Yaygın Olan Bu İlaç Hatalarından Kaçının

Haplarınızı yanlış yerde sakladıysanız veya yeni bir reçetenin yanlış dozunu aldıysanız, yalnız değilsiniz.

Yaygın Olan Bu İlaç Hatalarından Kaçının
07 Mart 2021 - 00:17
Yapılan bir araştırmaya göre, giderek artan sayıda insan, evde ilaç hataları yapıyor. Bu tür hatalar çok önemli görünmese de araştırmalar, bazı durumlarda ciddi komplikasyonlara veya ölüme yol açabileceğini gösteriyor.

Peki nasıl güvende kalabilirsiniz? İlacınızın herhangi bir yönü hakkında kafanız karıştıysa, doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Uzmanlar, eczacınıza belirli ilaçlarınızla ilgili cevapları çevrimiçi olarak aramayı sormanızı söylese de genel ilaçlarla ilgili yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda kendinizi eğitmenin iyi bir fikir olduğunu belirtiyor. En yaygın hatalar ve bunlardan kaçınmak için ipuçlarını okumaya devam edin.

Hata 1: Günün Yanlış Saatlerinde İlaç Almak
Bazen talimatların, sabah veya yatmadan önce ilaç almayı söylemesinin bir nedeni vardır ve zamanlama, bir ilacın güvenliği ve etkililiğinde büyük bir rol oynayabilir. Örneğin, doktorunuz size sabahları tansiyon ilacı almanız talimatını vermiş olabilir. Bunun nedeni, geceleri alınması kan basıncınızın çok düşmesine neden olabileceğinden kaynaklanmasıdır. Bu yüzden size bir ilaç reçete edildiğinde ve onu almanız için günün belirli bir saatinden bahsettiğinde, ne tür bir ilaç alıyor olursanız olun, bir kuralın bir öneri olmadığını düşünün. 

Hata 2: Yiyecekle Birlikte veya Yemeksiz İlaç Alma Talimatlarını Göz Ardı Etmek
Uzmanlar, bazı ilaçların (örneğin tiroid ilaçları gibi) aç karnına alınması gerektiğini, çünkü yiyeceklerin emilimini engellediğini ve onları daha az etkili hale getirdiğini söylüyor, ancak iltihaplanmaya karşı savaşan antibiyotikler ve OTC ağrı kesiciler gibi diğer ilaçlar yiyecekle birlikte tüketilmelidir. Aksi takdirde zamanla mide zarını aşındırarak ağrıya ve kanamaya neden olabilirler. Uzmanlar, önceden belirtildiği gibi yemek yemenin midenizin kaplanmasını sağladığını ve tahrişin önlenmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Hata 3: Yanlış Yiyecekle İlaçları Almak
Bazı yiyecekler ve ilaçlar birbirine karışmaz. Örneğin, greyfurt büyük bir ilacın kan dolaşımınıza girmesine çok fazla veya çok az neden olabilir. Bu, bazı ilaçları daha az etkili hale getirebilir ve böbrek yetmezliği gibi önemli yan etkilere neden olabilir.

Öte yandan, bazı yiyecekler ilaçların işini yapmasına yardımcı olabilir. İlk akla gelen, reçetesiz satılan veya reçeteyle satılan D vitaminidir. Yağda çözünür, yani onu yağlı bir gıda ile almanız gerekir. Aksi takdirde vücut vitamini emmez.

Hata 4: Reçeteli İlaçları Belirli Reçetesiz Satılan İlaçlar veya Vitaminlerle Karıştırmak
Uzmanlar, "İnsanlar reçetesiz satılan ilaçların ne olursa olsun güvenli olduğunu düşünüyor, ancak çoğu reçeteli ilaçlarla zayıf bir şekilde etkileşime girebilir" diyor. Ayrıca ilacınızı vitaminlerle karıştırırken dikkatli olmalısınız. Örneğin, ek vitaminlerle birlikte mide ekşimesi ilaçları almak, her ikisinin de etkisiz hale gelmesine neden olacak, çünkü vücut bunları aynı anda emiyor.

İyi haber şu ki, eczacılar reçetesiz ilaçlar hakkında reçeteli ilaçlar kadar çok şey biliyorlar ve zararlı ilaç etkileşimlerinden kaçınmanıza yardımcı olabiliyorlar. Bu nedenle, her zaman birden fazla ilaç veya herhangi bir ilaç ve takviye almadan önce sorun. 

Hata 5: Dozu Atlamak veya Talimatlara Uygun İlaç Almamak
Dozunuzu kendi kendinize ayarlamak veya bir ilacı tamamen doktordan onay almadan bırakmak çok yaygındır. Özellikle yüksek tansiyon gibi kronik veya uzun süreli durumları tedavi eden ilaçları alan kişiler arasında durumdur. Bazen müşteriler ya paradan tasarruf etmek için ya da reçete edilen dozun çok yüksek olduğunu düşündükleri için iki günde bir ya da dozlarının yarısını ilaç aldıklarını söyler. Bu kötü bir fikirdir, çünkü birçok ilacın etkinliği kan dolaşımında sabit bir seviyenin korunmasına bağlıdır. Maliyet önemli ise doktorunuza veya eczacınıza jenerik bir versiyonun mevcut olup olmadığını sorun. Sorun yan etkilerse, farklı bir reçetenin daha uygun olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.

Hata 6: İlaçlarınızı Banyo Gibi Yanlış Yerde Saklamak
Uzmanlara göre her tür çevresel faktör, ilaçlarınıza zarar verebilir ve onları daha az etkili hale getirebilir. Bunlar ısı, nem (yani buharlı bir banyo) ve ışık gibi ortamlar olabilir. Tüm ilaçlarınız için en iyi yer, nemsiz dolabınızdaki veya büronuzun üstündeki raf gibi serin ve kuru bir yerdir.

Hata 7: Farklı Eczanelerden Reçete Almak
Birden fazla bağımsız eczaneyi ziyaret etmeniz gerekiyorsa, uzmanlar, elinize aldığınız tüm ilaçların ve takviyelerin güncel bir listesini tutmanızı önerir. Bu şekilde, olası sorunların olmadığından emin olmak için eczacınıza veya doktorunuza kolayca gösterebilirsiniz
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.