Elon Musk Kimdir?

Elon Musk, 28 Haziran 1971 de doğdu. Doğduğu ülke Güney Afrika dışındadır ve aynı zaman da Kanada ve Birleşik Devletler vatandaşıdır.

Elon Musk Kimdir?
11 Nisan 2021 - 00:15
Şu an Elon hala 20 yaşında iken gittiği Birleşik Devletler'de yaşamını sürdürüyor. Elon aynı zamanda SpaceX'in kurucusu, CEO'su ve mühendislik / tasarım ofislerinin şefi; erken yatırımcı, Tesla, Inc.'in CEO'su ve bu ürünlerin mimarı; The Boring Company'nin kurucusu; Neuralink'in kurucusunun ortağı; OpenAI'nin kurucu ortağı ve aynı zamanda  ilk eş-başkanıdır.

2018’ de Kraliyet Topluluğu Üyesi seçildi. Forbesun 2016 yılının Aralık ayında  yayımlanan Dünya'nın En Güçlü İnsanları liste sıralamasında  25. Olarak bu sırada yer almayı başardı ve  2019'da yine Forbes'un yayımladığı "Dünya'nın En Yenilikçi İnsanları" listesinde ise birinci olarak ilk sırada yer almayı başarmış bir insandır.

Renkli kişiliği ve zekası, film yapımcısı olan JonFavreau'nin de dikkatini çekti ve 2010'da yayımlanan Iron Man 2 filminde kısa bir süre de olsa rol alma fırsatını yakaldı. Bununla birlikte favreau'nun Elon Musk ile Robert DowneyJr.'ı bir araya getirip zaman geçirdiklerini de bir röportajda dile getirmişti. Ocak 2021'in ilk haftalarında  Elon, JeffBezos'u geride bırakarak yaşayan en zengin insan oldu.

Elon, annesi bir Kanadalı ve Güney Afrikalı bir de babası vardır bu çiftin çocuğu olarak, Pretoria, Güney Afrika'da dünyaya geldi ve orada büyüdü,yetişti. Queen's Üniversitesi'ne gitmek için Kanada'ya taşınmadan kısa bir süre önce, kısa süreliğine de olsa Pretoria Üniversitesin de eğitim aldı.

İki yıl sonrasında Pennsylvania Üniversitesi'ne geçiş yaptı ve burada WhartonSchool'dan ekonomi bölümünde lisans, fizik bölümünde ise B.A. ve B.Sc. derecelerinielde etti. Doktora derecesine başlangıç yapmak için 1995 yılında California'ya taşındı ve Stanford Üniversitesi'nde uygulamalı fizik ve malzeme bilimleri bölümünde yüksek lisans yaptı fakat akademik kariyeri üzerinden devam etmek yerine iş kariyeri üzerinden hayatına devam etmeye karar vermiştir.

1999'da Compaqadlı  şirket tarafından 340 milyon dolara satın alınmış bir web yazılım şirketi olan Zip2'yi  kardeşi ile birlikte kurdu. Elon, bir zaman sonra çevrimiçi bir şekilde hizmete sunduğu banka olan X.com'u kurdu. 2000 yılında, bundan önceki yıl PayPal'ı kuran ve 2002 Ekim ayında eBay'e $1,5 milyara satan Confinity ile iş ortaklığı yapmaya başladılar.

2002 Mayıs tarihinde ise Elon, şu an hâlâ daha CEO'su ve mühendislik mesleği ile tasarım ofislerinin birebir şefliğini yaptığı, havacılık teknolojisi için üretici olarak ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi olan SpaceX'i kullanıma sundu.

Elektrikli araç üreticisi olan Tesla Motors, Inc.'e kuruluşundan 1 yıl sonra , 2004'te katılım sağladı ve ürün mimarı olmaya layık görüldü; 2008'de de şirketin CEO'su olarak başa geçti. 2006'da, güneş enerjisi hizmetleri adı alınta olarak bu şirketin sahibi  olan SolarCity'nin , günümüzde olan Tesla’nın yan kuruluşu olarak bilinen bu şirketin kurulmasına yardımcı oldu.

Elon, 2015'te ise insanlar için iyi  olarak gördüğü yapay zekay kavramınıinsanlara teşvik etmeyi amaçlayacak şekilde, asla kâr amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan OpenAI'yi kurdu ve kurucusu oldu. 2016 yılının Temmuz ayında beyin–bilgisayar arayüzlerini geliştirmeye odaklanmış ve bu iş için bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink'i kurdu.

Elon, 2016’nın Aralık ayında elektrikli araçlar için olan ve optimize edilmiş yollara odaklanması sağlanan  bir altyapı ve tünel inşaatı adı altında şirket olan The Boring Company'yi kurdu. Elon, bu önemli iş arayışlarına ek olaraktan, Hyperloop ismindeki yüksek ve hızlı bir ulaşım sistemi de tasarlamaktan geri kalmadı.

Elon, bu zamanlarda alışılmışın dışında olduğu düşünülen duruşlar sergilediği ve çok duyurulan skandallara neden olduğu için de eleştirilere konu olmaktan kaçamadı . 2018 ThamLuang kurtarma operasyonu esnasında denizaltsı uygun bir  olarak görülmeyip reddedildiğinde Elon, dalgıç takımının liderine "pedo-adam" diye bir söylemde bulundu.

Dalgıç takımının lideri Elon'a iftira davası açmaya karar verdi, ancak California Hukuk Jürisi Elon Musk’ın lehine kararlar verdi. Bir de 2018'de Elon, Joe Rogan'ın yaptığı podcastine yasaklı madde içtiği zamana atıfta bulunarak Tesla'nın özel olarak devralınmasını istediği için hisse başına $420 fon sağladığını tweettırda paylaştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bu yorum için Elon’ dava açacaklarını söylediler ve açtılar; Elon ise geçici olarak başkanlıktan çekildi ve SEC ile anlaşma yaparak, Twitter kullanımındaki gizlilik kısmında ki sınırlamaları kabul etti. Elon, ayrıca COVID-19 pandemisi ve yapay zeka  hakkındaki görüşlerinden dolayı da önemli eleştirilere maruz kaldı.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.