Uyku Apnesinin Vücut Üzerindeki Etkileri

Uyku apnesi, uyuduğunuz zamanlarda nefes alıp vermenizin tekrar tekrar durduğu bir durum olarak adlandırılır.

Uyku Apnesinin Vücut Üzerindeki Etkileri
21 Şubat 2021 - 12:11
Uyku apnesi yaşadığınızda, vücudunuz nefes almaya devam etmeniz için sizi uyandırır. Bu çoklu uyku kesintileri, iyi uyumanıza engel olarak, gün içerisinde kendinizi çok daha yorgun hissetmenize neden olur. Yine de uyku apnesi sizi uykulu bir hale sokmaktan çok daha fazlasını yapar. Tedavi edilmediğinde kalp hastalığına, diyabete ve diğer uzun vadeli sağlık risklerine neden olabilir. 

Uyku Apnesi Ne Zaman Ortaya Çıkar?
Uyku apnesi, gece hava yolunuz tıkandığında ortaya çıkar. Nefes alışınız her yeniden başladığında hem sizi hem de eşinizi uyandıran yüksek bir horlama sesi çıkarabilirsiniz. 

Obezite ve yüksek tansiyon başta olmak üzere, birçok sağlık durumu uyku apnesi ile ilişkilidir. Uyku eksikliği ile birleşen bu koşullar, vücudunuzdaki birçok sisteme zararlı olarak görülmektedir.

Solunum Sistemi
Uyku apnesi, uyuduğunuz zamanlarda vücudunuzu oksijenden mahrum bırakarak, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) semptomlarını daha da kötüleşmesine neden olabilmektedir. Kendinizi nefes darlığı çekiyor gibi hissedebilir veya normalden daha fazla egzersiz yapmakta güçlük çekebilirsiniz.

Endokrin Sistem
Uyku apnesi olan kişilerde, hücrelerin insülin hormonuna cevap vermediği bir durum olan insülin direnci geliştirme ihtimali oldukça yüksektir. Hücreleriniz gerektiği şekilde insülin almadığı zaman kan şekeri seviyeniz yükselerek tip 2 diyabeti geliştirebilir.

Uyku apnesi ayrıca metabolik sendrom, yüksek tansiyon, yüksek LDL kolesterol seviyeleri, yüksek kan şekeri seviyeleri ve normalden daha büyük bir bel çevresi içeren bir dizi kalp hastalığı risk faktörü ile ilişkilendirilmiştir.

Sindirim Sistemi
Uyku apnesine sahipseniz, yağlı karaciğer hastalığıve normalden daha yüksek karaciğer enzim seviyeleri ile karşı karşıya kalmanız oldukça olasıdır. 

Apne, ayrıca mide ekşimesini ve diğer gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) semptomlarının daha da kötüleşmesine nede olur. B da uykunuzun daha da fazla kesilmesine neden olabilir. 

Dolaşım ve Kardiyovasküler Sistemler
Uyku apnesi, kalbinizdeki yükü artıran obezite ve yüksek tansiyon ile doğrudan ilişkilir. Apneniz varsa, atriyal fibrilasyon gibi anormal kalp ritimleri yaşama olasılığınız daha fazladır ve bu da inme riskini artırabilir. Uyku apnesi yaşayan kişilerin kalp yetmezliği ile karşı karşıya kaldığı görülmektedir.

Gergin Sistem
Merkezi uyku apnesi adı verilen bir tür uyku apnesi, beynin nefes almanızda rol oynayan sinyallerdeki bozulmadan dolayı ortaya çıkar. Bu tip uyku apnesi, uyuşma ve karıncalanma gibi nörolojik semptomları da ortaya çıkarabilir.

Üreme Sistemi
Uyku apnesi, cinsel ilişki arzunuzu azaltabilir. Erkeklerde erektil disfonksiyona neden olabilir ve çocuk sahibi olma olasılığını etkilemektedir.

Diğer Sistemler
Uyku apnesinin diğer yaygın semptomları şunları içerir:
Sabah ağız kuruluğu veya boğaz ağrısı
Baş ağrısı
Dikkat etmekte zorlanmak
Sinirlilik

Uyku apnesi, gece uykunuzu bozabilir. Uyku apnesi, sizi birkaç ciddi hastalık riskine sokabilir, ancak bunu kontrol etmenin birçok yolu vardır. Sürekli pozitif hava yolu basıncı ve oral cihazlar gibi tedaviler, siz uyurken akciğerlerinize oksijenin salınmasında kolaylık sağlayabilir. Kilo vermek, kalp hastalığı riskinizi en aza indirirken, uyku apnesi semptomlarını da düzeltebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.