Kalp Sağlığı Kanser Riskinizi Nasıl Azaltır?

Yeni araştırmalar, sağlıklı bir yaşam tarzı izlemenin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini ve ayrıca kansere yakalanma olasılığını azaltabileceğini öne sürüyor.

Kalp Sağlığı Kanser Riskinizi Nasıl Azaltır?
31 Mart 2021 - 00:18
Çalışmalara göre natriüretikpeptid seviyeleri ile birlikte yaş, cinsiyet ve sigara gibi geleneksel risk faktörleri de dahil olmak üzere kanser riskinde artış ile ilişkili olduğunu ve kardiyovasküler hastalık riskinin oluştuğu ortaya çıkmıştır.

Bulgular, kardiyovasküler hastalıklara neden olan risk faktörlerinin kansere de yol açabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, kalp hastalığı ile savaşmak için kullanılan sağlıklı alışkanlıklar, bir kişinin kansere yakalanma riskini azaltmada da yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyet, hipertansiyon ve diyabet gibi diğer tıbbi sorunların kontrol edilmesini sağlamak, birçok nedenden dolayı önemlidir ve kanser riskinin bunlardan biri olduğu ortaya çıkmıştır.

Kalp Dostu Yaşam Tarzları Kanser Riskini de Azaltır
Araştırmacılar, yapılan çalışmalarda kanseri olmayan 20.305 kişinin sağlık verilerini değerlendirdi.

15 yıldan fazla bir süredir 2.548 kişi kanser geliştirdi. Araştırmacılar, geleneksel kalp hastalığı risk faktörlerinin yaş, cinsiyet ve sigara içme durumu bağımsız olarak kanserle ilişkili olduğunu buldular. Ayrıca, daha yüksek natriüretikpeptid seviyelerinin kalp üzerindeki stresi gösteren belirteçler, aynı zamanda daha yüksek kanser risklerini öngördüğünü de buldular.

En natriüretikpeptidlere sahip çalışma katılımcılarının kansere yakalanma şansı %40 daha yüksek olarak görüldü.

Kan basıncını, kolesterolü, kan şekerini, kiloyu ve diyeti yöneten kalp-sağlıklı yaşam tarzı davranışlarına bağlı kalan katılımcıların, kansere yakalanma riskinin daha düşük olduğu belirlendi.

Uzmanlar, kalp hastalığının kendi başına kanser gelişimine katkıda bulunmadığını, ancak bir kişinin kalp hastalığına yakalanma olasılığını artıran aynı risklerin veya davranışların da kansere neden olma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

Kardiyovasküler kalp hastalığı ile kanser arasındaki bağlantı pek doğrudan bir bağlantı olmayabilir, ancak her ikisine de aynı anda yol açıyor gibi görünen özelliklerimiz veya davranışlarımız olabilir.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzını Yönetmek
Çalışmalar, kardiyovasküler hastalığa sahip kişilerin kansere yakalanırlarsa daha kötü sonuçlara sahip olma eğiliminde olduklarını buldu.

Kalp sağlığı zayıf olan kişilerin uyku sorunları olabilir veya hareketsiz bir yaşam tarzı yaşayabilir, bu da onları bu kanser sonuçları için daha yüksek risk altına sokabilir.

Uzmanlar dengeli beslenmeyi, düzenli egzersiz yapmayı ve yaşamınızdaki stres faktörlerini yönetmek için yeterince uyumanızı önerir.

Uzmanlara göre birisi sigara içerse sigarayı bırakmak, kanser riskini azaltmak için yapabilecekleri en sağlıklı değişiklik olabilir.

Bununla birlikte uzmanlar, bugün davranışlarımızın daha sonraki yaşamımızda bizim için bir fark yaratabileceğini söylüyor.

Kalp hastalığı riskimizi azaltmak için kalp-sağlıklı bir yaşam tarzı izleyerek, tesadüfen kanser gelişimi için risk faktörlerini azaltma konusunda ek bir bonus elde edebilmesini sağlamaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.