Zihni  Boşaltmak İçin Beyin Dökümü Yolları

Aklınızda net düşünmenize engel olacak birçok düşüncenin var olduğu anlarla karşı karşıya kaldınız mı?

Zihni  Boşaltmak İçin Beyin Dökümü Yolları
06 Şubat 2021 - 16:36
Netlik ve odak sağlamanın en etkili yollarından biri, düşüncelerinizi kafanızdan alıp onları organize edebileceğiniz ve harekete geçebileceğiniz bir kağıda dökmektir. Bunalmış hissediyorsanız, zihninizi düzene sokmak için beyin dökümü yapmanın yollarına göz atın.

Beyin Dökümü Nedir?
Beyin dökümü, kendinizi bunalmış hissettiğinizde ya da yapılacak işler çıkmaz bir hal aldığında zihni boşaltmak ve tüm düşüncelerinizi atmak için kafanızdakileri kağıda aktarma uygulamasıdır.

Zihni boşaltmak için beyin dökümünün oldukça önemli faydaları vardır. Beyin dökümü, zihninizi düzene sokar, böylece tekrardan net bir şekilde odaklanıp düşünebilmenize yardımcı olur.

Karmaşık düşüncelerinizi kağıt üzerinde görmek onları düzenlemenizi, öncelik vermenizi ve bunlarla ilgili işlem yapmanızı kolaylaştırır. 

Zihninizi boşaltmak için birçok beyin dökümü yolları bulunur. 

Biraz Kağıt ve Kalem Alın
Bu aşamada herhangi bir kağıt veya sevdiğiniz bir not defterini kullanabilirsiniz.

Sadece bir kalem kullanabilir ya da hayatınızın farklı alanları hakkında yazmak için farklı renkli kalemlere başvurabilirsiniz. Yazdıklarınıza dönüp baktığınızda, hepsinin renkli kodlar içerdiğini görebilirsiniz; ancak çok fazla farklı renk kullanmak, işleri biraz zorlaştırabilir. Doğru rengi seçmek için durmanız gerekirse, düşünce treninizi kaybetme olasılığınız daha yüksektir.

Düşünceleriniz Hakkında Endişelenmeyin Çoğunlukla en büyük sorunlar veya sıkıntılar, ilk ortaya çıkanlardır. Aklınıza çirkin bir şeyler gelse bile mutlaka not edin.

Doğru yazıp yazmadığınızdan, cümlenin dilbilgisi açısından doğru olup olmadığından veya okuyan bir başkası için anlamlı olup olmayacağından endişe duymayın. Her şeyi kağıda döktüğünüzden ve kafanızdan attığınızdan emin olun.

Artık Görsel Bir Listeye Sahipsiniz
Yazma uygulamasından sonra her şeyi önünüzde net ve anlaşılır bir şekilde görebilirsiniz. Böylece hepsinin kafanızda dolanmasından endişe duymanıza gerek kalmaz. Tüm düşünceleriniz artık kafanızda dönüp durmak yerine kağıt üzerinde olduğu için zihniniz daha az dağınık olacaktır.

Sizi neyin strese sokduğunu veya endişelendirdiğini tam olarak görebilirsiniz. Kendinizi daha iyi ve biraz daha az bunalmış hissetmeye başlayabilirsiniz. 

Düşüncelerinizi Organize Edin
Artık ne düşündüğünüzü anlamaya başlayabilir, yazdıklarınızdan bir miktar düzen oluşturabilir ve bir şeyleri değiştirmek veya gerçekleştirmek için planlar yapabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız, listenizi nasıl yazdığınıza bağlı olacaktır.

Listenizi madde işaretleriyle yazdıysanız, o zaman bu listeyi kullanabilir ve kullanırken işaretleyebilirsiniz. Bununla birlikte bütün bir makale yazdıysanız, bunu bir liste biçiminde yeniden düzenlemek, her noktayı sırayla alıp ayrı bir çizgi veya madde işareti olarak oluşturmak isteyebilirsiniz.

Hayatınızın farklı alanlarını farklı renklerle vurgulayabilirsiniz. Her alan için ayrı mini listeler oluşturabilir veya listenizi öncelik sırasına göre en acil ya da en önemli şeylere göre yeniden düzenleyebilirsiniz.

Harekete Geçin
Düşüncelerinizi organize etmek için hangi stratejiyi kullanırsanız kullanın, hepsini küçük parçalara ayırmanın bir yolunu bulun ve her seferinde bir noktada harekete geçin.

Her noktayı ele almaya çalışın, onunla başa çıkın ve ardından işaretleyin ya da üstünü çizin. Yapılacaklar listesindeki her bir maddeyi gerçekleştirip sildiğinizde, duygusal bir salıverme yaşayacak ve zihninizin boşaldığını hissedeceksiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.