Uzay Nasıl Oluştu

Uzayın nasıl olduğunu anlayabilmemiz için öncelikle uzayın ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. İlk bakışta görünmeyen, dokunulamayan, duyulmayan bir oluşumdur.

Uzay Nasıl Oluştu
10 Mart 2021 - 00:16
Bizim için somut anlamlar ifade etmez. Dünya dahil her şeyi bir "boşluk" olduğunu söyleyebiliriz. Bu boşluk yani uzay esasında çok büyük bir istisnadır.

Tarih boyunca anlaşılmaya çalışılmış, astronomi üzerine yapılan çalışmalarla ve birtakım felsefi metotlarla uzay her daim insanoğlu tarafından mercek altına alınmıştır. Ayrıca yüzyıllar boyunca doğa felsefecilerinin fikir geliştirmeyi en sevdiği olgulardan biri olmuştur. Ancak son yüzyıla kadar uzaya biçilen rol, sanki köşesinde oturan bir seyirciymiş ve olan bitenle alakası yokmuş, kısacası "statikmiş" algısından öteye geçememiştir. Bu kabul (Gauss ve Lobaçevski gibi matematikçi ve aynı zamanda bilim insanı olan bu adamların yüzeysel çalışmaları bir yana) ilk defa 20. yüzyılın başlarında, Einstein tarafından sorgulanmıştır.

Einstein'e Göre Uzay
Einstein uzayın kütle tarafından eğilip bükülebilen, üstelik zamandan da bağımsız olmayan "dinamik" bir geometriye sahip olduğunu söylemiş, zamanın ve mekanın ( yani uzayın) göreliliğine değinmiştir. Hatta günümüzde dinamik kabul edilen uzayın kütlesi, tabiri caizse kendi ağırlığı olduğu bile öne sürülmektedir. Kısacası uzay, muhtemelen boşluk deyip geçilemeyecek kadar muazzam bir olgudur.

Peki, uzay (evren) nasıl oluştu?

Bir Evrenin Doğuşu
Evrenin sınırını belirlerken prensip olarak Big Bang (Büyük Patlama)' den doğan tüm materyallerin yolculukları süresince kat ettikleri mesafe hesaplanır. Uzay- Zaman evrenden bağımsız değildir. Ancak onun bir sınırı yoktur. Evrenin 3 uzay ve 1 zaman boyutunda hareket edebileceği her yer tanım icabı uzay- zamandır.

Big Bang (Büyük Patlama)
Evrenin ve uzayın başlangıcından söz edildiğinde genelde Big Bang Teorisi yad edilir. Bu teori evrenin yaklaşık 13,72 milyar yıl önce aşırı yoğun ve sıcak bir noktadan meydana geldiğini savunan ve bir saniyeyi belirli periyotlara bölerek evrenin doğduğu anın saniyelik dilimini Planck Zaman'ı ile açıklamaya çalışan ayrıca evrenin, evrimini irdeleyen kozmolojik bir modellemedir. Oysa bu Teori başlangıcı açıklamayı çalışmaz. Bu Teori evrenin, 13,72 milyar yıl önce yaşanmış muazzam bir enerji boşalımıyla doğduğunu söyler. Ancak Big Bang Teorisi, bu ortaya çıkışın nasılını açıklamak için değil, evrenin bir kere var olduktan sonraki saniyenin milyar kere milyonda biri gibi bir süre zarfından bu yana sergilediği dansı, evrimin değişimini açıklamaktadır.

Evrenin başlangıcını sorgulamak, bizi Enflasyon Teorisi'nden Sicimlere, Döngüsel Evren Modellerinden hiçliğin duyarsızlığına, bir ucu parçacık fiziğinde diğer bir ucu kozmolojide olan ve bugün hâlâ tartışılan bir dolu Teoriyle bizleri, alternatif açıklamalarla yüz yüze getirecektir. Ancak henüz, bu seçeneklerden hiçbirini ötekilerden öne çıkaracak sağlam bulgular elde edilememiştir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.