Zayıflamak Kaşıntı Yapar Mı?

Fazla kilolar hem görünüş olarak etkiler hem de vücuttaki hareketleri olumsuz olarak etkilemektedir.

Zayıflamak Kaşıntı Yapar Mı?
10 Nisan 2021 - 11:00
Bunun yanında kilo aldıkça derimizde gerilmeler ve esnemeler meydana gelir. Hızlı zayıflama ya da hızlı kilo almak gibi durumlar derimizi kötü anlamda etkilemektedir. Bu etkiler kaşıntıyla başlar. Eğer vücudun kaşınan bölgeleri dahil tüm vücut nemlendirilip kremlenmezse vücudun kurur. Kuruyan cilt esnekliğini kaybedip kilo alımı ya da kilo kaybıyla birlikte cildin hasar almasını sağlar. Cilt de kendini korumaya başlar. Bu korumaya da cilt çatlakları denir.

Özellikle de kuru bölgelerdeki kaşıntılara erken müdahale edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında vücuttaki kaşıntılar yediğiniz bir şeyin dokunması veya vücudunuza sürdüğünüz bir kremin alerji yapması sebebiyle ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda vücutta kabarma, kızarıklık, ciltte deformasyon görüldüğünde bir dermatoloğa göstermek gerekir.

Zayıflarken Göbek Sarkar mı?
Kış aylarında kilo alma eğilimi fazla olmaktadır. Soğuk havalarda kat kat kıyafet giyinmesinden dolayı zayıf ve kilolu insanlar pek ayırt edilemez. Fakat yaz aylarına doğru belirli diyetlerle hızlı bir şekilde kilo kayıpları artmaktadır. Bunun sebebi yazın vücut hatlarını ortaya çıkaran kıyafetler tercih edilmesi ve yazın kilonun yaşam kalitesini oldukça düşürmesidir.

Alınan kiloya bağlı olarak deri genişler ve kilo verilmeye başlandığında hangi bölgede ciddi anlamda yağ birikimi varsa o bölge kilo verdikçe sarkar. Bu sarkan bölgeler arasında en yaygın göbek sarkması ve kol sarkmaları görülür.

Vücut sarkmalarını önlemek ya da vücut sarkmasını düzeltmek için o bölgedeki kasları çalıştıran sporlar düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bölgede fazla sarkma varsa doktor tarafından cerrahi müdahale gerekebilir.

Zayıflarken Ne Yemeliyiz?
Zayıflamak sadece görünüş bakımından değil sağlık bakımından da oldukça önem taşır. Sağlıklı olmak yemek yeme alışkanlığına da bağlıdır. Gün içerisinde aldığımız kalori önemli olmakla birlikte aldığımız protein, yağ ve karbonhidrat da önemlidir. Yaş, cinsiyet, kilo değişimleriyle almanız gereken protein, karbonhidrat ve yağ alımı da değişmektedir. Et, süt ürünleri, baklagiller, tahıllar bunların düzenli ve dengeli bir şekilde tüketmek gerekir.

Zayıflamak İçin Ne Yapılması Gerekir?
Fazla kiloları vermek sağlık açısından oldukça önem taşır. Fazla kilo eklemlere, iç organlara, kaslara zarar verir. Bu yüzden kilo alımına dikkat etmek gerekir. Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşladığından kilo vermek zorlaşır.

Kilo verilmesi için yapılması gereken ilk şey metabolizmayı hızlandırmak ve zararlı besinlerden uzak durmaktır. Metabolizmayı hızlandırmak için yeşil çay, kahve, kırmızıbiber, limonlu su gibi yiyecek ve içecekler tüketilebilir. Aynı zamanda sabah kalktıktan sonra aç karnına egzersiz yapmak metabolizmayı çok hızlandırır ve yağ yakımını sağlar.

Yürüyüş yapmak, dans etmek, kardiyo sporları yapmak zayıflamak için ve vücut direncini artırmak için bu egzersizler yapılabilir. Yiyeceklerin porsiyonlarını küçük tutmak ve çok su içmek zayıflamaya yardımcı olur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.