Gebelik Testleri

Gebelik testi, hamile olup olmadığınızı size bildirebilen testlerdir. Hamile kalmayı planlayan her kadın, hamileliğini teyit etmek için gebelik testi kullanabilir.

Gebelik Testleri
01 Şubat 2021 - 12:54
Gebelik Testi Nedir?
Gebelik testleri, HCG adı verilen bir hormonun varlığını idrarınızı veya kanınızı kontrol eder. Döllenmiş bir yumurta rahminizin duvarına yapıştıktan sonra, vücudunuz bu hormonu üretir. HCG hormonu genellikle döllenmeden yaklaşık 6 gün sonra oluşur. HCG seviyeleri hızla yükselir ve her 2 ila 3 günde bir ikiye katlanarak artmaya devam eder.

Gebelik Testi Türleri Nelerdir?
İki ana gebelik testi türü vardır. Bunlar kan testleri ve idrar testleridir.

Kan Testleri
Kan testleri, sağlık ocaklarında ya da hastanelerde yapılmaktadır. Kan testleri, yumurtlamadan yaklaşık 6 ila 8 gün sonra, evde yapılan gebelik testinden daha erken bir şekilde hamileliği tespit edebilir. Sonuçları almak, evde yapılan gebelik testinden daha uzun sürer.

İki tür kan gebelik testi vardır:
Niteliksel bir hCG testi sadece hCG'yi kontrol eder. Bu testler "Hamile miyim?" sorusuna "evet" veya "hayır" yanıtını verir. Doktorlar genellikle gebe kaldıktan 10 gün sonra gebeliği doğrulamak için bu testleri ister. Bazıları hCG'yi çok daha erken tespit edebilir.

Kantitatif bir hCG testi yani beta hCG, kanınızdaki tam hCG değerini ölçmek için kullanılır. Çok düşük hCG seviyelerini bile tespit edebilir. Bu testler, hamilelik sırasında sorunların izlenmesine de yardımcı olabilir. Doktorunuz, döllenmiş yumurta rahminizin dışına yerleştiğinde veya düşük yaptıktan sonra hCG seviyeleri hızla düştüğünde ektopik gebeliği dışlamak için bunları diğer testlerle birlikte kullanabilir.

İdrar Testleri
İdrar testleri evde veya bir doktor muayenehanesinde yapılabilen testlerdir. 

Özel ve kullanışlı olmasının yanı sıra, evde yapılan gebelik testleri hızlı ve kullanımı kolaydır. Yönergeleri takip ettiğiniz sürece doğru sonuçlar verir. İdrar testleri benzer şekilde çalışır. İdrarınızı şu yollardan biriyle test edersiniz:

• Test çubuğunu idrar akışınızda tutun.
• Bir kaba idrarımızı toplayın ve test çubuğunu içine daldırın. 
• Bir kapta idrar toplayın ve teste damlatmak için damlalık kullanın.
• Sonuçları görmeden önce birkaç dakika beklemeniz gerekecek.

İdrar testi yaptıktan sonra pozitif sonuç alırsanız, kan testiyle doğrulamak ve değerlerinizi öğrenmek için mutlaka doktorunuza görünün.

Gebelik Testleri Ne Kadar Doğru?
Evde yapılan idrarda gebelik testleri yaklaşık %99 doğruluk payına sahiptir. Kan testleri, en net sonucu verir ve %100 daha doğrudur.

Evde yapılan bir testin doğruluğu şunlara bağlıdır:
Talimatları yakından takip etmeniz
Ne zaman yumurtladığınızı bilmeniz ve yumurtanın ne kadar sürede implante olduğunu bilmeniz
Hamilelik testinin hassasiyeti

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?
Bazı hamilelik testleri, bir adet döneminin gecikmesinden önce HCG'yi tespit edebilir, ancak gecikmenin ilk gününe kadar beklerseniz, sonuçlar daha doğru olacaktır.

İdrar testi, sabah uyandığınızda yapılmalıdır. İlk idrarın daha konsantre olmasından dolayı test, daha doğru sonuç verecektir.

Evde Yapılan Gebelik Testini Nereden Alabilirsiniz?
Eczanelerden ya da online satış mağazalarından gebelik testi alabilirsiniz. Gebelik testinin maliyeti, markalara göre farklılık gösterecektir, ancak çoğu test çok uygun fiyatlıdır.

Gebelik Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?
Sonuçlar çizgi, renk, "+" veya "-" işareti gibi bir sembol olarak görünebilir. Dijital testler "hamile" veya "hamile değil" kelimeleri ile sonuç verir. Olumlu ya da olumsuz bir sonucun taşıdığı anlamı bilmek, yorumlamak için son derece önemlidir.

Olumlu bir sonuç alırsanız, hamilesiniz demektir. Çizgi, renk veya işaret ne kadar soluk olursa olsun, bu geçerli bir hamileliğin işareti olarak kabul edilir. Olumlu bir sonuç alırsanız, bundan sonraki süreç için doktorunuza danışmanız gerekir.

Çok nadir durumlarda yanlış pozitif sonuç alabilirsiniz. Bu durum, hamile olmadığınız anlamına gelir; ancak test hamile olduğunuzu söylüyordur. İdrarınızda kan veya protein varsa yanlış bir pozitif sonuç alabilirsiniz. Sakinleştiriciler, antikonvülzanlar, hipnotikler ve doğurganlık ilaçları gibi bazı ilaçlar da yanlış pozitif sonuçlara neden olabilir. Negatif bir sonuç alırsanız, muhtemelen hamile değilsinizdir, ancak şu durumlarda da negatif sonuç dikkate alınmalıdır:

• Testin son kullanma tarihi geçmiş olabilir. 
Testi yanlış yapmış olabilirsiniz.
Çok erken test yapmış olabilirsiniz.
İdrarınız, sıvı tüketimine bağlı olarak çok fazla seyrelmiş olabilir. 
Diüretikler veya antihistaminikler gibi bazı ilaçlar alıyor olabilirsiniz.

Negatif bir sonuç alırsanız, tekrar kontrol etmek için yaklaşık bir hafta içinde yeniden test etmeyi deneyebilirsiniz. Bazı evde yapılan gebelik testleri, ilk sonuçlarınız ne olursa olsun tekrar edilmeyi önerir.

Testi iki kez yaparsanız ve farklı sonuçlar alırsanız doktorunuza başvurmanız gerekir. Sonuçları doğrulamak için kan testi, sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

Gebelik testi veya sonuçları hakkında başka sorularınız varsa, doktorunuza danışmanız gerekir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.