Yanlış Bilinen Haşere Kontrol Efsaneleri

Hane halkı zararlıları asırlık bir sorundur, ancak onları neyin çektiği ve onlardan nasıl kurtulacağı konusunda yanlış bilgi hala bol miktarda bulunmaktadır.

Yanlış Bilinen Haşere Kontrol Efsaneleri
01 Nisan 2021 - 11:31
Böcekler ve kemirgenler, alerjisi olanlar için hastalıkları yayabilir ve semptomları kötüleştirebilir. Bu nedenle, bir istilayı nasıl belirleyeceğinizi ve tehdidi nasıl ortadan kaldıracağınızı bilmek önemlidir. Haşere kontrolü ile ilgili en yaygın yanlış bilinen efsanelerden bazılarını çürütmek için buradayız.

1. YANLIŞ: Haşereli Ev Kirli Bir Ev Demektir
Haşere problemi yaşamak sakıncalıdır, ancak alanınızda böcek veya kemirgen bulunmasının evinizin kirli olduğunun bir göstergesi olduğundan korkuyorsanız da utanç verici olabilir. Gerçekte, en küçük evler bile böceklerin ve farelerin istilasına kurban gidebilir. Hiçbir temizlik, haşerelerin içeride bir yol bulamayacağını garanti etmez.

2. YANLIŞ: Peynir Fareleri Çekiyor
Bunun için kesinlikle çizgi filmler suçlanacak. Peynir uzun zamandır bir farenin en sevdiği yiyecek olarak düşünülmüştür ve sonuç olarak genellikle tuzaklarda onları cezbetmek için kullanılır. Bununla birlikte testler, farelerin aslında karbonhidrat oranı yüksek olan daha tatlı yiyecekleri tercih ettiğini göstermiştir. Bu yüzden fare kapanlarını fıstık ezmesi gibi şekerli bir şeye sürün ve kaşar peynirinizi kendinize saklayın.

3.YANLIŞ: Evcil Hayvanınız Varsa Haşereler Zararlı Olmaz
Pek çok insan, kedilerin ve köpeklerin doğal zararlıları caydırıcı olduğunu düşünür, ancak gerçek şu ki, evcilleştirilmiş evcil hayvanların çoğu böcekleri ve kemirgenleri avlamak ve yok etmek için motive olmuyor, çünkü onları beslediğiniz mama ile zaten iyi besleniyorlar. Aslında, evcil hayvan sahibi olmak evinize daha fazla zararlıyı çekebilir, çünkü pireler ve diğer istenmeyen böcekleri getirebilirler ve yiyecek kaselerindeki artık parçalar aç yaratıkları çekebilir.

4.YANLIŞ: Karbonatlı Soda Ateş Karıncalarını Öldürür
Ateş karıncalarını öldürmek, tepelerine karbonatlı su dökmek kadar kolay olsaydı harika olmaz mıydı? Ne yazık ki, sodadaki karbondioksitin boğulmalarına neden olacağına dair söylentilere rağmen, bu aslında geçerli bir çözüm değil. Onlara anlık irmik, sirke veya alçı da serpiştirmez. Uygun bir böcek ilacı, evinizdeki veya bahçenizdeki ateş karıncalarından kurtulmanın en etkili yoludur.

5.YANLIŞ: Uzun Bacaklı Örümcekler Zehirlidir
Uzun bacaklı örümcekler, evdeki en ürkütücü haşerelerden bazıları olsa da neredeyse tamamen zararsızdırlar. Bu küçük yaratıkların zehirli olduğu söylentileri yıllardır devam ediyor, ancak dişleri insanları ısıracak kadar uzun değil. Yaygın olarak "uzun bacaklı örümcek" olarak bilinen iki araknid vardır: Biri Opiliones ailesindendir ve diğeri Pholcidae familyasındandır ve hiçbirinin insanlara ciddi zarar verme öyküsü yoktur. Opilionların zehir bezleri veya dişleri bile yoktur.

6.YANLIŞ: Tahtakuruları Sadece Karanlıkta Çıkar
Tahtakuruları kısmen en korkunç haşereler arasındadır, çünkü onlardan kurtulmak çok zordur. Bu küçük kan emicileri çevreleyen yaygın efsanelerden biri, sadece karanlıkta ortaya çıktıklarıdır. Bu yüzden ışıkları açık tutarsanız, ısırılmayacaksınız. Ne yazık ki bu doğru değil. Tahtakuruları karanlığı tercih eder, ancak aydınlık bir oda onların sizi ısırmasını engellemez.

7.YANLIŞ: Kemirgenler Zehirlendikten Sonra Sorun Olmaktan Çıkar
Pek çok insan, fare ve sıçan tuzaklarının karmaşık işinden uzak durmakta ve dışarıdan bakıldığında daha basit olan kemirgen öldürücü çözümünü tercih etmektedir, ancak sorun şu ki, bir kemirgen zehri yedikten bir gün sonra onu basitçe arayamazsınız. Rodentisitlerde kullanılan zehirlerin, yutulduktan sonra etkisini göstermesi genellikle birkaç gün sürer. Bu, yaratıkların evinizin içinde ölme ihtimalinin yüksek olduğu, hoş olmayan kokulara yol açacağı ve leş sinekleri kalıntılarda ziyafet çekmeye gelirse muhtemelen daha fazla zararlıyı çekeceği anlamına gelir.

8. YANLIŞ: Kendi Başlarına Uzaklaşırlar
Kötü haber şu ki, evinizde böcek izleri bulursanız, muhtemelen uzun süre oraya yerleşmişlerdir. En iyisini umut etmek ve herhangi bir haşerenin sonunda ortadan kaybolmaya karar vereceğini varsaymak cazip gelse de sorunun ortadan kalkmasını sağlamak için fare, hamamböceği, tahtakurusu veya karıncaların belirtilerini fark ettiğinizde mümkün olan en kısa sürede harekete geçmelisiniz. Şüphe duyduğunuzda, sizin için durumu değerlendirmesi için bir yok ediciyi arayın.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.