak ilgilendi.

Dalai Lama ayrıca çevreyi korumanın, savaştan kaçınmanın, nükleer silahsızlanmanın faydalarının öneminden bahsetti ve kapitalizmin en kötü aşırılıklarını eleştirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.