Yaramaz Çocuklar İçin Anne Tavsiyeleri

Disiplinli olmak özellikle yaramaz veya daha büyük çocuklar için zor bir görev olabilir. Disiplin, çocukların kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışlarını öğretmekle kalmaz, aynı zamanda disiplinli olmaları da onlara yetişkinler gibi olumsuz durumlara nasıl tepki verileceğini öğretir.

Yaramaz Çocuklar İçin Anne Tavsiyeleri
24 Ocak 2021 - 16:37
Rasyonel tartışma ve problem çözme ile olumsuz davranışlara tepki verirseniz, çocuklarınız da aynısını yapmayı öğreneceklerdir, çünkü onlar sizin söylediklerinden daha çok nasıl hareket ettiğinizi öğreneceklerdir. Çoğu uzman, yaramaz çocukların en önemli kısmının kendilerini güvende hissetmelerini ve sevmelerini sağladığını kabul eder ve olumlu takviyenin cezadan daha etkili olduğunu söyler. Yaramaz çocuk sorununa karşı tavsiye niteliğinde birkaç öneri:

Kötü davranışlara karşı doğru uyarın
Açık beklentileri ve sonuçları ortaya koyun. Çocuğunuzun kendisinden ne beklendiğini tam olarak bilmesini sağlayın ve ne olacağı kuralları ihlal eder. Çocuğunuza, seçimler ve sonuçları arasındaki bağlantıyı açıklayarak eylemlerinin sonuçları hakkında öğretebilirsiniz. 

Çocuğunuzun hatalarından öğrenmesine izin verin. Eylemler doğal sonuçlara sahiptir ve okul, kilise ve toplum gibi yerlerin hepsinin çocuğunuz için kendi beklentileri vardır. Bazen çocuğunuz, sadece hane halkı değil, davranışlarına kurallar koyacak zor yolu öğrenmelidir. Zor olabileceği gibi, çocuğunuzun bazen başarısız olmasına ve sonuçlara ilişkin bilgi edinmesine izin vermeniz önemlidir.

Örneğin, bir ödev verilmeden önce geceye yardım etmek için geç kalmanız yerine, çocuğunuzun ödevlerini yapmadıkları kötü bir not almasına izin verin. Bu ders özellikle daha büyük çocuklar için daha fazla bağımsızlık ve güven duymaya başlayacağından öğrenmeleri için önemlidir.

Küçük çocuklarda, bu ders daha az şiddetli bir hal alabilir. Örneğin, çocuğunuz bir oyuncağı amaca uygun şekilde kırıyorsa, onu değiştirmeyin. Bu, sorumlu olmanın ne anlama geldiğini ve bir şeyleri nasıl kaybetmek istediğini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Her yaştan çocuk aynı zamanda başkalarına karşı saygılı olmayı da öğrenmelidir, bu nedenle çocuğunuz başkalarına karşı oldukları için bir partiye veya etkinliğe davet edilmediyse, müdahale etmeyin. Bir sürpriz yapın veya oyuncak alın
Suçtan sonra bunu yapın, böylece çocuğunuz kötü davranışını ceza ile anlar ve bağlar. Çocuğunuza doğal ve mantıksal sonuçları öğretmek için bu fırsatı kullanın; iptal edilen oyuncağı veya ayrıcalıklarını zorlayıcı davranışlarla eşleştirerek.

Oyuncaklar gibi fiziksel öğeler daha küçük çocuklarla daha iyi çalışacak, daha büyük bir çocuk ise kendisine verilmiş olan bir ayrıcalık veya özgürlük kaybına daha iyi tepki verebilir.

Cezayı erken vermeyin ve cezalandırmayın, ya da bir dahaki sefere çocuğunuz durumu kontrol edebileceklerini bilir.

Alınabilecek ayrıcalıklar arasında televizyon seyretmek, bilgisayarda oynamak veya video oyunları oynamak, arkadaşlarla oynamak, parka geziler, partiler veya daha büyük çocuklar için aile aracının kullanımı sayılabilir.

Fiziksel cezadan kaçının
Birçok ülkede ve bölgede onursal ceza yasadışıdır, Anne-çocuk ilişkisini olumsuz yönde etkileyebilir ve çocuğunuzun normal sosyal gelişmesine zarar verebilir. Uzmanların çoğu, fiziksel disiplinin çocuğunuzun acil davranışı üzerinde bir etkisi olmasına rağmen, onu yanlıştan doğru öğretmeyeceğini kabul eder. Çocuğunuza kendi duygularını kontrol etme yetkisi vermek yerine, fiziksel ceza, fiziksel şiddetin öfke ve olumsuz durumlara kabul edilebilir bir tepki olduğunu öğretecektir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.