4 Aylık Bebekle Tatile Gidilir Mi?

Aileler bebeklerinin doğumundan sonra hayatlarında büyük bir değişim yaşar ve tüm odak merkezleri bebekleri olur.

4 Aylık Bebekle Tatile Gidilir Mi?
26 Ocak 2021 - 17:09
Bu sebeple her şeyi bebeklerinin rahatını ön planda tutarak şekillendirir ve bir rutin oluşturarak o rutinin dışına çıkmayı göze alamazlar. Oysaki bazen rutinlerin esnetmek de hiçbir sakınca yoktur. Anne babanın bebekli bir hayata geçiş ile yorgun düşen beden ve zihnini toparlaması bebeğinde mutluluğuna etki edecektir.

Bebeğim daha çok küçük gibi kaygılarınız varsa çocuk doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorların genel görüşü ise sağlıklı bir bebek en az bir aylık olduğunda seyahat edebilir ancak en doğru ay aralığı üçüncü ay ve sonrasıdır bu da demek oluyor ki dört aylık sağlıklı bir bebeğin seyahate çıkmaması için hiçbir sebep yok. O zaman bebekli tatil planımız neden yapılmasın? Ne demişler mutlu huzurlu ebeveynler mutlu çocuklar...

Peki, bebekli bir tatili sorunsuz veya en az problemle nasıl atlatırız?Bebekli Tatilde Yanınıza Almanız Gerekenler
Bu konu da ne kadar planlı olursak hem biz hem de miniklerimiz o kadar rahat edecektir. Öncelikle bir liste oluşturmak işinizi kolaylaştıracak ve bir şeyleri gözden kaçırmanıza engel olacaktır.

Aşağıda hazır bir liste bulunmaktadır ancak tabi ki kendi isteklerinize göre şekillendirebilirsiniz.
 
*Puset
*Kanguru
*Seyahat yatak ve çarşafı
*Bebekler için üretilen güneş kremleri
*Bebek şampuanı
*Bebek havlusu
*Pişik kremi 
*Bebek bezi
*Bolca zıbın
*Gidilen yerin hava durumuna uygun giysiler
*Islak mendil
*Biberon
*Emzik
*Süt pompası
 
Bebek İle Araba Yolculuğu
Seyahat sırasında bebek mutlaka yaşına uygun bir araba koltuğunda yolculuk yapmalı. En güvenli yolculuk araba koltuğunda ve koltuk da arabaya kemer ile bağlanmış bir şekilde olmalıdır. İki yaşına kadar bebek arkaya doğru bakacak şekilde oturmalıdır. Olası bir kaza durumunda arkaya bakarak oturması boyun-omurilik hasarlarını azalttığı tespit edilmiştir.

Diğer bir konu bebekli yolculukta mola sıklığı fazla olmalıdır. Eğer yolculuk sırasında çok ağlarsa, altını değiştirmeniz veya beslemeniz gerekirse mola verin. Ve bebeğinizle küçük bir yürüyüş yaparak sakinleştirin. Yol boyunca bebeği oyalamak adına yanınıza kitap ve oyuncak almak işiniz kolaylaştıracaktır.

Düz Ayak Mekan
Bebekli ailelere uygun olan bir tatil beldesi seçin. Gün içinde bebeğinizi çok sayıda odaya çıkaracak olmanız sebebiyle düzayak bir yer seçmeniz büyük bir avantaj sağlayacaktır. Pusetin taşınması veya bebek arabasının rahat kullanımı için eğimi az olan yürüyüş yolları sizin için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Otel Odası
Bebekli aileleri ağırlamaya alışkın bir otel seçerseniz bebek yatağı için seçenekler sunabilirler. Yerini yadırgayan bir bebeğiniz var ise yatağını yanınızda götürmek de bir seçenek olabilir. Odanız bebeğin yatağını açabileceğiniz ve etrafında dolaşabilecek kadar geniş olmalıdır. 

Tatilde Bebeğinize Sıra İle Bakın
Anne baba olarak bebeğinize ortaklaşa bakmalısınız sonuçta bu tatil üçünüzün. Bu sebeple bebeği gün içinde paylaşın. Örneğin sabahtan öğlene kadar bir ebeveyn, öğleden akşama kadar bir ebeveyn şeklinde paylaşılabilir. Akşam uykusunu ise her gün sıra ile bakacak şekilde görev dağılımı yapabilirsiniz. Böylece bebekli tatilinizi travmasız ve korkusuzca atlatabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.