Bilmeniz Gereken 17 Şaşırtıcı Kanser Belirtisi

Herkes kansere karşı bağışık olduğuna inanır, ta ki kendilerini, bir aile üyesini veya bir arkadaşı etkileyene kadar.

Bilmeniz Gereken 17 Şaşırtıcı Kanser Belirtisi
07 Mart 2021 - 00:09
Bir kanser teşhisi ve tedavisi ile uğraşmak yeterince zordur, ancak hepsinin en korkutucu kısmı, kanserden etkilenenlerin genellikle hastalığa sahip olduklarını bile bilmeden uzun süreler boyunca gitmeleridir. Bazı hastalar ilk aşamalarda hiçbir belirti göstermezler ve diğerleri kanserin o kadar beklenmedik uyarıcı belirtileri yaşarlar ki, genellikle onları yaşayan kişi tarafından başka bir şeye atfedilirler.

Günlük yaşam tarzınıza müdahale etmeye devam eden kalıcı semptomları asla göz ardı etmemek ve herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışmak önemlidir. Daha ciddi bir şeyin tezahür ettiğine işaret edebilecek bu beklenmedik kanser belirtilerini okuyarak, nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda döngü içinde kalabilirsiniz. En sağlıklı halinizi korumak için bugün sağlığınızın sorumluluğunu üstlenmeye başlayın.

1. Gece Terlemeleri
Uzmanlara göre, uyurken beklenmedik şekilde terlemek, genellikle Lenfoma ve lösemi ile ilişkili bir uyarı işaretidir. Gece terlemeleri, odanın sıcaklığından bağımsız olarak meydana gelecektir. 

2. Ateş
Uzmanlara göre kanserin başladığı yerden yayılmasının ardından ateş, genellikle bir semptomdur. Ateş, özellikle kanser bağışıklık sistemini etkilediğinde olasıdır. Daha seyrek görülse de ateş, lösemi veya lenfoma gibi kan kanserlerinin uyarı işareti de olabilir.

3. Boyun ve Yüz Şişmesi
Akciğer kanseri, bir tümör baştan kalbe giden damara baskı yaptığında yüz, boyun, kollar ve üst göğüste şişmeye neden olabilir. Bu özel semptom, üstün vena kava tıkanıklığı olarak adlandırılır ve genellikle kanserden kaynaklanır.

4. Kemik Ağrısı
Hafif bir acı hissinden ağrı çekmeye kadar değişen rahatsızlıklar, kemik kanseri olan hastaların ortak şikayetidir. Kanser büyüdükçe, tahriş daha tutarlı olacak ve muhtemelen yürüme veya kaldırma gibi genel hareketleri engelleyecektir.

5. Duygu Kaybı
Ayağınız "uykuya daldığında" oluşan karıncalanma hissini biliyor musunuz? Bu duygu uzun bir süre devam ederse, en iyisi bir tıp uzmanına danışmaktır. Bir veya daha fazla vücut bölgesinde duyu eksikliği, beyin, omurilik veya sinir kanallarının yakınında bir tümör olduğunu düşündürebilir.

6. Kas Güçsüzlüğü
Hepimiz bazen spor salonunda tembellik yaparak suç işleriz. Bununla birlikte, büyük bir kitap almak veya yataktan kalkmak gibi günlük işleri, özellikle yorgunluk ve şişlik ile birleştiğinde yapmakta zorlanıyorsanız, dikkatli olun. Akciğer kanseri, kalça bölgesindeki kas bozukluklarını tetikleyerek denge sorunlarına neden olabilir.

7. Kilo Kaybı
Bizi yanlış anlamayın, sağlıklı kilo vermenin büyük savunucularıyız, ancak pantolon bedeninizin diyetinizde, egzersiz rutininizde veya yaşam tarzınızda bir değişiklik olmadan küçüldüğünü görürseniz, nedenini ikinci kez tahmin etmek isteyebilirsiniz. Kanser hücreleri vücudun ana enerji kaynağının büyük bir kısmını kullanır ve hatta vücudunuzun enerji veya protein oluşturma şeklini değiştirmeye başlayarak hızlı bir şekilde kilo vermenize neden olabilir.

8. Şişkinlik
Elbette, şişkinlik ara sıra tamamen normaldir, ancak karın ağrısı, yeme zorluğu veya aşırı yorgunluk gibi diğer yan etkilerle birlikte, özellikle bu belirtiler tutarlı olduğunda doktorunuza danışmanız önerilir. Bu semptomların çoğu "ayın o zamanı" ile karıştırılabilir, ancak bunlar yumurtalık kanserinin yaygın belirtileri olduğundan her zaman güvende olmak, üzülmektense daha iyidir.

9. Yorgunluk
Uzun vadeli zayıflık ve bitkinlik düşündüğünüzden daha ciddi olabilir. Ağrı, bulantı veya kusmayla birlikte bu belirti, kanser veya başka bir hastalığınız olduğunun bir işareti olabilir. Sadece çalkantılı enerji modellerine dikkat edin.

10. Mide Ağrıları
Göbek ağrıları bir dizi insanı karaciğer tümörlerine yönlendirmiştir ve mide krampları ya da sık sık mide rahatsızlıkları kolorektal kanseri gösterebilir. Erken evre mide kanserli hastaların çoğunda hiçbir belirti görülmez. Bu nedenle sıra dışı bir şey hissettiğinizde vücudunuzu dinleyin.

11. Yüksek Kalsiyum Seviyeleri
Hiperkalsemi veya kandaki yüksek kalsiyum seviyeleri, meme kanserinden akciğer kanserine kadar birçok kanserin hem işareti hem de sonucudur. Bu belirti, doktorunuz tarafından yapılan kan testleri ile teşhis edilebilir.

12. Göğüste Ağrılı Yanma Hissi
Yemek yedikten sonra göğüs bölgesinde sık görülen mide ekşimesi atakları veya sürekli donuk ağrılar yemek borusu kanseri anlamına gelebilir. Bu nedenle, bu ağrının kalıcı olup olmadığını iki kez kontrol etmek için her zaman bir tarama için doktorunuzla bağlantı kurun.

13. Kalıcı Öksürük
Sürekli öksürük yorucu ve düpedüz sinir bozucu olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınız için ciddi bir risk olabilir. Öksürüğünüz her seferinde aylarca devam ederse, muhtemelen bronşit, zatürre veya geniz akıntısından kaynaklanmaktadır, ancak acımasız bir öksürük akciğer kanseri belirtisi olabileceğinden bunu doktorunuzun dikkatine sunun.

14. Ağrılı Dönemler
Birçok kadın endometriyal veya rahim ağzı kanserine uyarı olarak alışılmadık derecede ağır ve ağrılı adetler veya adetler arasında kanama (aksi takdirde lekelenme olarak bilinir) bildirdi. Anormal döngüler normalin dışında değildir, ancak günlük yaşam tarzınıza müdahale ettiklerini düşünüyorsanız semptomların şiddetlenmesini beklememek akıllıca olacaktır.

15. Hırıltı
Akciğer kanseri hastalarının hatırladığı ilk işaretlerden biri nefes alırken nefeslerini yakalayamama veya ıslık sesidir. Tiroid kanseri, boğaz ağrısı ile birlikte nefes alma sorunlarına da neden olabilir.

16. Ağrılı Göğüs
Bu belirti PMS ile karıştırılmamalıdır. Kadınlar için kırmızı, morumsu görünen ya da sıcak, şiş veya tahriş hisseden göğüsler iltihaplı meme kanseri anlamına gelebilir. Mamogramlar meme kanserini teşhis etmeye yardımcı olabilir, ancak buna benzer bedensel değişikliklerin bilincinde olmanızı öneririz.

17. Yutma Sorunları
Yutma veya yemek yeme güçlüğü genellikle yemek borusu veya boğaz kanseri ile ilişkilidir, ancak aynı zamanda akciğer kanserinin ilk belirtilerinden biri olabilir. Boğuk bir ses veya boğazda güçlü bir basınç, tiroid veya gırtlak kanserinin erken bir göstergesi olabilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.