Hamile Kalmaya Karar Verildiğinde Bilinmesi Gerekenler

Bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız, muhtemelen hamile kalmanın ne kadar zaman alacağı, ne zaman ilişki yaşanılacağı ve bunun ne sıklıkla yapılacağı, kafanızda soru işareti yaratabilir. Tüm sorularınızın cevabı, yazımızda sizleri bekliyor.

Hamile Kalmaya Karar Verildiğinde Bilinmesi Gerekenler
01 Şubat 2021 - 13:06
Hamile Kalma Şansı
Yaygın bir soruyla başlayalım: Bu ay hamile kalma ihtimalim nedir? Hamile kalmaya çalışan bir kadının hamile kalma olasılığı herhangi bir ayda %15 ila %25'tir; ancak hamile kalma şansınızı etkileyebilecek bazı etkenler vardır:

Yaş:30 yaşına ulaştıktan sonra, herhangi bir ayda gebe kalma şansınız düşer ve siz yaş aldıkça, 40'lı yaşlarda hızla düşerek azalır.

Düzensiz adet döngüleri:Düzensiz bir adet döngüsüne sahip olmak, yumurtlama dönemini hesaplamayı zorlaştırır. Bu da cinsel ilişkiye girmek için en ideal zamanı bilmenizi zorlaştırır.

Cinsel ilişki sıklığı:Ne kadar sık ilişkiye girerseniz, hamile kalma olasılığınız o kadar az olur. Günde birden fazla ilişki ya da her gün girilen ilişki, sperm kalitesinde düşüşe neden olacaktır.

Hamile kalmaya çalıştığınız süre:Hamile kalmak istediğiniz bir yıl içerisinde hamile kalamadıysanız, belirli etkenlerin hamile kalmanıza engel olduğu düşünülebilir. Kadın ve erkek kısırlık testleri hakkında doktorunuza danışmanız gereklidir. 

Hastalıklar veya tıbbi durumlar da hamileliği etkileyebilir.

Adet Döngülerini Anlamak
Adet döngüleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, hamile kalmak için yardımcı olabilir.

Bir kadının döngüsü yalnızca lekelenme değil, parlak kırmızı kan gördüğü ilk gün başlar ve bir sonraki döngü başlamadan önceki gün sona erer. Bir döngü 21 ila 35 gün arasında ya da daha fazla sürebilir.

Döngülerinin uzunluğu bir aydan diğerine birkaç gün değişiyorsa, düzensiz ve yaygın olarak kabul edilir. Bazı kadınların düzenli döngülerinin olmaması, herhangi bir şeyin yanlış gittiği anlamına da gelmemektedir.

Cinsel İlişki
Bebek isteyen çiftlerin bir başka ortak sorusu ise şudur: Ne sıklıkla cinsel ilişkiye girmeliyiz?

Hamile kalmaya çalışan bir kadının yumurtlamaya ne zaman hazır olduğunu hesaplaması için matematiksel hassasiyetle, cinsel ilişki zamanlaması konusunda çok fazla enerji sarf ettiği görülür. Yapılan araştırmalarda, bir spermin bir yumurtayı döllemesi için fırsat penceresinin oldukça küçük olduğunu göstermiştir. Döllenme olabilmesi için en uygun dönem, yumurtlama ve yumurtlamadan sonraki 3 ila 5 gündür. En şanslı olduğunuz günler ise yumurtlama öncesinden, yumurtlama gününe kadar olan 2 gündür. Doktorlar, yumurtlamadan önceki hafta ya da adetinizin bitiminden sonraki günlerde iki günde bir cinsel ilişkiye girmenizi önerir, ancak cinsel ilişkiyi yalnızca o birkaç güne sığdırmak mantıklı olsa da bunun bazı dezavantajları vardır. Çünkü vücudunuz her zaman düzenli bir şekilde işlemez. Döngünüz düzenli olsa bile, döngünün herhangi bir zaman diliminde yumurtlama oluşabilmektedir. Yumurtladığınızı düşündüğünüz gün cinsel ilişkiye giriyor ve 3 ila 4 gün sonra bunu tekrarlıyorsanız, şansınız kalmayabilir. Bu nedenle doktorların tavsiyesi, olasılıkları bilerek hareket etmeniz yönündedir. Her hafta en az 2 ila 3 kez cinsel ilişkiye girmeniz gerekir. Erkek normal bir sperm sayısına sahip olduğu sürece, iki günde bir veya her gün cinsel ilişkiye girmek, hamile kalma şansınızı daha da artırır.

Doğum Kontrol İlaçlarını Bırakmak
Önemli olan başka bir soru: Doğum kontrol ilaçlarının etkilerinin azalması ne kadar sürer? Hapı bıraktıktan hemen sonra, hapın hormonlara olan etkisi vücudunuzdan çıkar çıkmaz hamile kalmak mümkündür, ancak yumurtlamanın tekrar normal bir düzene girmesi birkaç ay alabilir.

Doğum kontrol ilacı bitirdikten hemen sonra hamile kalmak güvenlidir. Doğum kontrol hapını bıraktıktan hemen sonra hamile kalan kadınların, arada birkaç ay beklemiş kadınlar kadar sağlıklı bir bebek sahibi olma olasılığı daha yüksektir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.