Folik Asit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Folik asit bir B vitamini türüdür. Vücudumuz folik asiti yeni hücreler yapmak için kullanır. Deri, saç, tırnaklar ve vücudun diğer bölümleri her gün yeni hücreler oluşturur.

Folik Asit Hakkında Bilinmesi Gerekenler
01 Şubat 2021 - 12:43
Folik asit takviyelerle birlikte pirinç, makarna, ekmek ve bazı kahvaltılık gevrekler gibi takviye edilmiş gıdalarda kullanılan sentetik (yani, genellikle doğal olarak oluşmayan) folat formudur.

Hamilelik Öncesinde ve Hamilelik Esnasında Folik Asitin Rolü
Bebeğin erken gelişimi sırasında folik asit, nöral tüpün oluşmasında kolaylık sağlar. Folik asit takviyesi oldukça önemlidir. Çünkü bebeğin beynindeki (anensefali) ve omurgadaki (spina bifida) bazı önemli doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmaktadır. 

Üreme çağında olan kadınların, günlük 400 mcg folik aside ihtiyacı vardır.
Üreme çağındaki tüm kadınlar, bazı doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmak adına yeterli folik asit almak için her gün 400 mcg folik asit tüketmelidir.
Bebeğin beynindeki veya omurgasındaki önemli doğum kusurları, çoğu kadının hamile olduğunu bilmemesinden kaynaklı olarak gebeliğin çok erken döneminde (gebe kaldıktan 3-4 hafta sonra) ortaya çıkar
Bir doktorun diğer sağlık koşulları nedeniyle fazlasını almayı önermedikçe, folik asit alımı günlük olarak 400 mcg'nin üzerinde olmamalıdır.
Hamilelik planı yapılırken, nöral tüp kusurundan etkilenmiş bir hamileliğe sahip olan kadınların, sağlık uzmanlarına danışması gerekmektedir.

Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlamak Gerekir?
Üreme çağında olan her kadının, yeni hücre oluşturmasına yardımcı olmak için hamile kalmayı planlasa da planlamasa da günlük olarak folik asit alması gerekir.

Folat ve Folik Asit Aynı Şey midir?
Folat ve folik asit kavramları, farklı olmalarına rağmen, genel olarak birbirlerinin yerine kullanılır. Folat, birçok farklı B9 vitamini türünü tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir.

Folat türleri şunları içerebilir:
Folik asit
Dihidrofolat (DHF)
Tetrahidrofolat (THF)
5,10-metilenetrahidrofolat (5,10-Metilen-THF)
5-metiltetrahidrofolat (5-Metil-THF veya 5-MTHF)

Gıda takviyesi, yiyeceklere vitamin, mineral veya her ikisini birden eklemenin bir yoludur. Bazı pirinç, makarna, ekmek ve kahvaltılık gevrekler folik asit ile güçlendirilerek, zengin hale getirilmiştir. Bu yiyecekler "zenginleştirilmiş" olarak etiketlenir. Folik asit, doğal bir şekilde oluşmayan özel bir folat türü özelliği taşır.

Folik asit, doğal gıda folat türlerine göre ısıya daha dayanıklı olduğu için gıda takviyesi olarak kullanımı idealdir. Isı ve ışık, doğal gıda folatı içeren çeşitleri basit bir şekilde parçalayabilir. Folik asit, gıda takviyesi için daha uygundur. Çünkü ekmek ve makarna gibi pek çok takviye edilmiş ürün pişirilerek yenildiği için folik asit formunu kaybedebilmektedir. 

Hamile kalabilecek üreme çağında her kadının, günlük olarak en az 400 mcg folat almaları tavsiye edilir. Bununla birlikte, sadece diyet yoluyla 400 mcg folat elde etmek zordur. Doğal gıda folatı açısından zengin ve dengeli beslenmeyle birlikte, içinde folik asit bulunan ek bir vitamin takviyesi alarak, güçlendirilmiş yiyecekler tüketerek veya ikisinin bir kombinasyonunu oluşturarak her gün 400 mcg folik asit kullanabilirsiniz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.