Donuk Saçları Tazelemek İçin En İyi 9 Malzeme

Soğuk bir havanın saçınıza zarar verebileceğini söylememize gerek yok.

Donuk Saçları Tazelemek İçin En İyi 9 Malzeme
31 Mart 2021 - 00:44
Havadaki nem eksikliği, ayrıca fiziksel aşınma ve yıpranma (şapkalar ve aşırı fırçalama gibi), kuru, kırılgan tellere eşit olabilir - ki bu da parlaklıktan yoksundur. Yani son zamanlarda aynaya bakıp şöyle düşündüyseniz, şu anda saçlarım çok sıkıcı görünüyor, sizler için buradayız. Ancak hava çözüldükçe, kışın sonunda evinizden parlak, ipeksi bir dolgunlukla çıkmayı umabilirsiniz. Tam da yanınızdayız: Aşağıda, donuk saçları tazelemek için en iyi (ve küçümsenmemiş) malzemelere yer verdik.

1. Aloe Vera
Kahraman nemlendirici bileşen aloe vera ile başlayalım. Su, vitaminler, mineraller ve amino asitlerle dolu, inanılmaz derecede nemlendirici bir bileşendir ve nem olmadan parlak saçlara sahip olamazsınız.

Aloe vera çalışmaları, cilt yararları üzerinde odaklanmıştır. Aloe vera, aynı zamanda keratin oluşumuna katkı sağlar.

Aloe, merak ediyorsanız, sekiz amino asitten (izolösin, lösin, lizin, metiyonin, fenilalanin, treonin ve valin) yedisini içerir ve renklendirme veya aşırı kurutma nedeniyle hasar görmüş saçları onarmaya yardımcı olabilir. Saç tellerinizi pürüzsüz ve parlak tutmak için aloe vera maskesini kullabilirsiniz.

2. Elma Sirkesi
Hızlı ders: Saç hasar gördüğünde, tırnak etleri kalkar. Kütikül yükseltmeler, kolayca karışık ve kırılgan hale gelir. Kütikül düzdür ve pürüzsüz bir hal aldığı zaman yarattı parlaklığını kaybeder. Bununla birlikte, tırnak etlerini kapatmak, saçı ipeksi ve kıvrımsız tutmak için anahtardır.

Elma sirkesini kullanın:Asidik çözelti pH'ı düşürerek kütikülün kapanmasını sağlar ve parlak saç tellerine merhaba dersiniz.

3. Hyaluronik Asit
Nemlendiriciler için olağanüstüdür, suyu içeri çekip tutmaya yardımcı olur. Hyaluronik asit, çoğu cilt bakımı etrafında toplanırken, aynı özellikler saç bakımına da taşınabilir, havadan suyu çekip susuz saç liflerine iletebilir. Saç güçlendirici saç kremi ve bu elektriklenme kontrol serumu gibi birçok nemlendirici formülde bulabilirsiniz.

4. Patates Unu
Bizi dinleyin: Patates, B vitamini, C vitamini ve demir gibi vitamin ve mineraller açısından zengindir. Bunların tümü saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olabilir. Ayurveda tıbbında sağlıklı saç büyümesini desteklemenin bir yolu olarak uzun zamandır kullanılmaktadır. 

Bu patates unu şampuanı tarifini deneyin:Bir fincan patates unu ve 2 fincan suyu, düşük ısıda bir tencerede 15 dakika ısıtın. Ateşten alın ve 2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin (parlak saçlar için başka bir yardımcı bileşen). Soğumasını bekleyin, bir kaba dökün ve şampuanlama sırasında saç derinize ve saçınızın geri kalanına uygulayın.

5. Yoğurt 
Özellikle bukleler için sade yoğurt, yıldız bir saç maskesi oluşturur. Yoğurttaki doğal laktik asit, nemlendirici görevi görür (diğer bir deyişle, çevreden su çekebilir) ve bu da saçın nemi tutmasına yardımcı olabilir.

En kolay tarif:Sade yoğurdu saçınızın her yerine sürün ve şampuanlamadan önce en az 20 dakika bekletin.

6. Avokado Yağı
Yağlar, sağlıklı ve parlak saçlar için yıldız oyunculardır, ancak birkaçı tüm övgüleri alır. Avokado yağı için durum böyledir: "Avokado yağı, oleik asit ve tekli doymamış yağlar açısından son derece zengindir, bu da onu, saçınızın üstüne oturup saçınızı kaplamak yerine gerçekten saç şaftına nüfuz edebilen ve nemlendiren birkaç yağdan biri yapar. Bu yağlar, ayrıca saç telini güçlendirir ve kırılmayı önlemeye yardımcı olur. Avokado yağı, A, D ve E vitaminleri gibi antioksidanlarla doludur.

Söylemeye gerek yok, saç bakım ürünlerinizden uzak durmaya değer, ya da her zaman saf yağın bir kısmını saç tellerine masaj yapabilirsiniz.

7. Argan Yağı
Bir başka kayda değer yağ olan argan yağı, ışıltı dolu bir parlaklık için çok sevilir. Genelde "sıvı altın" olarak anılır, çünkü malzemenin %99'u trigliseritlerden veya esansiyel yağ asitlerinden oluşur. Birçok koşul için, özellikle de kuru, hasar görmüş saçlar için harikadır, çünkü yağ asitleri nemi saç folikülüne hapseder. Argan yağını birçok besleyici saç ürününe serpildiğini görebilirsiniz. Argan yağı saç maskesini, bakım tedavisi olarak %100 saf argan yağı ile kullanabilirsiniz.

8. Bal
Balın övgüsünü yeterince söyleyemeyiz: Kehribar arı özsuyunun antienflamatuvar özelliklere sahip olmasının yanı sıra nemlendirici görevi de görür (yine bu, havadan su çekebileceği anlamına gelir) ve saçınızın ve saç derinizin korunmasına yardımcı olabilir. Birçok saç bakım ürününde balın kullanıldığını görebilirsiniz.

9. Yumurta
Yumurta, saç tellerini nemlendirmeye yardımcı olmak için bir avuç amino asit ve saç yapısını desteklemek için protein içerir. Spesifik olarak, yumurta sarısı, yumuşatıcı özellikleri nedeniyle piyasadaki yumuşatıcılarda yaygın olarak kullanılan bir lipid olan lesitin açısından doğal olarak zengindir (ayçiçeği veya soyadan da çıkarabilirsiniz).

Sağlıklı bir maske yapmak için, bir yumurtayı (veya daha uzun saçlar için iki tane) çırpın ve saçlarınız örtülene kadar sürün. 20 ila 30 dakika bekletin ve şampuanlamadan önce soğuk suyla durulayın. Yine de ayda bir kez bu tedaviye devam etmek isteyebilirsiniz, çünkü çok fazla protein, potansiyel olarak saça zarar verebilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.