Ahşap Kesme Tahtanızı Nasıl Temizlemeniz Gerekir?

Herhangi bir şefin mutfağının temel gücü olarak, kesme tahtaları yıpranmalara meyillidir. Ahşap kesme tahtası nasıl temizlenir.

Ahşap Kesme Tahtanızı Nasıl Temizlemeniz Gerekir?
28 Nisan 2021 - 08:50
Ahşap kesme tahtaları, bıçakların yıpranmasına ve aşınmasına direnecek kadar güçlü oldukları için popülerdir. Bazı araştırmalar, ahşap levhaların daha az kesilme ve çizilme eğilimi gösterdiğinden, daha az bakteri tuttuklarını ve temizlemenin daha kolay olduğunu buldu. Bununla birlikte, on yıllık bir başka çalışma, bir karşı argüman sunuyor: Ahşabın suyu tutma eğilimi, onu mikroplar için üreme alanı haline getiriyor.

Ahşap kesme tahtalarının mikrobiyal yükü hakkında daha yeni araştırmaları kaçırıyoruz, ancak şimdilik devam etmek ve kendinizinkini düzenli olarak temizlemeniz gerektiğini varsaymak güvenli. Burada, temizlik uzmanları, ahşap kesme tahtasının temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve bakımı için en sevdikleri ipuçlarını paylaşıyor.

Her Kullanımdan Sonra
Kesme tahtanızı her kullandığınızda, daha sonra sıcak sabunlu suyla silmeniz gerekir. Ardından, bir bulaşık bezi kullanarak iyice kuruladığınızdan emin olun. Suyun panonuza sızmasına ve zamanla mikrop birikmesine ve çürümesine neden olabileceği için havayla kurutmayın.

Tıpkı bulaşık makinesine tahta bir kesme tahtası yerleştirmek istemediğiniz gibi, lavabonuzda suda bekletmek istemezsiniz, bu nedenle bu hızlı durulama konusunda dikkatli olun ve kullandıktan sonra kurulayın.

İki Haftada Bir
Düzenli silme işlemlerine ek olarak, tahtanızı birkaç haftada bir daha derinlemesine dezenfekte etmek isteyeceksiniz, özellikle çiğ eti kesmek için kullanıyorsanız. Aslında, et ve bitki bazlı hazırlık için ayrı tahtalar belirlemek ve eskisini daha sık dezenfekte etmek muhtemelen iyi bir fikirdir.

Bunu yapmak için tahtanıza ince bir tabaka halinde%3 hidrojen peroksit uygulayabilir (veya bir kendin yap projesi olan dezenfektan mendil kullanabilirsiniz), birkaç dakika bekletebilir, ardından kuru bir süngerle silip ılık suyla durulayabilir, iyice kurutabilirsiniz. Elinizde hiç hidrojen peroksit yoksa, elma sirkesi veya beyaz sirke alternatif olarak kullanılabilir, ancak bunlar biraz daha yumuşak olacaktır.

Tahtanıza ilk kez hidrojen peroksit veya sirke uyguluyorsanız, tahtaya zarar vermediğinden emin olmak için önce küçük bir test yaması yapın.

Ayda Bir
Yaklaşık her ay, ahşap tahtasını daha aşındırıcı bir karışımla ovarak kalan kalıntıların çekilmesi gerekir. Bu, kesme tahtanız kokmaya başladığında da kullanmak için iyi bir tekniktir:

Malzemeler:
1/3fincan iri tuz
Yarım limon
1 yemek kaşığı kabartma tozu (isteğe bağlı)

Yöntem:
Tuzu temiz bir tahtaya serpin ve yaklaşık 10 dakika bekletin.
Tahtanı ovalamak ve tuzu çöpe veya lavaboya atmak için yarım limonunu kullan.
Kalan tuz veya limondan kurtulmak için tahtayı sıcak su altında iyice durulayın. Bulaşık bezi kullanarak tamamen kurulayın.
Bu pul pul dökülmeden sonra tahtanız hala kokuyorsa, kokuları nötralize etmek için biraz karbonat ekleyin. Tahtanıza serpin, bir sünger veya bezle etrafını ovalayın ve ardından tekrar sıcak suyla durulayın ve tamamen kurulayın.

Bu temizlik tekniklerine ayak uydurursanız, kesilmelere karşı korumak için kasap blok yağı uygulayın (ceviz yağı ve badem yağı, fındık alerjiniz olmadığı sürece işe yarayabilir) ve bulaşık makinelerinden veya beklemiş sudan uzak durun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.