Hamilelik Öncesi Kontrol Listesi

Bebek hayali kuruyor ve henüz hamileliği yaşamıyor olabilirsiniz. Kendinizi, karnınızda büyüyecek bir bebek için olabildiğince sağlıklı hale getirmek adına yapabileceğiniz birçok şey var. Sağlıklı bir hamilelik için aşağıdaki listeye göz atmanızda fayda var.

Hamilelik Öncesi Kontrol Listesi
01 Şubat 2021 - 13:16
Doktor Kontrolünden Geçin
Doktorları hamile kaldıktan sonra bol bol göreceksiniz, ancak hamilelik öncesinde bir ziyaret, daima iyi bir fikirdir. Hamile kalma şansınızı etkileyebilecek veya hamileliği daha riskli hale getirebilecek herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bunları hemen kontrol altına almak önemlidir.

Sizin veya eşinizin ailesinde kistikfibroz veya orak hücre hastalığı gibi hastalıklar ortaya çıkarsa, ayrıca bir genetik danışmanla görüşmek ya da gebelik öncesi tarama testleri yapmak isteyebilirsiniz.

Diş Sağlığınızdan Emin Olun
İyi bir ağız sağlığı ile sağlıklı bir hamilelik arasında oldukça yakın bir ilişki vardır. Dişeti hastalığı erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ile bağlantılıdır. Hamilelik öncesi mutlaka bir herhangi bir diş hekimine gitmeniz gerekmektedir.

Sigara ve Alkolü Bırakın
Hamilelik sırasında sigara ve alkolün zararlarını zaten biliyor olabilirsiniz. Sigara ve alkol kullanımı, bir bebeğin gelişiminde ve doğumdan sonraki dönemlerde sağlık sorunlarına neden olabilir; ancak hamilelik öncesi bile sigara ve alkol tüketmek, hamile kalmayı zorlaştırabilir ve düşük yapma olasılığınızı artırabilir. Bu alışkanlıkları bırakmanıza yardımcı olabilecek programlar hakkında doktorunuzla görüşmeniz gerekir. 

Kafeini Azaltın
Günde iki fincandan fazla kahve içmek (yaklaşık 250 mg kafein), hamile kalmanızı zorlaştırır ve düşük yapma olasılığınızı arttırır.

Akıllıca Beslenin
Abur cuburları ve tüm bol kalorili yiyecekleri kesmek, hamilelik öncesi çok uygun bir zaman olacaktır. Her gün bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız protein aldığınızdan emin olun.

Hamile kalmadan önce sağlıklı bir diyet, hamile kadınları etkileyen bir tür olan gebelik diyabetine yakalanma olasılığınızı azaltabilir.

Fazla kilolarınızdan Kurtulun
Fazla kilo, hamilelik sırasında gebelik diyabeti ve yüksek tansiyon gibi problemlerin yaşanma olasılığını artırabilir. Preeklampsi adı verilen bu durumda karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hamileyken kilo vermek genellikle iyi bir fikir değildir. Bu nedenle kilo vermek istiyorsanız, hemen başlamanızda yarar var.

Sağlık Sorunlarınızı Giderin
Hamilelik sırasındaki bazı hastalıklar sizi mutsuz etmekten fazlasını yapabilir ve bebeğinize zarar verebilir. Doktorunuzla ihtiyacınız olan aşılar ve sonrasında kullanmanız gereken ilaçlar hakkında bilgi alın.

Kullandığınız İlaçları Değerlendirin
Doktorunuza, kullandığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi vermeniz oldukça önemlidir. Reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve şifalı bitkiler kullanıyorsanız, doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Kullandığınız bazı ilaçlar bebeğinizi etkileyebilir.

Hamilelik planlamasında doğum öncesi bir vitamin veya folik asit takviyesi almaya başlayabilirsiniz. Böylece doğum kusurları riskinizi azaltabilirsiniz.

Deniz Ürünleri Konusunda Seçici Olun
Muhtemelen hamileyken cıva içeriği yüksek balıklardan uzak durmanın akıllıca olduğunu duymuşsunuzdur.

Haftada iki kez balık tüketmek, sizin için oldukça faydalı olacaktır; ancak kılıç balığı, kiremit balığı, uskumru gibi çok fazla cıva içeren türlerden uzak durmanız gerekir.

Egzersiz Yapın
Egzersiz sadece sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğum öncesi ve doğum sırası için sizi forma sokar. Düzenli olarak egzersiz yapabilir, anne adayları için güvenli olan özel doğum öncesi kurslarına danışabilirsiniz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.