Evden Çalışanlar için Ev Ofis Alanını Düzenleme Rehberi

Evden çalışıyorsanız, ev çalışma alanınızı size uyacak şekilde ayarlamak için kontrol listesi kullanmak isteyebilirsiniz.

Evden Çalışanlar için Ev Ofis Alanını Düzenleme Rehberi
06 Şubat 2021 - 16:58
Tamamen ayrı bir ev ofisiniz olabilir, çalışmanız için odanın bir köşesine masanızı ya da dizüstü bilgisayarınızı mevcut olan herhangi bir yere kurabilirsiniz. 

Çalışma şekli ve en uygun kurulum, herkes için farklıdır. Bu nedenle, bu küçük kontrol listesi yalnızca kendi ev çalışma alanınızı planlamanıza ve evden çalışmayı kolaylaştırmanıza yardımcı olacak bir kılavuzdur.

Alanı Düşünün
Evinizde yer alan bir odanın köşesini kullanıyorsanız, alanı en iyi şekilde kullanabileceğiniz yollar hakkında yaratıcı bir şekilde düşünün. İhtiyacınız olan, her şeye sahip olduğunuz küçük bir köşe mi yoksa sadece bir masa ve üzerinde biraz alan olan bir duvar mı?

Alanı nasıl kullanacağınızı düşünün ve çalışma şeklinize uyması için alanınızı düzenleyin. 

Çalışma alanınızı, boş zamanlarınızı geçirdiğiniz evinizin diğer alanlarından olabildiğince ayrı hissettirmeye çalışın. Evinizden çalışıyorsanız, sınırlar kolayca aşılabileceğinden, kişisel ve iş hayatı arasındaki farkı bulmak önemlidir.

Mobilyaların veya masanın düzenlenmesiyle veya çeşitli renklerin kullanılmasıyla (örneğin masanızın arkasındaki duvarı boyayarak) ayrı bir çalışma alanı oluşturmak, iş ve ev arasındaki sınırları tanımlamaya yardımcı olabilir.

Maksimum kolaylık ve maksimum verimlilik için ayarlama yapmak oldukça önemlidir. Nasıl çalıştığınızı, neye ihtiyacınız olduğunu, neye ulaşmak istediğinizi düşünün.

Çalışma alanınızı mümkün olduğunca sakin, net ve davetkar hale getirmeye çalışın. Böylece, bilgisayarınızdan her yukarı baktığınızda karışıklık veya kaos hakkında strese girmek yerine, yaptığınız işe net bir şekilde odaklanabilirsiniz. 

Dağınıklığı Giderin
İşinizi en iyi şekilde yapmanızı engelleyecek ve dikkatinizi dağıtacak her şeyi kaldırın.

Bunlar süs eşyaları, bitkiler, oyuncaklar, kitaplar, egzersiz ekipmanları hatta mobilyalar bile olabilir. İşinizi yapmak için ihtiyacınız olmayan, ancak gözünüze çarpan ve zihninizi dağıtacak şeyleri çalışma alanınızdan uzaklaştırın. 

Temizlik
Çalışma ortamınızı temiz, tozsuz ve güzel kokulu tutun.

Haftada bir mutlaka temizleyin. Her günün sonunda masayı toplayın ve çöp kutusunu boşalttığınızdan emin olun. 

Masa
Masanızın konumunu düşünün. Yüzünüzü pencereye mi, kapıya mı çevirmek istiyorsunuz?

Masanızın alanını temiz, düzenli ve dağınıklıktan uzak tutun.

Kırtasiye malzemelerini ve masa aksesuarlarını, masa üzerinde minimum düzeyde görünür tutun ve ihtiyacınız olan eşyaları yalnızca masanın üzerinde bulundurun.

Aradığınız şeyi bulmaya çalışırken zamandan ve enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olacak kapıları, çekmeceleri, dosyaları, ayırıcıları ve diğer her şeyi etiketleyin.

Çekmecelerinizi sıralayın.

Ataç, silgi, raptiye gibi küçük gereçler için çekmece düzenleyicileri kullanın.
Kişisel eşyalarınızı, işle ilgili eşyalarınızdan ayrı tutmaya çalışın.

Sandalyeniz rahat olmalı ve mümkünse hem yüksekliği hem de arka konumu ayarlanabilir olmalıdır.

Masa Aksesuarları
Masanız güzel görünürse, çalışmak için her zaman daha ilhamlı ve motive olmuş hissedersiniz. Sizin için uygun olan ve bütçenizi sarsmayacak ve aksesuarlar seçebilirsiniz. 

Kırtasiye malzemenizin stok kontrolünü yapın. Daha fazla kağıt, kalem, yapışkan not kağıdı, zımba teline mi ihtiyacınız var? Hazır bir liste bulundurun. Böylece gereçleriniz tükendiğinde listeye ekleyebilirsiniz.

Yazıcılar ve Diğer Cihazlar
Mürekkep kartuşlarını kontrol edin ve gerekirse yeniden stoklayın.

Yazıcınızı, bir düğmeye basarak kolayca yazdırabileceğiniz şekilde ayarlayın.

Masanızda yer kaplamasını istemiyorsanız, yazıcıyı bir rafa veya masanızın altına koyun.

Dağınık, çirkin kabloları kontrol altında tutmak için kabloları toplayın ve görünmeyecek bir yere koyun. 

Evrak İşleri
Evrak işleri, büyük bir dağınıklık kaynağıdır. Bunun üstesinden gelmek için bazı stratejiler geliştirmek açık, sakin ve üretken bir çalışma alanı sağlamanın anahtarıdır.

Her gün veya her hafta düzenli bir zaman ayırarak, yapmanız gereken işlerin birikmemesi için dosyalama yapın.  Unutmanız muhtemelse, telefonunuzda bir hatırlatıcı ayarlayın. 

Bilgisayarınız
Masaüstünüzü istenmeyen simgelerden, klasörlerden ve dosyalardan temizleyin. Kalan dosya ve klasörleri düzenleyin.

Sizi sıkı çalışmaya motive eden ve ilham veren bir masaüstü resmi duvar kağıdı seçin. 

Sizin için çalışan ve ona bağlı kalan bir dijital dosyalama sistemi oluşturun.

E-posta gelen kutunuzu düzene sokun ve sıklıkla kontrol edin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.