Zihninizi Derinlemesine Temizlemenin 8 Yolu

Stresli veya köşeye sıkışmış hissettiğinizde, beyninizi hızlı bir şekilde yeniden başlatmak, çalışma belleğinizdeki birikmiş düşünceleri def etmenize yardımcı olabilir. Bu da size daha düzenli bir zihinsel çalışma alanı bırakabilir.

Zihninizi Derinlemesine Temizlemenin 8 Yolu
20 Şubat 2021 - 13:14
Farklı projeler, notlar ve önemli kağıt parçalarıyla dolu bir masa düşünün. Belirli bir bilgiyi bulmak isteyeceğiniz zaman, karşınızdaki dağınıklık işinizi zora sokacaktır. Bir anıyı veya diğer önemli düşünceleri aramak için yapılan sonuçsuz bir arama, sizin stresli ve bunalmış hissetmenize neden olabilir. Yine de kaygılanmayın; zihniniz mümkün olduğunca sorunsuz çalışmıyorsa, aşağıdaki 8 ipucu faydalı olabilir.

Farkındalık Alıştırması Yapın
Kendinizi bilinçli bir birey haline getirmek için eğitmek, size çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

Farkındalık, mevcut durumda kalmanıza ve etrafınızda olanlara odaklanmanıza yardımcı olabilir. Dikkatinizi her seferinde tek bir göreve aktarmayı öğrenmek, bu arka plan düşüncelerinden nazik bir şekilde arınmanızı sağlayabilir. Düşünceler hala oradadır, ancak dikkatinizi çekmek yerine yüzeyin altında daha sessizce dinleniyor olurlar. 

Bu uygulama, zihinsel bant genişliğini serbest bırakmaya yardımcı olarak, deneyimleri daha keyifli ve daha az telaşlı hale getirir.

İfade Edin
Zihniniz stresli düşüncelerle dolup taştığında, onları sıralamak ve sıkıntıyı oluşturan şeyin ne olduğ ya da neden olduğunu bulmak çoğu zaman zahmetli bir iştir. 

Daha önce bir günlük tuttuysanız, düşüncelerini yazıya dökmenin onları keşfetmeyi kolaylaştırdığını zaten biliyor olmalısınız. Yapılan araştırmalar, günlük tutmanın zihninize müdahale eden düşünceleri ve diğer zihinsel dağınıklığı en aza indirmede yardımcı olabileceğini göstermiştir. İşleyen bellek ve diğer bilişsel işlevler sorunsuz bir şekilde çalışabilir ve bununla birlikte,stresin azalmasına yardımcı olabilir.

Müzik Dinleyin
Birçok insan müzik dinlemekten keyif alır.Müzik, hoş bir işitsel deneyimden çok daha fazlasıdır.

Düzenli bir şekilde müzik dinliyorsanız, dikkatinizi işinize vermenize yardım ettiğini ve işinizi başarıylatamamlamanızı sağladığını fark etmişsinizdir. 

Görevler arasında tazelenmenize ve odak noktanızı değiştirmenize yardımcı olan birkaç seçim şarkısı yapabilir veya endişeli düşünceler tarafından etrafınızın sarıldığını hissettiğinizde sakinlik hissi veren bir çalma listesi oluşturabilirsiniz.  Müziğin işe yarayıp yaramayacağı konusunda endişelenmeyin, çünkü müziğin insan ruhuna birçok faydası vardır. 

İyi Bir Uyku Çekin
İyi bir gece uykusu, fiziksel olarak yorgun hissettiğiniz zamanlarda rahatlamanıza yardımcı olabilir. Yeterli miktarda uyumak, zihinsel yorgunluk ve duygusal sıkıntıya karşı korunmaya da yardımcı olabilmektedir.

Yetersiz veya kötü uyku, sorunları çözme ve karar verme yeteneği ile ve önemli bilgileri hatırlamakta ya da duyguları düzenlemekte zorluk çıkarabilir. 

Çok fazla yorgun hissetmek, zihinsel bunalıma da neden olabilir. Buda karmakarışık düşüncelerinizden arınmanızı ve yapmanız gerekenler işlere odaklanmanızıgüçleştirebilir.

Beyninizi optimum gündüz performansı adına sıfırlamak için, her gece 7 ila 9 saat uyumayı hedefleyin.

Yürüyüş Yapın
Bulunduğunuz çevreyi değiştirmek ve yürüyüş yapmak, kafanızı rahatlatabilmek ve yeniden odaklanabilmek için harika bir fırsat oluşturur.

Yapılan araştırmalarda, gelişmiş yaratıcılığın iyi bir yürüyüşün faydalarından biri olduğu görülmüştür. Yürümek aynı zamanda daha özgürce akan fikirlerin desteklenmesine yardımcı olur. Bu nedenle, düzenli bir yürüyüş planı, aynı düşünceler dikkatinizi dağıtmak için sinyaller verdiğinde,kendinizi yenilemenize yardımcı olabilir.

Günde 20 veya 30 dakika egzersiz yapmak, bir görevden hemen önce karar verme ve tepki verme süresinde iyileşmeler oluşturabilir. Bununla beraber yürümek, aynı zamanda uzun vadeli faydalar da sağlar.

Daha iyi bir genel beyin sağlığı ve günlük yaşamın stresini azaltmak için düzenli rutininize hızlı bir yürüyüş veya başka bir egzersiz eklemeyi deneyin.

Alanınızı Düzenli Tutun
Dünyanın her yerinde, yapılacak işleri erteleyenlerin bildiği gibi yoğun bir temizlik seansı, zor veya tatsız bir görevden mükemmel bir kaçış sunar. Yine de bu özel yaklaşım, sizin için işinizi ertelemekten daha fazlası olabilir.

Erteleme nedenlerinizi düşünün. Belki sıkışmış hissediyorsunuz veya nasıl başlayacağınızdan emin değilsiniz. Siz farkında olmasanız da çevrenizin zihinsel çevreniz üzerinde bir etkisi vardır. Beyniniz de en az masanız kadar dağınık hissettiğinde, fikirlere odaklanabilmekte ya da onları kavramakta zorlanırsınız. Sonuç olarak, kendinizi üretkenlik eksikliğinizden uzaklaştırmanın yollarını bulursunuz.

Odaklanmamaya Odaklanın
Konsantre olmak için mücadele mi ediyorsunuz? Kimi zaman bu problemi çözmenin tek yolu, denemeyi bırakmaktır. Bunu fiziksel egzersiz açısından düşünün. Vücudunuz, tüm gün boyunca ara vermeden koşuşturunca oldukça zor zamanlar geçirirdi, değil mi? Doğal olarak, beyninizin de kesinti süresine ihtiyacı var.

Odaklanmama, yaratıcılığa teşvik etmeye, düşünce evrelerini keskinleştirmeye ve hafıza-öğrenme becerisini geliştirmeye katkı sağlayabilir.

Sorunlarınız Hakkında Konuşun
Hiç güvendiğiniz biriyle uzun bir konuşmadan sonra kendinizi enerjik ve tamamen yenilenmiş hissettiniz mi?

Sizi rahatsız eden duyguları yüksek sesle dile getirmek, genellikle yarattıkları gerginliği en aza indirmede yardımcı olur. Düşünceler zihninizi daha az bulandırdığında, doğal olarak anlık bilincinizden kurtulabilir ve sizi tazelenmiş hissettirebilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.