Ünlü Hemşire Florence Nightingale Kimdir?

Florence Nightingale (1820 – 1910) Kırım Savaşı sırasında askerlere hemşirelik yapmak için gönüllü oldu.

Ünlü Hemşire Florence Nightingale Kimdir?
04 Haziran 2021 - 02:36 - Güncelleme: 04 Haziran 2021 - 02:40
Nightingale'in ölüm oranları analizi, hastane uygulamalarının iyileştirilmesine yardımcı oldu. Ayrıca hemşirelik mesleğinin standardını ve prestijini geliştirmeye yardımcı oldu. Modern hemşireliğin kurucusu olarak kabul edilir.

Florence Nightingale'in Yaşamı
1820'de varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Florence, babası tarafından evde eğitim gördü. Başkalarına hizmet etmeyi arzuluyordu, özellikle hemşire olmak istiyordu. Ailesi onun özlemlerine karşıydı, o zamanlar hemşirelik çekici veya 'saygın' bir meslek olarak görülmüyordu. Ailesinin onaylamamasına rağmen, Florence ilerlemeye devam etti ve hemşire olmak için eğitim aldı. Florence daha sonra, yetiştirilmesinin kibirleri ve sosyal beklentileri tarafından boğulmuş hissettiğini yazdı. Bir keresinde, ebeveyninin bahçesinde otururken, başkalarına hizmet etmek için Tanrı'dan bir çağrı hissetti. Başkalarına hizmet etme konusunda Tanrı'nın iradesini denemeye ve yerine getirmeye karar verdi.

Floransa evlenme fırsatı buldu, ancak birkaç talipliyi reddetti. Evliliğin onu ev içi sorumluluklarda köleleştireceğini hissetti.

1853'te Kırım savaşı çıktı. Bu, her iki tarafta da birçok zayiata yol açan kanlı bir çatışmaydı. İngiliz zayiat raporları basında yer aldı; özellikle yaralıların en temel ilk yardım tedavilerinden bile yoksun oldukları kaydedildi. Birçok asker gereksiz yere ölüyordu. Bu, İngiliz halkı için bir şoktu, çünkü ülke basınında canlı bir şekilde rapor edilen ilk savaşlardan biriydi.

Daha sonra 1855'te Florence Nightingale'den (eski arkadaşı Sydney Herbert'in yardımıyla) Kırım'a seyahat etmesi ve bir grup hemşire organize etmesi istendi. İlk başvuranların çoğu uygun değildi ve Florence diğer hemşireleri seçme ve eğitme konusunda katıydı. Nightingale'in Elizabeth Fry'ın hemşireler okulu tarafından eğitilmiş hemşireleri kullanmasına yardım edildi. Nightingale, daha iyi hapishane koşulları için kampanya yürüten Fry'ın hayranıydı.

Florence, görevi üstlenebildiği ve hemşirelik eğitimini kullanabildiği için çok mutluydu. Üsküdar'daki personel hastanesinde bulunuyorlardı. İlkel ve kaotik koşullardan bunalmıştı. Erkekler için yeterli yatak yoktu ve koşullar korkunçtu; yer kokuyordu, kirliydi ve hatta etrafa yayılan fareler bile vardı.

Başlangıçta, hemşirelerin ölen erkekleri tedavi etmesine bile izin verilmedi; sadece hastaneyi temizlemeleri talimatı verildi. Ancak, sonunda, yaralı sayısı o kadar çok oldu ki doktorlar, Florence ve hemşire ekibinden yardım istedi.

Florence Nightingale'in çağdaşı, cephe hattına yakın Balaclava'daki bir üste kendi inisiyatifiyle çalışan Jamaikalı hemşire Mary Seacole'du.

Florence'ın tavrı, her zaman oldukça görünür bir üniforma giyen diğer hemşireleri için katı bir disiplin içeriyordu. Florence ve hemşire ekibinin çabaları, yaralı askerler tarafından büyük beğeni topladı ve eve giderek olumlu haberler süzüldü. Kırım'da geçirdiği süre boyunca, “Lambalı Kadın” olarak bir kişilik geliştirdi.

Ulusal Kahraman
Florence Nightingaleeve döndüğünde, ulusal bir kahraman olmuştu ve biri Kraliçe Victoria'dan olmak üzere sayısız ödülle süslenmişti.

Savaştan sonra şöhreti takdir etmedi, ancak hastane koşullarının iyileştirilmesi için çalışmaya devam etti, etkili insanlara hastanelerdeki hijyen standartlarını iyileştirmeleri için onları teşvik eden mektuplar yazdı. En etkili çalışmalarından bazıları Kırım'dan döndükten sonra gerçekleşti.

NightingaleFund'a yapılan bağışların yardımıyla Londra'daki St Thomas Hastanesi'nde hemşireler için bir eğitim okulu kurmayı başardı. (1859) yılında Hemşirelik Üzerine Notlar yazdı. Bu, hemşirelik mesleğine başlayanlar ve ayrıca temel teknikleri öğrenmek isteyen genel halk için standart bir referans kitabı haline geldi. Onun yazıları ve örnekleri, 19. Yüzyılda hemşirelik yönünde oldukça etkili olmuştur. Amerikan İç Savaşı'nda hemşireliğe ilham verdi ve 1870'de Amerika'da hemşirelik mesleğini geliştirdiği ABD'ye dönen Linda Richards'ı eğitti.

Nightingale, farklı uygulamaların etkisini ölçmek için istatistiksel yöntemlerin kullanılmasında öncüydü. Ayrıca yoğun istatistiksel verileri okunması kolay bir formatta sunma yeteneğine de sahipti. Temel noktaları netleştirmek için pasta grafikleri ve dairesel histogramları kapsamlı bir şekilde kullandı.

İronik olarak, askerleri tedavi etmek için kendi yöntemlerinden bazılarının iyileşme oranlarını düşürdüğünü keşfetti. Ancak hastane tedavisine yönelik bu bilimsel yaklaşım, standartların ve bakım kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı oldu.

Hemşireliğin yanı sıra Nightingale, sosyal reformun diğer alanlarıyla da ilgileniyordu. Bu, iş yerlerinde ve okullarda daha iyi sağlık hizmetlerini ve genellikle kadın fahişeleri mağdur eden fuhuş yasalarında reformu içeriyordu. Nightingale ayrıca Hindistan'daki kıtlık konusunda endişeliydi ve Hindistan'daki sanitasyon ve hijyen standardı hakkında ayrıntılı araştırmalar yaptı. Nightingale pratik bir yaklaşım benimsedi ve hayatın çeşitli yönlerini iyileştirmeye çalıştı.

Dini Görüşler
Florence Nightingale, dini ve manevi konularla aktif olarak ilgilendi. İngiltere Kilisesi'nin bir üyesiydi, ancak geniş bir ekümenik yaklaşım benimsedi.Farklı Hıristiyan mezheplerinde ve ayrıca Doğu dinlerinde gerçek olduğuna inanıyordu. Ayrıca mistisizm ve ilahiliği içeriden arama dini uygulaması üzerine yazdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.