Para Biriktirmenin En Etkili Yolları

Bu hayatta finansal özgürlüğünüzü elde etmek istiyorsanız ilk olarak nasıl para biriktirebileceğinizi öğrenmeli ve bu konuda ustalaşmalısınız.

Para Biriktirmenin En Etkili Yolları
17 Nisan 2021 - 10:41
Para biriktirmekten kastettiğimiz şey, elinize geçen her parayı saklamak değildir. Gıda, içecek, kişisel ürün gibi temel ihtiyaçların dışındaki parayı kontrol etmelisiniz. Yani para biriktirmeyi, ihtiyacınız olandan daha fazlasını harcamamak olarak adlandırabiliriz. Aslına bakarsanız bu probleme toplumun büyük bir çoğunluğu sahip. Ve bu kişiler bu sebepten dolayı da o kadar çok çalışmasına, çok paralar kazanmasına ve çok akıllı olmasına rağmen asla bir servete sahip olamıyorlar. Çok para kazanmak ve bir servete sahip olabilmek farklı şeylerdir. Hatta zenginlik ve servet kavramları da böyledir. Servet; genellikle babadan oğula geçen, kalıcı ve kolay kolay tükenmeyen hatta giderek daha da artan bir varlıktır. Zenginliğe ise; kalıcı olmayan, tükenebilen bir varlık diyebiliriz. Örnek olarak ise holdingi olan bir kişinin serveti olurken, şans oyunu kazanmış bir kişi sadece zengin oluyor. Bu yazımızda nasıl daha hızlı para biriktiririm ve para biriktirmenin yolları nedir gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Para biriktirmenin yöntemlerini anlattığımız bu yazımızı kesinlikle okumalısınız.

30 Gün Kuralı
Para biriktirmenin en etkili yollarından birisidir. İlk olarak 30 gün kuralını uygulamanız gerekiyor. Günlük yaşamda ne almak istediğinizi bir kağıda not alın. Notunuzun sağına da bir tarih atın. O ürünü almadan önce 30 gün beklemelisin. Bu yöntem, sizdeki satın alma dürtüsünü bastıracak ve kendinizi frenleyecektir. Ürünü almadan önce bekleyeceğiniz 30 gün boyunca fiyat araştırması yapma fırsatına sahip olacaksınız. Bu şekilde aynı ürünün en ucuz seçeneği farklı mağazalarda bulabilirsiniz. Son olarak ise belki de 30 gün bekledikten sonra artık bu ürünü istememeye başlayacaksınız. Onu alma dürtüsünü de arkada bıraktığınız için paranız cebinizde kalacak ve bu şekilde yolunuza devam edebilirsiniz. Bir anlık heyecanla ürünü almadan önce not defterine yazdığınız takdirde satın alma güdünüzü büyük miktarlarda bastırabileceksiniz. 30 gün kuralını uyguladığınız takdirde gereksiz ürün alışverişinden kaçınacak ve sadece neye ihtiyacınız varsa onlara yönelmeye başlayacaksınız.

Kazancının %10'unu Kendine Ayır
Her ay elde ettiğiniz gelirinizin %10'unu kendinize ödemelisiniz. Eve aldığınız yiyecekler ve kullandığınız eşyaları da kendinize alıyorsunuz fakat %10'dan daha fazla harcıyoruz diyebilirsiniz. Lakin gerçek şu ki bu harcamalar sizin kendinize yaptığınız harcamalar değildir. Sonuç olarak aldığınız giysiler karşılığında verdiğiniz para başka birisinin cebine giriyor. Ayrıca bu diğer her şey için de geçerlidir. Zenginliğin ve servet sahibi olmanın biriktirmeyle başlanabileceği söylenir. Günümüzde insanların çoğu sıkı çalışmaktadır. Ve de ayın sonunda maaşlarını aldıkları zaman da kendilerini kutlamak için daha fazla para harcıyorlar. Yeni telefon, yeni giysiler, daha büyük bir televizyon, yeni bir saat diyerek paralarını harcıyor ve birikim yapamıyorlar. Bunun yerine bankada bir birikim hesabı oluşturabilir ve maaşınız yattığı zaman otomatik olarak o hesaba %10'luk kısmını transfer edebilirsiniz. Böylelikle 10 ay sonra 1 aylık maaşınız kadar birikiminiz olacak. Bundan sonra da bu biriktirdiğiniz parayı yatırım yapmak için kullanabilirsiniz.

Liste Yapmadan Alışveriş Yapmayın
Alışverişe çıkmadan önce bir liste oluşturmalı ve ona bağlı kalmalısınız. Bir listeye sahip olmadan alışverişe giderseniz muhtemelen gerekli olmayan şeyleri de alacaksınız. Alışveriş listesine sahip olmak, bir şey almadan önce 30 gün beklemek gibi dürtüsel alışlara engel koyacaktır. Sadece alışveriş listesi hazırlamak buna yetemeyebilir. Aynı zaman da yaptığınız alışveriş listesine son derece bağlı kalmalısınız. Aksi takdirde bu alışkanlığı tam olarak oturtamazsınız ve alışveriş listesi hazırlamanın pek bir anlamı kalmaz.

TV İzlemeyi Azaltın
Günümüzde film ve dizi izleyeceğiniz Netflix gibi birçok platform vardır. Bunlara harcadığınız aylık giderler dışında daha büyük bir kaybınız bulunmaktadır. O da hayatınızın en önemli şeyi olan zamanınız. Herkesin de bildiği gibi zaman demek para demektir. Ayrıca zamanınızı boşa harcadığınız zaman bir bakıma para kazanma şansınızı da kaybetmiş olursunuz. Daha da açacak olursak, zaman kaybetmek için birisine para harcıyor olursunuz. Yararlarına bakacak olursak aylık ödemekte olduğunuz para cebinizde kalabilir, daha az reklama maruz kalırsınız ve daha az şey istemeye başlarsınız. Ayrıca daha az elektrik harcamış olur ve daha fazla boş zaman elde etmiş olursunuz. Bu boş zamanlarınızı da kitap okumak, satranç oynamak gibi kendinizi geliştirecek şeylere harcayabilirsiniz.

Zihniyetinizi Değiştirin
Son olarak ise zihniyetinizi değiştirerek; para biriktirmek yerine nasıl daha çok para kazanılabilire çevirmelisiniz. Şu bir gerçektir ki daha çok para kazanırsanız daha çok para biriktirebilirsiniz. Böylelikle de para biriktirme yolları aramak yerine nasıl daha fazla değer üretebileceğinize kafa yorabilirsiniz. Bu ürettiğiniz değerleri de bir şekilde paraya dönüştürmeyi düşünmelisiniz. Lakin burada dikkatli olmalısınız. Eğer daha fazla para kazanmaya başlarsanız giderlerinizi sabit tutmalısınız. Birçok insanın yaptığı hatadır ki ne zaman daha fazla gelire sahip olurlarsa o zaman daha fazla harcama yapmaya başlarlar. Sürekli yeni şeyler alırlar fakat bir hataya düşmüş olurlar. Bu hataya düşmeden giderlerinizi oldukça sabit tutmalısınız. Listemizde bulunan 5 maddeyi hayatınızda uygulamaya başlarsanız bir yerde paranın biriktiğini görmek sizi mutlu ve motive edecektir. Daha fazla para biriktirmek için de daha fazla öğrenmeye, çalışmaya ve kazanmaya başlayacaksınız. Kazandıkça yatırım yapacak ve daha fazla kazanacaksınız.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.