Ev İşini Daha Hızlı ve Kolay Hale Getirmenin Yolları

Ev işlerini kim sever? Eminiz ki bir çoğunuz değil. Yine de bir eviniz varsa ve ailenizle ya da arkadaşınızla yaşıyorsanız, bir noktada ev işi yapmanız gerekecektir.

Ev İşini Daha Hızlı ve Kolay Hale Getirmenin Yolları
06 Şubat 2021 - 17:03
Ev işinin ne kadar, ne zaman ve nasıl yapıldığı herkes için farklıdır. Hatta bazı insanlar, ev işlerinden oldukça keyif alır. Yarına kadar ertelemeye çalışan geri kalanlarımız için ev işlerini daha hızlı ve kolay hale getirmenin yollarını hazırladık. 

Bir Rutin Oluşturun
Bir rutin oluşturduğunuzda çoğu şeyi yapmak daha kolay bir hal alır.

Bazı düzenli rutinler oluşturun ve bunlara bağlı kalın. Eviniz, yemeğiniz bitmeden, giysilerinizi temizlemeden veya 24 saat derinlemesine temizlik yapmak zorunda kalmadan her gün ihtiyaç duyduğunuz şekilde işlev görecektir.

Az ve Sık İş
Bir ay boyunca ev işi yapmadıysanız ve bir aileniz varsa, evinizi yeniden ışıltılı hale getirmek, oldukça büyük ve ürkütücü bir iş olacaktır. Bunun yerine daha küçük parçalar halinde ev işi yapmaya ne dersiniz? Saatinizi günde 15 veya 30 dakika iş yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bir oda veya belirli bir görev (örneğin pencereler) seçin ve saatinizi ona ayarlayın. Ayarladığınız süre bitene kadar devam edin ve sonra durun.

Kısa zaman dilimleri çok daha yönetilebilir bir hal alır ve çok az bir etkiyle ev işlerini gününüze sıkıştırılabilirsiniz. Böylece zamanımızı ve enerjinizi başka şeylere de harcayabilirsiniz.

İşleri az ve sık yaparsanız, kir ve karmaşa hiçbir zaman birikme şansı bulamaz. Böylece eviniz her zaman yaşamak için daha güzel ve beklenmedik bir misafirin uğraması durumunda daha şık hale gelir!

Bir Rota Oluşturun
Evinizdeki tüm odaları listeleyen bir liste veya bir tür tablo yapın. Her odada tam olarak neyin, ne sıklıkta temizlenmesi gerektiğini belirleyin ve gözden geçirin.

Listenize süpürgeliklerden tavan ışıklarına ve yukarı bakmadıkça göremediğiniz örümcek ağlarına kadar her şeyi dahil ettiğinizden emin olun. Tozların ev eşyalarına, oyuncaklara kadar her şeyde toplandığı, özellikle kanepelerin arkasını ve altını unutmayın.

Her odayı ele almak için bir rota oluşturun. Benzer işleri bir arada gruplamanın daha kolay olup olmadığına karar verin. Örneğin, her odayı ayrı ayrı yapmaktansa, temizliği öncelikli olan eşyalara odaklanın.

Her işi ne sıklıkla yapmanız gerektiğini hesaplayın. Haftalık mı, aylık mı yoksa altı ayda bir mi?

Hepsini bir yere yazın. Telefonunuzda ya da buzdolabının önüne yapıştırılmış olarak not alın.

Mümkün olduğunca çizdiğiniz rotaya bağlı kalın, ancak bir görevi kaçırırsanız endişelenmeyin. Yapabildiğiniz zaman işe koyulun ve yolunuza devam edin.

Temsilci
Evdeki tek kişi siz değilseniz, neden temizleyen tek kişi siz olmalısınız?

Evde yapılması gereken tüm işlerin bir listesini yapın. Bulaşıkları yıkamak, temiz çamaşırları kaldırmak, kirli çamaşırları yıkamak, çöp kutularını çıkarmak, köpeği beslemek gibi ev işlerini listeye dahil edin.

Evde yaşayan herkesin de yardımcı olabilmesi için bir rota oluşturun.

Çocuklar da ufak işlerde sizlere yardımcı olabilir. Ev işlerine çocukları dahil etmek, onlara değerli bir yaşam becerisi öğretir ve bu da size yardımcı olur.

Temizlik Malzemelerinizi Düzenleyin
Temizlik malzemelerinizi bir araya toplayın ve hepsini tek bir yerde saklayın. Gerektiğinde yenileyin ve malzemeler azaldığında alışveriş listenize ekleyin.

Malzemeleri oda veya temizlik ürünü türüne göre ayırın. Böylece banyo gibi belirli bir odayı temizlerken, ihtiyacınız olan ürünü kolayca bulabilirsiniz. Birkaç yedek sepet veya kutu bulundurmanız da eşyaları evin içinde taşıyabilmeniz için yardımcı olacaktır.

Temizlik malzemelerinizi tek bir yerde tutmak, ihtiyacınız olanı ihtiyacınız olduğu anda almanızı kolaylaştırır ve aradığınızı bulamadığınız zaman ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almanızı önler. Ayrıca malzemelerin göz önünde olması, onların tükenmeye yakın olduğunda ihtiyaç duyacağınız zamandan önce karşılamanıza yardımcı olur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.