Zayıflamak İçin Şeker Hapı Kullanılır Mı?

Kişilerin fizyolojik sisteminde şeker seviyesinin yükselmesi ve düşmesinde dengesizlikler meydana gelmeye başlar.

Zayıflamak İçin Şeker Hapı Kullanılır Mı?
09 Ocak 2021 - 13:10
Vücut insülin üretmez ya da yeteri kadar iyi kullanamaz. Kanda kalan şeker hücrelere ulaşamaz ve sağlık sorunlarına neden olmaya başlar. İki çeşit diyabet vardır. Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet. Şeker hastalığının belirtileri ile doktor kontrolünden sonra yapılacak tahlillerden hangi tip diyabet sorununuz var ise ilaç tedavisine de ona göre başlanması gerekmektedir. Şeker Hastalığının belirtileri genellikle sık sık idrara çıkma, ağız kuruluğu görülmesi, kuru bir cilt, çok sık su tüketme, enfeksiyon, vücutta oluşan yaraların geç iyileşmesi olarak sayılabilir. Görüldüğü üzere şeker hastalığı (diyabet) hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Diyabet hastalığı sebebi ile verilen ilaçlar vücuttaki insülin dengesini sağlarken tedavi amacıyla verilen ilaçların zayıflama üzerindeki etkisi tartışmalara yol açmıştır.Şeker İlaçlarının Zayıflama Amacıyla Kullanılması
Günlük hayattaki yemek yeme alışkanlıklarımızı değiştirmeden, diyetisyen ya da bir uzman ile görüşmeden, hareket yeterliliğine ulaşmayan metabolizmadan ilaç içerek zayıflamayı beklemek doğru değildir. Hele ki bu ilaç tedavi amaçlı kullanılan bir hastalığın düzelmesi için alınan şeker ilacı ise. Öncelikle ilaç kullanımları kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Hangi ilacın kimde ve nasıl yan etkiler uyandıracağı belli değildir. Belli bir marka üzerinden gitmek yine yapılacak başka hatalardan birisidir. Şeker ilacı içtiğinde alınan şekerin vücuttan daha kolay atılacağını zannetmek ya da iştah azalmasının olacağını düşünmek yanlıştır. İnsülin seviyesinde sorun yaşamayan kişiler, ilaç almaya başladıklarında insülin oranı daha da fazla düşeceğinden vücudun şeker alma arzusunda azalma beklenirken artış gözükmesi olası etkilerden bir tanesidir. Alınan doz ve süresini kişiler kendi kafalarına göre tayin ettiklerinden de bu ilaç yan etkiler göstermeye başlayacaktır. İlaç kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalı ve dozunu onun ayarlamasını beklemelisiniz. Aksi takdirde fazla kullanımdan ötürü böbreklerde kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir. Kilo verme düşüncesi olan kişiler zayıflama ilacı yerine daha sağlıklı yollara başvurmalıdırlar.

Şeker İlacı Kilo Alımına Sebebiyet Verebilir
İştahsızlığa sebebiyet vermesi için içilen şeker ilaçları tam tersine etki gösterip iştah açılmasına da sebebiyet verebilir. Kan şekerini aşırı derecede düşüren ilaç sayesinde daha fazla tatlı tüketme ihtiyacı doğabilir. Şeker ilacı kullanan kişiler genellikle doktorun verdiği bir diyet listesi uygularlar ve şeker tüketmemeye özen gösterirler. Bu gibi durumlara dikkat etmeyip yemek yemeye devam eden bireylerin daha fazla kilo aldığı gözlenmiştir.

İlacın Zararları Nelerdir
Diyabet hastalığı olan bireylerin doktor kontrolünde ilaç kullanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmasına rağmen bu ilacı tüketenler ise vücutlarındaki B12 vitaminin azalmasına sebebiyet verecekleri gibi böbreklerinde ve karaciğerlerinde kalıcı hasarların doğmasına da neden olacaklardır. Böbrek kaybı bu hasarlardan birisidir. Zayıflamak adına uzun süre bu ilacı tüketenlerin kapsamlı bir taramadan geçmeleri ve tahlillerini ihmal etmemeleri gerekmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.