TYT AYT Nedir? TYT AYT Başvurular

TYT AYT Başvurular başladı. Herkesin bildiği üzere YGS – LYS sınavları 2017 yılından bu yana düzenlenmiyor. Bu sınavların yerini TYT ve AYT sınavları almış durumda.

TYT AYT Nedir? TYT AYT Başvurular
11 Ocak 2021 - 10:53
Artık milyonlarca öğrencinin kaderini bu sınavlar ile belirleniyor. TYT AYT Başvurular 06 Şubat 2020 Tarihinde başladı. Bu sınavlara ÖSYM’nin sitesinden başvurabilirsiniz. Lise son sınıf öğrencileri veya lise dengi okullardan mezun olmuş her yaşta vatandaşımız sınavlara katılıp yeterli puanları kazandıkları takdirde herhangi bir üniversiteye kayıt olabilirler. Tek yapmaları gereken TYT AYT Başvurular kaçırmamak.TYT AYT Başvurular, Nasıl YKS Başvuru Yapabilirim?
Sınava girecek olan adaylar Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’e Bağlı olan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) web sitesinden başvuru sürecini tamamlayacaklar. Öncelikle aday işlemleri sayfasından hali hazırda oluşturmuş olduğunuz şifreler veya e-devlet şifreleriniz ile giriş yapınız. Sol menüde yer alan Başvuru sürecindekiler kısmından YKS tıklatınız ve burada yer alan bilgileri kesinlikle doğru olacak şekilde giriniz. En son karşınıza başvuru ön izlemesi sayfası gelecektir. Başvurunuzu onaylamadan önce çok dikkatli bir şekilde kontrol ediniz. Girmiş olduğunuz en ufak yanlış bilgi sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekiyor.

TYT AYT Başvurular ve TYT – AYT Sınav Ücretleri
Yukarıda tarif etmiş olduğum sayfada ilerlerken karşınıza üç adet oturum tercihi gelecek. Bu bölümde TYT (Temel Yeterlilik Sınavı), AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDS (Yabancı Dil Sınavı) oturumları göreceksiniz. En az birini veya birkaçını seçmek zorundasınız. Ücretler ise 2020 yılında her oturum için 70,00 TL olarak belirlenmişti. TYT ve AYT ikisini de seçerseniz 140,00 TL ödeme yapılmaktaydı.

TYT ve AYT arasındaki Farklar Nelerdir?
Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı adı üzerinde olduğu gibi öğrencilerin temel yeterlilik derecelerini belirleyen bir sınav biçimidir. Yani öğrencilerin herhangi bir ön lisans veya lisans programına katılabilmesi için yeterli olup olmadığını belirler. AYT sınavının geçerli sayılabilmesi için TYT ’den en az 150 puan almak gerekir. AYT ise öğrencilerin kendi alanındaki başarısını ölçer. Öğrenciler eğer 4 yıllık üniversite kazanmak istiyorlarsa AYT puanı TYT ‘ye göre daha önemlidir. AYT ‘den en az 180 puan almaları gerekmektedir. Yani kısaca TYT puanınız ile 2 yıllık üniversite, AYT puanınız ile 4 yılık üniversiteye kazanabiliyorsunuz. Fakat bu şekilde düşünmeyip her ikisine de var gücünüzle çalışmalısınız.

TYT puan hesaplama Nasıl Yapılır?
AYT Sınavında Sosyal Bilimler -1, Sosyal bilimler -2, Matematik ve Türkçe sınavlarına katılım sağlanıyor. Bu sınavların her birinden 40 adet soru sorulmaktadır. AYT sınavı için öğrencilerin 180 dakika sınav süresi olacak.

TYT Sınavında Türkçeden 40 soru, Matematikten 40 soru, Sosyal Bilimlerden 20 soru ve Fen Bilimlerinden de 20 sorulacak ve sınav 135 dakika sürecektir. TYT AYT puan hesaplama yaparken yüzdesel olarak;

 Türkçe : %33
 Matematik : %33
 Fen Bilimleri : %17
 Sosyal Bilimler : %17

Etkisi olacaktır.

Öncelikle TYT sonucunuz açıklanıyor. Sonrasında ise YKS sonucunuz açıklanacaktır. YKS sonucu her iki sınavınızın ortalamasıdır. AYT sonucunu ÖSYM hesaplamıyor. ÖSYM, AYT ve TYT puanının birlikte açıklıyor. TYT sınavının ortalamaya etkisi %40 iken AYT sınavının etkisi %60’dır. Detaylı olarak puanınızı hesaplamak istiyorsanız tıklayınız.

TYT AYT Kitapları
Kaderinizi belirleyecek olan bu sınavlara hazırlanırken kullanacağınız TYT AYT kitapları seçerken çok dikkatli olmalısınız. 4 yıllık bir lise eğitiminin ardından yüzlerce, binlerce konunun arasından yalnızca 120 soru sorulacak. O yüzden hangi konulara çalışılması gerektiğini bilmek ve gerçekten sizi sınavda başarmanızı sağlayacak kitaplar temin etmeniz kat kat faydalı olacaktır. Matematik soru bankası, Türkçe soru bankası ve diğer birçok konu anlatımlı ve soru bankası kitabına BKM Kitap adresinden ulaşabilirsiniz. Buradan hem uygun fiyatlı hem de etkili kitaplar bulabilirsiniz. Öğrenciler genelde sınav yayınlarının kitaplarını tercih ediyorlar. Ayrıca BKM kitap adresinden alışveriş yaparsanız kargo ücreti de ödemeyeceksiniz.

Her geçen gün sınavlar biraz daha yaklaşıyor. Mühim olan bu geçen zamanı iyi değerlendirip kendimize fayda sağlamaktır. Boşa geçen zamanın bir önemi yoktur. Sınavlardan önce yapılması gerekenler konulu makalemize de göz atabilirsiniz. Unutmayın; Yarınlar bugünlerine kıyanlarındır!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.