Yemek Nasıl Güzel Yapılır

Yemek süreci, ölçülerin tariflerin içinde kaybolmak ve bu tariflerle birlikte yemek dünyasına at gözlüğüyle bakmak değildir.

Yemek Nasıl Güzel Yapılır
18 Şubat 2021 - 15:54 - Güncelleme: 18 Şubat 2021 - 16:06
Her ne kadar noktası noktasına bir ölçüyle bile hareket etseniz bu süreç aslında insanların anlık yaşantılarına benzer. İnsan olarak nasıl duygularımızı bağlama göre şekillendiriyorsak, malzemeler ve bunların buluşması için sağlanan gerekli ortam çok daha önemlidir.

Bağlam Süreci Nasıl Etkiler?
Etrafımızda da görebileceğimiz gibi kimi insan dağınık ortamda motivasyonunu sağlayabiliyorken kimisi de ölçü için kullandığı bir bardağı bile yıkadıktan sonra işine devam etmektedir. Herkes için motivasyon sağlanabilen durumlar farklı olduğundan yemek yapılan ortam da kişinin yemek yapma sürecini etkileyecektir.

Yemek Tarifi
Size verilen yönergelerde, aşçı bireyin malzemeyi nereden aldığına dair bilgiler verilmez. Dolayısıyla organik mi paket gıda mı eğer paket gıdaysa hangi marka tercih edilmiş bu bilgilere ulaşamayız. Organik ve paket gıda ürünler arasındaki değişim bir yana aynı paket gıda ürünün farklı markalardaki tat değişikliğini fark etmek zor değildir. Bu yüzden yapılması planlanan bir yemeğin başka kişi tarafından yapılmış haliyle karşılaştırılması ve yargılanması çok doğru bir davranış değildir.

Anlık Yeteneğin Stoklanamaması Durumu
Hizmet pazarlama sürecinde, hizmetin özelliklerinden biri olarak stoklanamaması anlatılır. Yani o hizmet o an alınır ve bir daha aynı hizmeti başka bir zaman alamazsınız. Mesela bir uçak yolculuğu yaptığınızda veya bir restaurant hizmeti aldığınızda o hizmeti stoklayıp tekrar aynısını bekleyemezsiniz. Her an her durum değiştiği gibi hizmet de değişir. Bunu yemek sürecine de şöyle aktarabiliriz; yapılan yemek için bir daha aynı ortam sağlanamayabilir, malzemelerin tamamen aynısı bulunamayabilir. Tekrar bu yemeğin iyisi yapılabilir fakat bu lezzeti bulamayabilirsiniz. İyiler bile kendi aralarında çeşitlilik gösterir.

İyi Yemek Nedir? Nasıl Yapılır?
Kardeşlerin, çok yakın arkadaşların hatta anne ve babalarımızın bile damak zevki, yemek tercihi çok farklıyken başka insanlardan aynı yorumları beklemek, yemekten aynı tadı almasını sağlamak çok güç isteyen bir durumdur. Bu yüzden bir yemeğin iyi olması sadece bireysel olarak ölçülebilir. Bir yemek insana o an keyif veriyorsa ondan daha iyisi olamaz!

Tuzu, yağı, şekeri az mı çok mu derken herkesin kafası karışıyor. Bu durumda yemek sürecinde en çok telaşa düşüren durumlardan biri. Bu yüzden en çok da kalabalık yemek sofraları adına söylemek gerekirse herkesi memnun etmek değil ortalama memnuniyet sağlamak bir aşçı için en ideal durumdur. Yani yapılan yemeğin çokluğuna göre malzemeleri ortalama şekilde kullanılırsa ne az ne fazla durumu yaratılır. Bir de şöyle düşünülürse aza her zaman çare vardır fakat fazlaya çare yoktur. Tuzlu yemeği ne yaparsanız yapın kurtaramazsınız. Fakat ortalama bir tuz tadına sahipse bu durum tuzlu sevmeyen için kabul edilebilir tuzlu seven insan içinse yine kabul edilebilirdir çünkü o istediği kadar tuzu yeniden ekleyebilir.

Malzemeler, çevresel faktörler, düşünceler ve zevkler bir yana sürecin sonunda ulaşmak istediğimiz damak tadına en optimal seviyede her karara uygun seviyede ulaşmalıyız. En iyi yemek de böylece sofralarımızla buluşmuş olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Günün Başlıkları