Dünyanın En Güzel Tren Yolculukları

Bir ülke gezisi yaparken mutlaka yapılması gereken şeyler nedir diye soracak olsanız, tren yolcuğu yapmak derim.

Dünyanın En Güzel Tren Yolculukları
05 Şubat 2021 - 21:35 - Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:48
Eski kültürümüzden gelen trenle seyahat etmek nostalji bir esintiye bırakıyor sizi, belkide bu yüzden 7’den 70’e herkesin sevgisini kazanıyor. Eskilerin buharlı trenlerinin yerini hızlı trenler alsa da yinede kendi sıcaklığının yerini başkasınakaptırmıyor.

Tren birçok filme ve türküye de konu olmuştur. Öyle ki hala kara tren gecikir diye mırıldananlarınız vardır. Bugün baktığımız zaman bir otobüs türküsü yok mesela. Buradan da anlıyorum ki trenin insan hayatıiçindegizli bir ruhu var. Bence o ruh trenle tamamlanıyor.

Şehir deyince akla sesler gelir. Çünkü her şehrin kendine has bir sesi vardır.Tren seside bir şehri tamamlayan seslerden biridir diyebiliriz. İşte tamda bu yüzden bu sesleri yakından tanımak gerekiyor. Tren yolculukları ve o eşsiz manzaralarla geçen zaman. Hayatın belkide en anlamlı dakikalarından biridir.

Norveç Flam Tren Yolculuğu
Flam dağların arasında küçük bir balıkçı köyüdür.Dünyanınengüzelmanzaralarına sahip olan bir tren rotası bulunur bu köyde. Öyle ki BBC ve National Geographic tarafından bu rota, dünyanın en güzel tren rotası seçilmiştir. Buradaki tren rotası flamdan başlar ve Myrdal istasyonunda biter. Yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. Norveç’in güzel tarafı her musluktan su içebiliyorsunuz. Birde iklimi soğuk olması dolayısıyla sıcak su bulmanızda mümkün oluyor. Trende güzel bir manzara seyretmek istiyorsanız mutlaka sağ tarafta oturmanız gerekiyor. Bunun içinde biraz acele etmelisiniz. Çünkü herkes bu sırrın farkında. Yolaçıktığınız andan itibaren dağlarınortasındangeçiyorsunuz ve sisli dağların eteklerinde dolaşıyorsunuz. Burada 20 ayrı tünelden geçiliyor. Bunların 18 tanesi 1900 lü yıllarda henüz teknoloji ilerlemediği için elle yapılmıştünellerdir. Tren turistik bir gezi olduğu için biraz pahalı. Gidiş geliş 44 Euro tutuyor. Eğer bir yerde konaklamayacaksanız gidiş geliş bileti almanız en doğrusu olacaktır.Yolculuğa devam edecek olursak burada neredeyse her 300 metrede bir şelale karşınıza çıkıyor. Tren belirli bir yerde duruyor ve inanılmazbüyüklükteki bir şelaleyi seyretme fırsatıyakalıyorsunuz. Bu şelalenindiğer bir özelliği ise hemen yanındakırmızıkıyafetli bir kadınınşarkı söylüyor olmasıdır. Görünüşegöreturistler bu kırmızılıkadını dinlemeye geliyor. Tren 3- 5 km aralıklarladuruyor ve insanların manzaraları seyretmesine izin veriliyor. Hatta Norveç’in o dev şelalelerini bile bu tren yolcuğunda görmemiz mümkündür. İnanılmaz güzellikte bir yolculuk. Trenle indiğiniz zaman elektrikli minik araçlar kiralayarak en tepelere çıkmafırsatı buluyorsunuz. Burada flamı en tepeden görmek muhteşem bir görüntü diyebiliriz.

Türkiye Doğu Ekspres Treni
Hasretlerin, ayrılıkların, kavuşmaların senelerdir yaşandığı Ankara tren garından başlar doğu ekspres treni. Ankara’dan Karsa tam 365 km uzunluğunda ray sistemine sahiptir. Doğu ekspres treniyle seyahat etmek yolculuktan çok macerayı anımsatır. Çünkü yılların kendi içinde biriktirdiği yerlerden geçirir sizi. Doğu ekspres ismini ona Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars verir. Bu illerimizden geçen tren, toplamda 54 istasyona uğrar. Yolculuk tam olarak 24 saat sürer ve gideceğiniz yere ulaşma isteği içinizi heyecanla doldurur. Neredeyse tüm doğu memleketli insanları taşıyan bu trende âdeta bir kültür seyahati başlar. Kimi türküsüyle kimisi yemekleriyle bir sohbet ortamı oluşturur. Gezmek için yola çıkan insanlar daha şimdiden oraların kültürleriyle tanışırlar. Her bir insan ayrı bir kültür taşır içinde.

Özellikle kış aylarında tercih edilen tren kar manzaralarıyla mükemmel bir doğa harikası sunar bize. Doğu ekspresi yapımı tam 39 yıl süren Erik taştünelinden geçer. Bu tünelindiğer bir özelliği deTürkiye’nin en uzun 2. tüneliolmasıdır. Tam 5473 metre uzunluğundadır.  Artık bu noktadan sonra 12 saat geçer, yani yolun yarısıaşılmıştır. Yeni bir günde hemen dağlar arasından başlamaya başlar. Güneş beyaz karların arasından nahif bir ışıltı sunar.Tünelin hemen çıkısında tarihi ipek yolu karşımızaçıkar. Trendeki yolcular günün ilk ışıklarıyladağların beyaza bürünmüş muhteşem manzarasıyla karşıkarşıya geliyor. Tren ara ara yavaşlayarak devam etmesiyle âdeta bir gelin edasıyla yoluna devam ediyor. Bu esnada içeride çay servisi veriyor ve çaylar yudumlanırken fıratın suları hemen yanımızda beliri veriyor.

Doğu ekspres Anadolu’yu neredeyse boydan boya dolaşıyor. Bu nedenle de sanki bir zaman tünelinde yolculuğa çıkmış izlenimi verdiriyor. Onca zaman rağmen hala eski özelliğini koruyor. Kemah’tan sonra artık kar sizi hiç bırakmıyor. Erzurum o eşsiz ressamlara taş çıkartan manzarasıyla süzülüyor raylarda. Doğu ekspres ayni zamanda yolcular içinde kullanıldığı için normal tarife üzerinden ücretlendiriliyor. Yalnız normal otobüslere göre biraz daha pahalı diyebiliriz. Özellikle kayak severler için doğu ekspresle muhteşem manzara eşliğindeyolculuk yapıp, daha sonra Erzurum’un kış kayak merkezlerine uğramanızı tavsiye ederiz.
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
  • Levent Özgür
    3 ay önce
    Flam tren yolunu sayenizde yeni öğrendim. Daha da araştıracağım çünkü Norveç en büyük ideallerimden. Ayrıca eğer yanlış hatırlamıyorsam bir de Moskova’dan hareket ederek Çin sınırlarına gider bir meşhur yolculuk vardı diye biliyordum. Onunda yazısını merakla beklerim... Elinize, emeğinize sağlık...