Profesyonel Yatak Test Cihazlarına Göre 3 Basit Adımda Yatak Nasıl Seçilir?

Yatak seçimi nasıl yapılır, nasıl yatakta uyumalıyım. Rahat bir yatak seçmek için nelere dikkat etmeliyim diyorsanız bu makale sizin için.

Profesyonel Yatak Test Cihazlarına Göre 3 Basit Adımda Yatak Nasıl Seçilir?
29 Nisan 2021 - 08:47
İyi bir gece uykusu, sağlıklı ve mutlu kalmanın en iyi yollarından biridir, bu nedenle yatağınız sağlığınızı olumsuz etkiliyorsa, yeni bir yatak için alışverişe başlama zamanı gelmiş demektir. Mevcut seçeneklerin miktarı karşısında bunalmış hissedebilirsiniz, ancak uzmanlardan gelen bilgileri içeren bu takip etmesi kolay kılavuz, sadece üç basit adımda bir yatağı nasıl seçeceğinizi gösterir.

Aşağıda, bir yatağın ne zaman değiştirilmesi gerektiği, uyku tarzınıza ve bütçenize göre seçmeniz gereken yatak özellikleri hakkında bilgi bulacaksınız. Hiç vakit kaybetmeden hayal dünyasına sürükleneceksiniz.

Adım 1: Yatağınızın Değiştirilmesi Gerekip Gerekmediğini Belirleyin
Yatağınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz? Yatağınızın yaşı, yenisine yatırım yapma zamanının gelip gelmediğine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir faktördür. Bir yatağın ortalama ömrü 7 ila 10 yıldır. Bir yatak ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, günlük yıpranma ve aşınma yatağınızın kalitesinin zamanla bozulmasına neden olacaktır. Bu düşüş, yatağın destek yapısını etkileyebilir ve gece boyunca genel rahatsızlığa neden olabilir.

Yatağınız kaç yaşında olursa olsun, ağrılar ve sızılarla uyanmaya başladıysanız, yatağınızda sarkma veya yumrular fark ettiyseniz veya yatağınızın derinliklerinde rahatsızlık hissediyorsanız, muhtemelen yatağınızı atmanın zamanı gelmiştir.

2. Adım: Yatağın Nereden Alınacağını Araştırın
Yeni bir yatak için alışveriş yapmaya karar verdiğinizde, bakabileceğiniz pek çok yer vardır. Özel yatak mağazalarında ve büyük mağazalarda çok çeşitli yataklar bulabilir veya evinizin rahatlığında çevrimiçi yatak markalarını arayabilirsiniz.

Mağaza içi ve çevrimiçi
Yatak mağazaları, bir eve gitmeden önce birden fazla yatağı test etmenize olanak tanır ve genellikle yerinde ideal uyumu bulmanıza yardımcı olabilecek uzmanlar bulunur. Bununla birlikte, çevrimiçi şilteler, genellikle showroom muadillerinden daha ucuz olmaları nedeniyle yıllar içinde popülerlik kazanmıştır. Çevrimiçi olarak, doğrudan perakendeciden satın alırsınız, bu da aracı işaretlemelerini ortadan kaldırır. Çevrimiçi alışveriş yapmanın bir başka yararı da faydalı müşteri incelemeleri de dahil olmak üzere herhangi bir yatakta mevcut olan bilgi miktarıdır.

Çevrimiçi yatak şirketleri, yatağı taahhütte bulunmadan önce evde test edebilmeniz için bazen bir yıla kadar uzun süreli uyku denemeleri ve cömert iade politikaları sunma eğilimindedir. Çevrimiçi bir yatak satın almayı seçerseniz, bir kutu içinde yatak olma ihtimali yüksektir, yani kompakt bir kutuda gelir. Yatağı paketinden çıkardığınızda, tam şekline ve boyutuna genişlemeye başlayacak ve birkaç saat içinde uyumaya hazır hale gelecektir.

Fiyat
Yatak fiyatları birkaç yüz liradan binlerce liraya kadar değişir, ancak dayanıklı bir yatak genellikle bin liranın üzendedir. İyi yapılmış bir yatağın 7 ila 10 yıl dayanması gerektiğini akılda tutmak önemlidir, bu nedenle bir tane satın almak on yıllık bir yatırımdır. Pazarlık yapıyorsanız, sizi daha önce yenisini almak zorunda kalmamak için en az beş yıl garantili bir yatak arayın.

3. Adım: Tercih Ettiğiniz Yatak Malzemelerini ve Sertlik Seviyesini Seçin
Bu kılavuzun halihazırda oluşturduğu gibi, piyasada tonlarca yatak markası bulunmaktadır. Ancak filtrelemek için birçok farklı malzeme vardır, bazıları diğerlerinden daha serttir. Peki, özel uyku tarzınıza uyacak bir yatak seçmeye nasıl başlayacaksınız? Sipariş düğmesine basmadan önce bu üç faktörü göz önünde bulundurun.

Sıkılık
Yatak sertliği, biri en yumuşak ve 10 en sert olmak üzere, 1'den 10'a kadar bir ölçekte ölçülür.  Sertlik seviyesi beş veya altı olan orta sert şilteler, tüm uyku pozisyonlarına uyma eğilimindedir ve ne tür bir hissi tercih ettiğinizden emin değilseniz, güvenli bir seçimdir. Sırt ağrısıyla mücadele ediyorsanız, orta sertlikte bir model, uygun omurga hizalamasını koruyarak belinizin alt kısmındaki baskıyı korumaya yardımcı olur.

Uyku Pozisyonu
Yan uyuyanlar: Bu tür bir uyuyan iseniz, orta sertlikte bir yatak, destekleyici katmanlar kullanarak omurganızı aynı hizada tutarken üzerinde uyumak için rahat bir yüzey sağlar.

Sırt uyuyanlar: Sırt üstü uyuyanlar, dikenlerini gece boyunca nötr bir hizada tutmak için sıkı bir desteğe ihtiyaç duyar. Bu pozisyonda sırtın alt kısmına çok fazla baskı yapılırsa ağrı ve sızılara neden olabilir. Tipik olarak, destekleyici bobinlere sahip sağlam bir yatak, sırtüstü uyuyanlar için mükemmel bir seçenektir.

Mide üzeri uyuyanlar: Omurga için sıkı bir desteğe ve göğüs ve omuzların etrafındaki basınç rahatlamasına ihtiyaç duyar. Yumuşak konfor katmanına ve sağlam bobinlere sahip orta sertlikten sert şilte, uyuyanların rahat bir gece uykusuna kavuşmasına yardımcı olur.

Karma Uyuyanlar: Karma uyuyanlar için - gece boyunca pozisyon değiştirenler için - yolun ortasında orta sertlik seviyesi idealdir, çünkü her uyku pozisyonuna uygundur. Dönme eğilimindeyseniz, hareketlerinize hızlı bir şekilde uyum sağlayan duyarlı bir yatak aramak isteyeceksiniz. Hareket izolasyonunu desteklemek için yoğun hafızalı köpük katmanları kullanan bir yatak ideal olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.