Yıldızname Nedir? Yıldızname Hesaplama Nasıl Yapılır?

İnsanlar geçmişten günümüze kadar merak duygusu içerisinde yaşadıklarından dolayı yıldızname diğer adıyla ebced hesabıyla gelecekleri ile ilgili bilgi almak istemişlerdir.

Yıldızname Nedir? Yıldızname Hesaplama Nasıl Yapılır?
04 Ocak 2021 - 11:01 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 13:17
Yıldızname aracılığıyla kişinin bugünü ve geleceğiyle ilgili yorum yapılabilir. Bir diğer yorumlama yöntemi ise Tarot ve Astroloji falıdır. İslamiyet’te en sık kullanılan yöntem Yıldızname olarak bilinir. Yıldıznamenin kesinlik içeren bir fal olmadığı ve böyle görülmemesi gerektiği bu işi bilenler tarafından sıkça vurgulanmaktadır.

Yıldızname Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler
Yıldızname’ye baktıracak olan kişinin doğum tarihini ve saatini, baba ve anne adını vermesi gerekmektedir. Bu bilgiler kişinin kendi adıyla işleme tabi tutularak Yıldıznameye bakılır. Yıldızname için verilen bu bilgiler ile bazı hesaplamalar yapılarak Kur’an-ı Kerim üzerindeki ayetlere de bakılmaktadır.

Yıldızname ile Kişiler Neleri Öğrenebilir?
Yıldıznameye bakmak için derin ve gizemli bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Kişinin kendi özel bilgileriyle, kişiye özel olarak bakılan yıldıznameye Kur’an-ı Kerim'deki ayetlerle bakıldığı için kişinin yaşadığı olumsuz olaylar ya da olumlu olaylar ile ilgili açık ve net bir bilgi verilebilir. Baktıran kişide herhangi bir olumsuzluk varsa, bu olay yaşam şeklini bir biçimde etkilemişse bu konuyla ilgili neler yapılması gerektiği söylenebilir. Gerekiyorsa yıldıznameye bakan kişi bu problemin çözümünü de oluşturabilir. Yıldıznameye bakmak Osmanlı döneminden bugüne kadar gelmiş bir uygulamadır. Yıldıznamenin herkese baktırılmaması gereklidir.Yıldıznameyle Yükselen Burç Hesaplama
Yıldızname ile yükselen burç hesaplaması yapılabilmektedir. Bu hesaplama ebced ile yapılmaktadır. Bu hesaplama yönteminde harflere karşılık gelen sayılar bulunmaktadır. Hesaplama kişinin annesinin ve kendi isminin aşağıdaki harflere denk gelen sayıların toplamıyla oluşturulur. Örneğin, kişinin adı Aliye olursa; annesinin adı ise Keriman olursa; Hesaplama şu şekilde yapılır:

A=1 + L=6 + İ=10 + Y=10 + E=5 = 32 ///// K=4 + E=5 + R=8 + İ=10 + M=4 + A=1 + N=2 = 34 Kişinin kendi adının toplamı 32 ve annesinin adının toplamı 34 bulunmuştur. Bu iki sayı toplanır ve 12’ye bölünür. Sonuç 5,5 çıkacak. Virgülden sonraki rakam işleme katılmaz. Bu kişinin sayısı 5 olarak bulunur ve tabloda yükseleni Aslan burcudur. 

Harflere Karşılık Gelen Sayılar şunlardır;
a harfi =1 e harfi =5 ı harfi =10 m harfi =4 r harfi =8 ü harfi =7
b harfi =2 f harfi =8 i harfi =10 n harfi =2 s harfi =0 v harfi =6
c harfi =3 g harfi =8 j harfi =3 o harfi =7 ş harfi =0 y harfi =10
ç harfi =3 ğ harfi =4 k harfi =4 ö harfi =7 t harfi =4 z harfi =7
d harfi=4 h harfi =8 l harfi =6 p harfi =2 u harfi =7
 
1 = koçu ifade eder
2 = boğayı ifade eder
3 = ikizleri ifade eder
4 = yengeci ifade eder
5 = aslanı ifade eder
6 = başağı ifade eder
7 = teraziyi ifade eder
8 = akrebi ifade eder
9 = yayı ifade eder
10 = oğlağı ifade eder
11 = kovayı ifade eder
12 = balığı ifade eder
 
Kişinin ana burcunun hesaplanması için Arapça isminin harfleri çıkarılır. Türkçe isim harflerinin Arapça ’da hangi harfe denk geldiği bulunur ve bu şekilde bulunan her harfe aynı işlem uygulanmaktadır. Ana burçlar tablosunda 0 da hesaplamaya katılır ve bu rakam Balık burcunu temsil etmektedir. 11’e kadar sıralanan sayılar Balık’tan devam eden sıralı burçlar olmaktadır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.