Vertigo Yaşıyorsanız Sebebi Vitamin Eksikliği Olabilir

Baş dönmesi yaşayan hastaların, dönme hissi olarak tarif ettiği vertigonun oluşmasının nedenlerinden biri de vitaminsizlikten kaynaklanıyor.

Vertigo Yaşıyorsanız Sebebi Vitamin Eksikliği Olabilir
19 Ocak 2021 - 14:54
Yapılan araştırmalara göre, demir eksikliği anemisi, B12 ve D vitamini eksiklikleri vertigoya neden olabileceği görüldü.

Vertigoya sebebiyet veren en sık kulak rahatsızlığı, Benign posizyonel paroksismal vertigo olarak bilinmektedir. Bu hastalık genellikle halk arasında kristallerin oynaması olarak adlandırılmakta ve toplumun hemen hemen %10'unda görülmektedir. Toplumumuzda 65 yaş üstü kişilerde daha sık rastlanılan bu hastalığın, bu yaş grubuna sahip kişilerin %30'unu daha fazla etkilediği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.65 Yaş Sonrasında Daha Fazla Görülmekte
Vertigo, iç kulakta bulunan kristallerin, bulundukları yerden ayrılması ile yaklaşık 1 dakikadan daha kısa süren dönme hissinin genellikle yatakta sağa ve sola dönüşlerde tetiklenerek yaşanmasıdır. Bu baş dönmesine kimi zaman bulantı ve kusma eşlik eder. Bu hastalığın 65 yaş üstü bireylerde daha sık görülmesinin sebebi ise iç kulakta yer alan ve halk diliyle kristal adı verilen kalsiyum karbonat kristallerinin ilerleyen yaşla birlikte yıpranma göstermesidir.

Vitamin Eksikliği Tetikleyici Olabilir
Genel olarak bakılacak olduğunda vertigo, menopoz dönemindeki kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi ise kadınların östrojen düzeyinin ve hastaların kemiklerinde yoğunluğun azalıyor olmasıdır.

Bununla beraber D vitamini seviyesinde görülen düşüşler de vertigoya neden olabilir. D vitamini, kemik metabolizmasında ve kalsiyumda önemli bir role sahiptir.

Bazı dahili hastalıklar da vertigoya sebebiyet verebilmektedir. Tansiyon yükseklikleri, troid rahatsızlıkları, demir ve B12 eksikliği de vertigoya neden olabilmektedir.

Dönme Hissi Yaşıyorsanız Mutlaka Doktora Başvurun
Vertigo, kimi zaman darbe ve meydana gelmiş herhangi bir kaza ile de oluşabilir. Bu tür olaylar kristallerin yerinin oynamasında kolaylık sağlar. Bu sebeple hastalara bir travma geçirmiş olabileceği veya darbe almış olabileceği göz önünde bulundurularak bunların shastaya sorulması ve incelenmesi gerekmektedir. Bunlarla beraber vertigoya sebep olabilecek bir diğer etken de inme olabilir. Hastanın baş dönmesine eşlik eden bulantı ve kusma varsa mutlaka kulak,burun, boğaz doktoruna görünmelidir.

Hastalara birtakım manevralar uygulanabilir, işitme ve denge testleri yapılabilir, kan tahlilleri ile teşhis konulabilir. Teşhis kesinleştikten sonra tedavi uygulanmaya başlanır.

Eğer sizin de baş dönme hissiniz varsa ve vertigo olabileceğini düşünüyorsanız endişelenmeden doktora başvurmanızda fayda var. Korkmanıza gerek yok, çünkü kimi hastalar, uygulanan manevra hareketleri ile ilaç tedavisine gerek kalmadan sağlıklarına kavuştukları, doktorlar tarafından onaylanmıştır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.