Virüsler Canlı Mı Yoksa Cansız Mı?

Temel anlamda virüsler, çevrelerinde, bir başka şekilde yaşam formunda hayata tutunan ve çoğalan protein ve genetik materyallere denir.

Virüsler Canlı Mı Yoksa Cansız Mı?
19 Ocak 2021 - 15:02
Kendilerine konakçı bulamazlarsa virüsler çoğalamaz ve genel olarak birçoğu hücre dışı ortamda uzun süre hayata tutunamaz.  Peki, bağımsız olarak yaşayamıyorlarsa, canlı olarak tanımlanabilirler mi? Gelin bir bakalım.

Virüsler Canlı Mı ?
Virüsler canlı değillerdir, preteinler, nükleik asitler, karbonhidratlar ve lipitler dahil olmak üzere karmaşık yapıya sahip molekül topluluklarıdır. Ancak kendi başlarına canlı bir hücre bulana kadar hiçbir şey yapamayacaklardır. Hücreler olmadan virüsler çoğalma gösteremez, dolayısıyla virüsler canlı değillerdir.

Herhangi bir virüs bir hücreyle karşılaştığı zaman, yeni virüslerin oluşmasını sağlayan bir dizi kimyasal reaksiyon yaşanmaktadır. Bu oluşumlar tamamen pasiflik içerir, yani virüs parçacığını oluştan moleküllerin doğası gereği önceden tanımlanmışlardır. Virüsler bilinenin aksine, aslında hiçbir şey yapmazlar, virüsler tamamen çevrelerinin insafına göre pasiflik gösterir.Koronavirüs nedir?
Yeni bir virüs türü olan koronavirüs, dünyada da pandemi haline gelmiştir. Koronavirüs boğaz kaşıntısı, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, yüksek ateş, kusma gibi semptomlara sebep olabilecek ve hayati risk taşıyan bir virüs türüdür. Kimileri soğuk algınlığı gibi hafif seyrederken, kimileri ise pnömoniye sebep olur. Genel olarak enfekte olan bir kişiden, bir başka şeye veya kişiye temas haliyle bulaşır.

Semptomları Nelerdir?
Gözlemlenmesi gereken en belirgin semptomlar arasında yüksek ateş, kusma, öksürük ve nefes darlığı yer almaktadır. Bununla beraber ishal, boğaz ağrısı, eklem ağrıları da görülebilmektedir. Enfekte olmuş kişilerin %80'inde hafif etkiler görülür ve kişi hasta olduğunu bile anlayamayabilir. Günümüzde de hala devam eden koronavirüsün etkisine baktığımızda birçok can kaybına sebep olmaktadır.

Koronavirüs Yüzeylerde Yaşıyor Mu?
Yapılan bir araştırmada koronavirüsün, paslanmaz çelik ve plastik gibi sert yüzeylerde 72 saate kadar, karton üzerinde 24 saate kadar tutunabildiği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü daha önce diğer koronavirüsler üzerinde yaptıkları araştırmalarda  yüzeylerdeki hayatta kalma süresini birkaç saatten birkaç güne diye tahminde bulunmuş olsalar da laboratuvar çalışmalarında çıkan sonuca göre bu süre biraz daha fazla sürebiliyor.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.