Kokan Bir Buzdolabı Nasıl Tazelenir?

Taze olmayan buzdolabı kokularını tespit etmek, atmak ve sonra bunlarla uğraşmak dedektiflik gerektirir, buzdolabı temizlemenin püf noktaları.

Kokan Bir Buzdolabı Nasıl Tazelenir?
29 Nisan 2021 - 08:50
Bu kokuların nedeni basittir: bakteriler. Bu mikroplar, her ikisi de buzdolabınızda ve dondurucunuzda bol miktarda bulunan organik madde ve nemden kendilerini kurtarır. Soğutma, bakteri büyümesini ve buna bağlı gıda bozulmasını geciktirir, ancak yiyecekler yine de zamanla bozulur ve havadaki bakteri, maya ve küf için üreme alanı haline gelir. Bakteri üremesini azaltmak için adımlar atmak ve uygun bir temizlik rutini uygulamak, geçmiş kokuları silebilir ve gelecekteki kokuları en aza indirebilir.

İçindekilerin Tümüne Bakmak İçin Buzdolabını Boşaltın
Kalıcı bir koku için, potansiyel bakteri yüklü yiyecekleri tamamen temizlemeniz gerekecektir. İlk önce, buzdolabınızı fişini çekerek, devre kesicideki veya sigorta kutusundaki anahtarı çevirerek kapatın ya da sıcaklığı en sıcak ayara getirebilirsiniz, böylece siz temizlerken buzdolabınız çalışmayacaktır.

Koku Tazeliğini Kontrol Edin
Neyi kompost haline getireceğinizi veya fırlatacağınızı ararken, daha muhtemel şüphelilerle başlayın - artıklar, pişmiş yiyecekler, süt, deniz ürünleri, et ve sebzelik çekmecelerinde saklanan küflü veya olgunlaşmış ürünler.

Son satış veya son kullanma tarihlerini gıda imhasına rehberlik etmek için kullanabilirsiniz, ancak tarih etiketlemede federal düzenlemeler olmadığını bilin - bunun yerine şirketler kendi testlerini yapar ve en yüksek gıda kalitesi ve tadına göre en iyi tahminde bulunur. Tahıllar, kuru fasulyeler ve konserve yiyecekler son kullanma tarihlerini geçebilirken aynı durum süt ürünleri ve yumurtalar için geçerli olmayabilir. Burnunuzu ve gözlerinizi kılavuz olarak kullanın. Ekşilik, keskin kokular, dokudaki değişiklikler ve gözle görülür küf, bozulmanın işaretleridir. Emin değilseniz, bir aile üyesinden yardım isteyin.

Gelecekteki kokuları önlemeye yardımcı olmak için, yiyecekleri saklamak için plastik yerine cam kaplar kullanın ve her zaman uygun şekilde kapatıldıklarını kontrol edin.

Buzdolabının İçini Kabartma Tozu veya Kötü Durumlarda Çamaşır Suyu Solüsyonu ile Derinlemesine Temizleyin
Kokulu bir buzdolabında herhangi bir temizleyici kullanamazsınız. Bulaşık sabununun genellikle yiyecek kokularını yok etmek yerine maskeleyen bir kokusu vardır. Kokulu temizleme spreyleri ayrıca yiyeceklerin tadı ve kokusunu da etkileyebilir. En iyi bahsiniz, koku emici karbonat veya bakteri öldürücü bir çamaşır suyu solüsyonu kullanmaktır.

Tipik olarak, bir buzdolabını temizlerken, dökülenleri veya kırıntıları önce nemli bir bez veya kağıt havluyla silin. Daha sonra, bir litre sıcak suyu iki yemek kaşığı karbonatla karıştırın ve tüm rafları, çekmeceleri, buzdolabı duvarlarını ve kapı contalarını süngerle kaplayın. Topaklanmış kalıntıları kabartma tozu macunu ile tedavi edin ve birkaç saat sabitlendikten sonra eski bir diş fırçasıyla fırçalayın. Son olarak, tüm kabartma tozlarını çıkarmak için buzdolabının tamamını temiz su ve temiz bir süngerle silin, ardından temiz bezlerle kurulayın.

Uzun bir elektrik kesintisi yaşadıysanız veya mikrop çözme ihtiyacı hissediyorsanız, bir çorba kaşığı çamaşır suyunu bir galon ılık suya karıştırın ve bu çamaşır suyu solüsyonunu tüm buzdolabı yüzeylerini silmek için kullanın. Yüzeyleri temiz su ve temiz, nemli bir süngerle iyice durulayın. Ardından bir bez veya temiz bir kurulama bezi ile kurulayın.

Kötü Kokuları Gidermek için Dondurucuyu da Kontrol Edin ve Temizleyin
Hemen yemeyeceğimiz gıdaları genellikle dondurucuya koyarız. Ancak, sıcaklık çok soğuksa veya yiyecek çok uzun süre saklanmışsa, bu öğeler dondurucu yanığını toplayabilir ve buz hem dondurucudan hem de buzdolabından koku alabilir. Buz kristalleri ile bulanık görünen yiyecekleri atın. Eski yiyecekleri çıkardıktan sonra, dondurucu deliklerinin engellenmediğinden ve iyi bir hava akışı sağladığından emin olun.

Temizlemeden Önce Buz Yapıcıyı Kapatın
Buz kabını çıkarın ve eski buzu ılık sabunlu su veya 50/50 su ve beyaz sirke çözeltisi ile dolu bir lavaboya atın. Buz haznesini iyice silmek için temiz bir bez kullanın, ardından tüm solüsyonu temiz suyla durulayın ve havluyla kurulayın. Buz kutunuz bulaşık makinesinde yıkanabilirse, tam bir temizlik için sanitasyon döngüsünde yıkayın.

Son olarak, buz yapıcıyı bir çorba kaşığı çamaşır suyu ve bir galon su karışımıyla sterilize edin. Buz yapıcının içini ve buz haznesini seyreltilmiş çamaşır suyu çözeltisiyle birlikte süngerle aşağıya doğru yıkayın. Temiz suyla nemlendirilmiş bir sünger kullanarak tüm ağartıcıyı durulayın.

Buzdolabını 30 Dakika Havalandırın
Kapalı ve sıkıca kapatılmış bir alan olduğu için, kokular hapsolur ve duvarlara ve raflara emilir. Buzdolabınızdaki ve dondurucunuzdaki tüm yiyecekler ve çürümüş buz temizlendiğinde, ünitenin havalandırması için zaman tanıyın. Buzdolabının fişini prizden çıkardıktan sonra kapıları açın ve en az yarım saat hava dolaşımına izin verin.

İpucu: Bozulabilir gıda ürünlerini bir ila iki saatten daha uzun süre oda sıcaklığında bırakmayın. Bunun yerine, buzdolabı havalandırılırken daha hassas yiyecekleri ve dondurucu ürünleri taşınabilir bir soğutucuya aktarın.

Buzdolabının Kondenser Serpantinlerini Temizleyin
Buzdolabınızın soğutma mekanizması tozlandığında, zamanla daha az verimlidir ve hatta bir yanma kokusu bile yayabilirler. Neyse ki, buzdolabı bobinlerini temizlemek, konumlarını ve bunlara nasıl erişileceğini bilmek kadar kolay bir işlemdir. İlk olarak, buzdolabının fişini çekin (bu işin derinlemesine temizlik ile aynı zamana denk gelmesi için zaman ayırabilirsiniz). Bobinler buzdolabınızın altındaysa öndeki ızgarayı çıkarın; Buzdolabınızın arkasındaysa, daha kolay erişim için buzdolabını duvardan uzağa doğru yuvarlayın. Ardından, bir bobin temizleme fırçası kullanarak bulduğunuz toz ve yiyecek parçacıklarını fırçalayın ve tüm gevşek tozları vakumlayın. Izgarayı değiştirin veya buzdolabını yerine döndürün.

Kokuları Doğal Olarak Giderin
Bir buzdolabının kokusunu gidermenin en popüler yöntemi, rafa yerleştirilmiş açık bir kutu karbonattır. Kesinlikle kabartma tozu kullanabilirsiniz, ancak kokuları doğal olarak emen başka öğeler de vardır:

Taze kahve telvesi
Aktif odun kömürü
Bir miktar kokusuz kedi kumu yığını
Buruşuk gazeteler (bir veya iki gün sonra kağıdı atın)

Kokular emildikten sonra buzdolabınızın kokusunu almak için pamuklu bir pedi vanilya özüne batırın. Vanilyaya batırılmış pedi buzdolabının içindeki sığ bir tabağa 24 saat boyunca koyun, sonra çıkarın.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.