Zeki İnsanların Belirgin Özellikleri

Sizin için de öğretmenler tarafından hep zeki ama çalışmıyor mu denildi Cevabınız evet ise muhtemelen ne kadar zeki olduğunuzu fark etmeyenlerdensiniz demektir.

Zeki İnsanların Belirgin Özellikleri
17 Nisan 2021 - 11:05
Yaş veya cinsiyet farketmeksizin zeki insanların bazı ortak özellikleri vardır. Bunu kendi kendinize fark etmeniz oldukça zordur. İşte bu yüzden sizin için bilimin onayladığı bazı zeka göstergelerini bu yazımızda anlatacağız.

Endişeli Olmak
Büyük ihtimalle endişeli olmanın iyi bir şey olacağını düşünmüyorsunuz. Lakin yapılan araştırmalar tam olarak bunun aksini göstermektedir. Dünya Psikiyatri Birliği tarafından kaygı bozukluğuna sahip kişiler arasında yapılan bir araştırmaya göre en ağır semptomları gösteren hastalar diğer insanlara göre daha yüksek IQ değerlerine sahip olabiliyorlar. Yani IQ seviyesi arttıkça endişe seviyesi de artıyor demektir. Bu konuyu ispatlamak amacıyla uzmanlar tarafından bir deney yapılmıştır. Katılımcılardan bilgisayarda bir işlem yapması isteniyor. Ardından bilgisayarlar sahte virüsler yardımıyla bozuluyor. Sonrasında bilgisayarı bozduğunu düşünen katılımcılardan acil olarak teknik servis elemanlarını bulmaları isteniyor ve önlerine bariz engeller çıkartılıyor. Bu süreçte en endişeli katılımcıların en odak ve en etkin kişiler olduğu saptanıyor. Yani bundan sonra size çok endişeleniyorsun tarzı cümleler kuran kişilere rahatlıkla elimde değil diyebilirsiniz.

Okumayı Öğrenilen Yaş
2.000 adet ikiz öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre okumayı daha önce öğrenen ikizlerden aynı genlere sahip olmalarına rağmen biri diğerine göre daha fazla zeki oluyor. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Bazı çocuklar okumayı daha erken öğreniyorlar çünkü zekiler. Aslında tam olarak bunun üzerinde durmuyoruz ve bu yanlış bir varsayım olur. Yapılan araştırmalar aslında şunu gösteriyor, okumayı erken öğrenmek gelişimsel bir etki yapıyor ve çocuğun zekasını geliştiriyor. Yani belki de zeki olduğunuz için okumayı erken öğrenmediniz de okumayı erken öğrendiğiniz için zekisiniz anlamı ortaya çıkıyor.

Solak Olmak
Yapılan birtakım araştırmalara göre sol elini kullanan insanlar beyinlerinin hem sağ hem de sol bölümlerini daha etkin bir şekilde kullanabiliyorlar. Bu da solak insanların daha zeki olmasına sebep oluyor. Araştırmada ayrıca solak erkeklerin solak kadınlara oranla IQ ortalamasının daha yüksek olduğu tespit ediliyor. Henüz araştırmalar tam olarak sonuçlanmamış olsa da eğer solaksanız diğer insanlardan bir adım öndesiniz diyebiliriz.

Erteleme Hastalığı
Hayatınız boyunca birtakım şeyleri erteleyen bir kişilikte misiniz? Lakin merak etmeyin, bu olay zekanızın bir göstergesidir. Bazı bilim insanlarına göre yüksek IQ'lu insanlar yapmaları gereken işlerini erteleme eğilimine sahiptirler. Psikologlar ise ertelemenin kişiyi daha yenilikçi yaptığını söylüyorlar. Örneğin Steve Jobs; işlerini sık sık erteleyen bir kişiymiş. Hatta bu özelliğini de yaptığı işlerde stratejik olarak kullanıyormuş. Yapması gerekenleri son dakika yaparak sorunlara daha yaratıcı çözümler bulabildiğini söylüyordu. Bundan sonra işlerinizi ertelediğiniz zaman kendinize kızmamalı, tam tersine sevinmelisiniz.

Mizah Yapmak
Yapılan bazı araştırmaların sonuçları gösteriyor ki; sözel zeka ve soyut düşünme açısından yetenekli kişilerin aynı zamanda komik olmalarıyla doğrudan bir bağlantı vardır. Bu da ince espriler yapan, lafını çok iyi söyleyen ve aynı zamanda etrafındaki insanları güldürebilen veya kısaca komik kişilerin daha zeki olduğu gerçeğini doğrulamaktadır. Yani esprilerin ve şakaların sebebi zeki bir aklın ürünüdür.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.