Evcil Hayvanlarınız Yeterince Uyuyor mu? İyi Uyuduklarından Nasıl Emin Olabilirsiniz?

İyi uyku, evcil hayvanlarınız için olduğu kadar sizin için de önemlidir. İşte, uykularını nasıl optimize edeceğiniz ve daha fazlası.

Evcil Hayvanlarınız Yeterince Uyuyor mu? İyi Uyuduklarından Nasıl Emin Olabilirsiniz?
28 Nisan 2021 - 08:48
Evcil Hayvanınızın Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Var?
Köpeğinizin veya kedinizin çok uyuduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Evcil hayvanlarımızın bizden daha fazla uykuya ihtiyacı var, ancak aynı nedenlerle buna ihtiyaçları var. Uyku, evcil hayvanlarınızın genel sağlıkları ve refahları ile bilgiyi öğrenme ve özümseme yetenekleri için çok önemlidir. Beyin işlevi uyku yoluyla daha iyi hale getirilir; öğrenmeye, normal beyin gelişimine ve hatta daha sağlıklı yaşlanmaya iyi uykunun yardımcı olduğu çok açıktır. Öyleyse gerçekten ne kadar farklıyız? İnsanların günde yaklaşık 6 ila 8 saat , köpeklerin tipik olarak günde 12 ila 14 saat  ve kedilerin günde 16 ila 20 saat herhangi bir yerde uyumaları gerekir.

Köpekler sosyal uykucu olma eğilimindedir, bu nedenle yavrularınız sizi geceleri yatağa kadar takip eder, ancak kediler, avcı içgüdülerinden dolayı doğal olarak gece ayakta kalırlar. Günün çoğunu uyuyacaklar ve geceleri tetikte ve aktif olacaklardır.

Evcil Hayvanınızın Düzgün Uyumasına Nasıl Yardım Edebilirsin?
Evcil hayvanınız için ona sağlıklı bir uyku programı yaratacak en iyi şansı veren bir yaşam tarzı oluşturun. Tutarlı beslenme süreleri, günlük oyun süresi ve düzenli egzersiz veya yürüyüşler (özellikle yatmadan hemen önce) içeren rutinler, köpeğinizin veya kedinizin uygun zamanlarda uykuya hazır olmasına yardımcı olacaktır. Evin trafiğinin az olduğu ve ona ait olan ve sadece uyuması için tasarlanmış bir yer belirleyin.

Köpekler alan sahibi olmayı severler, bu yüzden kendilerine ait diyebilecekleri bir yatak veya sandık, onlar için çok güven verici ve rahatlatıcıdır. Kediler, pencere kenarındaki güneşli bir yer veya yün astarlı bir peluş yatak gibi sıcak ve tenha bir yeri takdir edeceklerdir.

Hayvanlar Rüya Görür mü?
Araştırmalar, bunun çok muhtemel olduğunu gösteriyor. İnsanlar rüya uykusuna girdiğinde, vücutları uyanıkken beyinleri uyanık görünür. Aynı şey kedilerde ve köpeklerde de olur. Hem kediler hem de köpekler, rüya etkinliğini gösteren derin uyku aşamalarında hızlı göz hareketleri ve yüz seğirmesi yaşarlar.

Rüya görmek, aynı zamanda bir evcil hayvanın hafızası için de önemli bir araçtır. Bazı nörologlar, rüya görmenin evcil hayvanların günün olaylarını bağlama oturtmasına ve bu hatıraları doğru bir şekilde kategorize etmesine izin verdiğini düşünmektedir. Evcil hayvanınızın bir böceği kovaladığı, sizinle kucaklaştığı günden anlık görüntüler, daha sonra gelecekteki davranışlarını etkileyen kısa veya uzun vadeli anılara atanır. Evcil hayvanınız sizinle olumlu deneyimler yaşamaya devam ederken, bu anıların tümü, size güvenebileceğini bilmesini sağlayan bir "klasöre" yerleştirilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.