Suçlunun Savunması

Hz.Ömer (r.a) tayin ettiği valilerden biri, Cuma hutbesi esnasında Hz.Ömer'i öyle över ki, bir Sahabi dayanamaz, kalkar, valiye müdehale edip, onu susturmaya çalışır.

Suçlunun Savunması
05 Ocak 2021 - 20:52
Namazdan sonra durum Hz.Ömer'e iletilir. Halifenin emriyle valiye karşı gelen adam yakalanıp bir suçlu gibi götürülür.

Suçlu kabul edilen Sahabi, Hz.Ömer'in huzuruna girince selam verir. Hz.Ömer, hiddetinden selama mukabelede bulunmaz. Onu azarlar, Bunun üzerine sahabi;

- Ya Ömer ben bir suç işlediysem, sen iki suç işledin, diyince hiddeti birden kaybolan Hz.Ömer:

- Nedir benim o iki suçum?

- Allah'ın selamını verdim de çok hiddetlendiğin için mukabelede bulunmadın. Vacibi fark ettin. Bu bir. Suçluyu dinlemeden tek taraflı hüküm verdin. Bu da iki.

Hatasını anlayan Hz.Ömer olayı anlatmasını isteyince, Sahabi;

- Tayin ettiğin vali, hutbede seni öyle övdü, öyle övdü ki bu söz, cemaatin üzerinde sanki fazilet yönünden senin Hz.Ebubekir'den daha üstün olduğun izlenimini bıraktı. İşte bu yanlış düşünceyi zihinlerden silmek için müdehale ettim. Halbuki sen fazilet yönünden Hz.Ebubekir'in yarısı kadarsın.Hz.Ömer; Neden der.

Sahabide şöyle cevap verir; Orduya yardım ediniz emri-i peygamberi karşısında sen servetinin yarısını getirmiştin. Hz.Ebubekir ise servetinin tamamını getirmiş ve Ashabın gözlerini yaşartmıştı. 

Bunun üzerine Hz.Ömer, o zattan özür dileyip dua istedi ve onu serbest bıraktı. Böyle konuşan valiyi ise hemen görevden uzaklaştırdı.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.