Makyaj Bazı Nedir? Ne İşe Yarar?

Profesyonel veya günlük bir makyaj fark etmeksizin sonucun güzel olmasını istiyorsanız uygulamanız gereken birtakım ürünler vardır.

Makyaj Bazı Nedir? Ne İşe Yarar?
08 Ocak 2021 - 23:11
Bunlar makyajınızın daha mükemmel ve kalıcı olmasını sağlar. Makyajla alakanız hiç olmasa bile fondöteni, pudrayı ve benzerlerini biliyorsunuzdur. Peki ya makyaj bazı, diğer adıyla primer? Makyaj bazları, makyajınızın kalıcılığı için pürüzsüz, gözeneksiz bir cilt oluşturmakla birlikte kaymadan, bozulmadan tüm gün kalmasını sağlar. 

Ne İşe Yarar?
Makyaj bazları hem ten makyajı hem de göz makyajı yapılmadan önce sürülen, makyajın sabitlenmesini ve daha homojen bir görüntü elde edilmesi için kullanılır. Çok tercih edilmese de ruj, kirpik ve far makyaj bazları da mevcuttur. 

Makyaj bazları genel olarak cilt dokunuzu bulanıklaştırır, gizler ve eşitler. Böylece çok nemli ve sıcak havalarda bile normalden daha uzun süre kalıcılığı sağlar. Herkesin makyaj stili farklıdır, tabii ki bunları yapmalısınız demiyorum fakat göz altı morluklarından, lekelerden mustaripseniz günün sonunda baz kullanmakta fayda var derim.Doğru Baz Seçimi Nasıl Olur?
Nasıl kullanılmasına geçmeden önce doğru makyaj bazını seçmen için birkaç öneride bulunmak istiyorum. İlk adım: Cilt tipine uygun bazı belirle. Cildindeki gözenekleri kapatmak istiyorsan yağ emici özellikteki bazları seçerek pürüzsüz bir cilt elde edebilirsin. Eğer cildinizhassas ise çok yoğun bazlar sana göre değil. Bunun yerine kırmızı leke görünümünü azaltan makyaj bazlarını seçmek senin için daha uygun olacaktır. Birçok kişinin şikayetçi olduğu durum, eğer cildin yağlıysa cildindeki yağ fazlasını kontrol edip parlamayı önleyen bazlar kullan derim. 

Peki silikon bazlıyı mı yoksa su bazlıyı mı tercih etmelisiniz? Silikon makyaj bazları yüzünüze pürüzsüz ve yumuşak bir his verirken gözenekleri ve kırışıklıkları kapatır. Ayrıca cildinizdeki nemi hapsederek koruyuculuğu sağlar. Buna karşın su makyaj bazları ise cildinizin hafif nemlenmiş hissetmenizi sağlar. Yani herhangi bir nemlendirici ile su bazlarının pek farkı yoktur.

Nasıl Uygulanır?
Makyaj bazları genel olarak fondötenden önce, temiz bir cilde uygulanır fakat tercih ederseniz öncesinde nemlendirici de sürebilirsiniz. Bazınızdan bezelye büyüklüğünde alıp fırça ile yedirebilirsiniz ama çoğu makyaj artisti parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulamanızı doğru buluyor. Bu yöntem kan dolaşımınızı hızlandıracaktır. Ürünü parmak uçlarınla yüzünün ortasından dışarıya doğru, yanaklarından elmacık kemiklerine, çene ve alın bölgene yavaş yavaş yay. Daha sonra burnuna tampon hareketlerle sür. Fondötene geçmeden önce cildinin bazı iyice emdiğine emin olmalısın. Şimdi makyajına geçebilirsin.

Makyaj bazlarının kalitesi markasına göre değişmektedir. Eğer cildine uymayan veya kötü bir baza sahipsen makyajın istediğin gibi görünmeyecektir. Bunun haricinde son yılların makyaj trendlerinden diğeri ise cilde sadece baz uygulamak. Normalden daha ışıltılı görünmek istiyorsan ama fondötenin ağır olduğunu düşünüyorsan bazı tek başına uygulamak tam senlik olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.