Yaklaşan Sınav Günü İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Geleceğe dair emin adımlar atmamızın bir parçası olan sınavlar, oluşturdukları stresle hemen hemen herkes için büyük bir sorun haline geliyor.

Yaklaşan Sınav Günü İçin Nasıl Beslenmeliyiz?
19 Ocak 2021 - 15:08
Sınav stresi, psikolji üzerinde etkili olduğu gibi, iştah düzeyinde de etkilere neden olabiliyor.

Stres oluşumu iştahı da etkisine alarak sınava hazırlanan kişilerde öğün atlama, konsantrasyon eksikliği, yeterli enerji alınmadığı için oluşan halsizlik, performans düşüklüğü yaşanıken kimi zaman tersi bir durum olan çok fazla yeme sonucu obezite de oluşabilir.Sınava hazırlanan kişilerin bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalmamaları için yapmaları gereken en temel şeylerden birkaçı sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeleridir.Besin Değeri Yüksek Besinler Tercih Edilmeli
Sınava hazırlanan kişilerin beslenmelerinde önem vermeleri gereken detaylardan biri de belirli aralıklara ana ve ara öğün tüketmeleri olacaktır. Düzenli beslenme konsantrasyonu artıtacak, enerj seviyesini düzenleyecektir. C vitamini içeren çilek, kivi, portakal gibi meyveler ile E vitamini içeren badem, ceviz, fındık gibi besinler enerji verici ve zihin açıcı besinler olduğu için tüketiminde fayda var. 

Kahvaltı, Atlanmaması Gereken Bir Öğün
Protein kaynağı yumurta, içerdiği kolinle birlikte zihinsel performansı artırıp hafızayı güçlendirmektedir. Tam tahıllı ekmek ve yulaf gibi besinleri de verdikleri enerjiden dolayı sınava hazırlanan kişilerin kahvaltılarından eksik etmemeleri gerekiyor.

Su Tüketmeyi İhmal Etmeyin
Sınava hazırlanan kişilerin, vücudun en önemli gereksinimi olan suyu tüketmeyi ihmal etmemeleri gerekiyor. Susuz kalmak konsantrasyonu azaltırken günde en az 10 ya da 12 bardak arası su tüketmek gerekmektedir. Vücudunun tüm işlevlerini yerine getirmesinde belirleyici olan etken sudur. Su eksikliği konsantrasyonu oldukça azaltacaktır.

Kaliteli ve İyi Uyku Önemli
İyi bir uyku çekmemek, kaliteli uyuyamamak öğrenmeyi zorlaştırır, odaklanmanıza engel olur. Aynı zamanda enerji düşüklüğü ve ansksiyeteye de neden olabileceği için günde 7 ila 8 saat kadar kaliteli uyku uyumanız beden ve zihin performansınız açısından oldukça önem taşımaktadır.

Zihin Açan Besinler
- Beyin işlevleri ve sinir sisteminde görev alan B vitaminleri,
- Omega 3 kaynağı  balıklar,
- Tam tahıllı, çavdarlı ekmekler, yulaf gibi besin değeri zengin besinler
- Kuruyemişler ; ceviz, badem, fındık, fıstık, keten tohumu,
- Süt ve süt ürünleri,
- Sebze ve meyveler , özellikle C vitamin içeriği yüksek olanlar,
- Seratonin salgısını artıracağından kabızlık problemi yaşanmıyorsa, muz tüketimi
- Yumurta,
- Çinko içeren kırmızı et, kurubaklagil besinler, kırmızı lahana, brokoli, ıspanak gibi sebzeler,
- Yüksek kakao barındıran bitter çikolata güçlü antioksidanlar içerir.

Sınava hazırlık döneminde bağışıklık sisteminin güçlü olması, zihinsel ve bedensel performans için oldukça önem taşımaktadır.

Sınav Günü Ne Yapılmalı?
-
Aşırı yağlı, tuzlu, baharatlı, besinler mide problemi oluşturabileceğinden sınav günü ve önceki günde tüketilmemelidir.
- Şeker barındıran besinler uyku getirebilir ve performansı düşürebilir. Bu sebeple tüketilmemelidir.Sağlıklı karbonhidrat kaynakları tüketiminde zarar yoktur.
- Bazı bitki çayları, çay, kahve gibi içecekler, kafein içerikleri nedeniyle çarpıntı ve huzursuzluk yaratabileceğinden tüketilmemelidir.
- Güne kahvaltı ile başlanmalı, yumurta, az tuzlu ve az yağlı peynir, zeytin, tam tahıllı ekmek, ceviz, badem gibi besinler tüketilmelidir.
- Dışarda ve açıkta satılan yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir.
- Sınav günü daha önceden denenmemiş besinler alerjiye sebep olabileceği için tüketilmemelidir.
- Süt içmek ya da yoğurt yemek gaz problemi yaratabilir.Gaz problemi oluşturacak kurubaklagil, lahana, pırasa, bulgur pilavı, kısır gibi besinler tüketilmemelidir.
- Sınav öncesi çok  fazla sıvı alınmamalıdır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.