Bebeklerde Emzik Kullanımında Bunlara Dikkat Edin

Bebeklerde emzik kullanımı esnasında hijyen de dahil olmak üzere birçok ayrıntı önem kazanır. Dikkatli kullanım olmadığında sorunlar ardı arkasına gelebilir.

Bebeklerde Emzik Kullanımında Bunlara Dikkat Edin
11 Şubat 2021 - 07:56
Emzik Seçimi Nasıl Olmalı? 
Her bebekteki damak yapısı farklı olabilir. Bu nedenle de büyüklük küçüklük gibi ayrıntılara dikkat ederek çözümler bulunabilir. Bebek yaş özelliklerine bakarak emzik seçimleri yapılabilir.

Emzik markası araştırılabilir. Hangi malzemeden üretildiklerine bakılarak ilerleme kaydedilebilir.
Emzik hakkında açıklamalar yeterince marka ürün değerlendirmesinde veriliyor mu bakılmalıdır.
Kaç yaş grubu için alacaksanız ve kullanımda son tarih neyse bu doğrultuda işlemler sürdürülmelidir.

Emzik Yere Düşerse
Emziği düşen bebek bunu yerden alıp ağzına sokmadan önce temizlemiş olmaya özen gösteriniz. Fakat nasıl temizleyeceğiniz de önemlidir:

Emzik tehlikeli deterjanlarla temizlenmemeli ve öncelikle üzerindeki pisliklerin giderilmesi sağlanmalıdır.
Pislikler giderildiği anda emzik sıcak suda mikrobu kırılacak şekilde bekletilmeli ve açık havada kurutulmalıdır. Plastik malzeme eğer koku salıyorsa kesinlikle ağzına sokmamalısınız.

Emzik Erimesi Halinde Ne Yapılır?
Kullanmakta olduğunuz emzik erimesi pek rastlanan bir durum değildir. Ancak kötü bir malzeme almışsanız bu durumda ortaya çıkacak olan sonuç ani sıcak suyla yıkama işleminde bile erime halidir. Dolayısıyla önlem alarak ilerlemek adına emzik seçimlerinizin iyi olması gerekir.

Emziklerin erimemesi için çok uzun süre kullanım olmaması da ekstra önemlidir.Aldığınız bir emziğin bebek yaşı haricinde değerlendirmesine bakıldığında en son ne zaman kullanıldığı da önemlidir.

Emzik Atan Bebekler Nasıl Engellenir
Bebeklerde emzik alışkanlığı ağlamaması için ve meme ihtiyacının geçici olarak giderilmesinde önemli olarak bilinmektedir. Eğer zorunlu değilseniz emzikleri bebeklere vermeden büyütmeye çalışmanız önerilir. Bu da doğru uyku alışkanlığı kazandırmanızla yakından alakalıdır. Uyku düzeni olan bir bebek emzik ihtiyacını daha az uyar. Bunun da nedeni huzursuzluğunun beslenmemesidir.

Sağlık nedenleri ile bebeğinizin emzirilmesi mümkün değilse ve bebek emzik emerek zaman geçiriyorsa bulunduğu alanı temiz tutmalısınız.

Bebeklerde emzikatma alışkanlıklarının giderilmesi için çok da çaba sarf etmemeniz önerilir. Bebek istemiyorsa zorla ağzına sokmanız gerekmez. Bebeğinizin seveceği ve yapmaktan huzur duyacağı ortamları oluşturabilirsiniz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.