Panik Atak Kadınları Daha Fazla Etkiliyor

Sebepsiz olarak endişe ve yoğun korku dalgalanması olan panik atak, boğulma hissi, daraltı, çarpıntı ve terleme gibi durumlarla eşlik eden ve hiç ummadığınız bir anda sizi etkisine alırken çaresiz hissetmeniz de kaçınılmaz olur.

Panik Atak Kadınları Daha Fazla Etkiliyor
19 Ocak 2021 - 14:48
Panik atak durumunda beden ve zihin kontrolünü kaybetmenizi düşünebilir, hatta öleceğiniz hissine bile kapılabilirsiniz. Uzmanlara göre panik atak, toplumda her 75 kişinden birinde görülebilen bir psikolojik rahatsızlıktır. Kadınlarda ise erkeklere oranla iki kat daha fazla görülebilmektedir. Panik atak, genelde 20'li yaşlarda görülese de yaşamın her döneminde ve her yaşta meydana gelebilecek bir rahatsızlık olabilmektedir.

Çoğu insanın tedirgin edici bir unsur ya da bir durum ile karşı karşıya geldiğinde ''savaş ya da kaç'' mekanizması devreye giriyor ve adrenalin hormonlarının salınmasıyla panik durumu meydana geliyor. Uzmanların dile getirdiğine göre, evrimsel olarak görevi bizi tehlikelerden korumak ve hayatımızı devam ettirebilmek olan bu sistem çalışmadığı zaman kontrol dışı bir panik yaşayabildiğimizi söylemişlerdir.Travma ve Psikolojik Bozukluklar Panik Atağı Tetikliyor
Tetikleyici bir olay ya da bir durumla karşılaştığımız zaman sempatik sinir sistemimiz devreye girerek vücudumuzda yaşanan alarm durumundan kaçmamız ya da savaşmamız için kendini hazırlar. Bu durum yaşandığında hızlı nefes alıp vermeye başlarız ve nabzımız hızlanır. Vücudumuzda yaşanan bu ani değişişiklikte kontrolü kaybettiğimizi düşünür ve panik durumu yaşarız. Travmalar, psikolojik rahatsızlıklarla oluşabileceği gibi madde kullanımlarında da oluşabilmektedir.

Panik Atağın Yaşanma Süresi
Panik atak hastalarını en çok kokutan şey genel olarak  aniden gelen ve çaresizliğe sürükleyen ataklardır. Panik atak belirtileri genelde bir anda başlar, 10 dakika içerisinde şiddetini artıtarak devamlılık gösterir. Genellikle 10 ila 30 dakika arası devam eder ve kendiliğinden son bulur. Atak sırasında çarpıntı, baş dönmesi, nefes darlığı, göğüste baskı, terleme mide bulantısı, kusma, kontrolü kaybetme korkusu, ölüm korkusu, uyuşma, titreme vb. gibi belirtiler oluşabilmektedir.

Panik Atak Sırasında Hasta Sakinleştirilmeli
Panik atağın tedavisinde ilaç tedavileri, hastanın bilinçlenmesi, psikoterapi, fiziksel egzersiz, madde kullanımından uzak durmak, nefes egzersizleri gibi yöntemler oldukça etki göstermektedir. Bunun yanında panik atak yaşayan hastanın yakınları, yaşanan atak sırasında sakin kalmalı ve hastayı telkin etmelidirler. Panik atak hastasının gelecek korkusu, günlük hayattan uzak durma gibi davranışları sergilemesi halinde hasta yakınları bunu desteklememeli ve cesaret vermelidir.

Eğer siz de panik atak rahatsızlığından şikayetçiyseniz, endişe ve kaygılarınızı yenmek sizin elinizde.  Bilinçlenerek, kendinizi telkin ederek ve doktor yardımı alarak da bu rahatsızlığı azaltabilir, yaşam standartınızın etkilenmesine engel olabilirsiniz.

Düşüncelerinizin sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Korku ve kaygılarınızdan ruhunuzu arındırmak için çaba gösterin ve mutlu bir zihinle geleceğe emin adımlarla ilerleyin. Unutmayın, hiçbir şey sizden daha güçlü değil.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.