Bergamot Nedir, Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir

Turunçgiller ailesine ait olan ve daima yeşil kalabilme özelliği gösteren Bergamot ağacının meyve kabuklarından elde edilen yağa Bergamot yağı denilmektedir.

Bergamot Nedir, Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir
11 Ocak 2021 - 19:54
Bergamot Yağının Faydaları
Çoğunlukla aromaterapilerde kullanılan bergamot yağının canlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bu etki insan vücudunda kaygı, stres ve depresyon sorunlarına iyi gelmektedir.

Bergamot yağı bulunduğumuz mekânlara hoş bir koku vermek amacıyla da kullanılmaktadır. Tek başına kullanılabileceği gibi limon, gül suyu, portakal yağı ve sardunya gibi bitkilerle de karıştırılabilmektedir. Bergamot yağı rahatlatıcı özelliği sayesinde masaj işlerinde de kullanılmaktadır. Bergamot yağının antiseptik bir özelliği olup cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılabilmektedir. Cilt üzerindeki gözlerin temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.Banyo yapılacak suya bergamot yağı eklendiği durumlarda ateş düşürücü olduğu bilinmektedir. Antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır. Her hangi bir bilimsel verilere dayanmamakla beraber safra taşı, kolik ve bronşite iyi geldiği düşünülmektedir. Bergamot yağı, ağız içi sorunların tedavisinde ve ağız kokusunun tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bu yağın içeriğinde bulunan bazı doğal dezenfektanlar, yağa dezenfeksiyon özelliği katmaktadır. Bu sayede yağın uygulandığı bölgede bakteri, virüs, mikrop üreme şansı bulunmamaktadır. Haliyle sabun olarak kullanılması oldukça mantıklıdır. Kullanıldığı bölgelerde iyi bir temizlik ve parlaklık sağlar. Bergamot yağının ağrıları azaltıcı etkisi vardır. Aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatıcı ve sindirime yardımcı olma özelliği de mevcuttur. İdrar yolu, bağırsak enfeksiyonları ve böbrek rahatsızlıklarına karşı da iyi gelmektedir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.