Subklinik Sivilce Nasıl Tedavi Edilir: Nedenleri ve Çözümü için 7 İpucu

Cilt sorunları tipik olarak kategorik bir şemsiyenin altına giriyorsa, sivilceyi dev, gölgeli bir şemsiye olarak düşünün.

Subklinik Sivilce Nasıl Tedavi Edilir: Nedenleri ve Çözümü için 7 İpucu
01 Nisan 2021 - 11:42
İltihaplı sivilcelerden kistlere ve beyaz noktalara kadar pek çok tür yumru vardır. İşte, insanların sıklıkla yanlış anladığı bir şey: subklinik sivilce. Bu alt grubun gerçekte ne anlama geldiğini, neye benzediğini ve sinir bozucu çarpmalara nasıl müdahale edileceğini açıklayalım.

Subklinik Sivilce Nedir?
Esasen, tıkalı cilt için daha güzel bir kelime diyebiliriz. Bu, dermatolojide kullanılan bir terim değil, ancak ara sıra medyada kullanılan bir terimdir.

Subklinik sivilceler acısızdırlar ve genellikle yara izi veya cilt renginin bozulmasına yol açmazlar. Dermatolojide subklinik akne yerine komedonal akne terimini duyarsınız. Ten rengi yumrular hiçbir zaman bir "kafaya" gelmez, ancak iltihaplanırlarsa sivilceye dönüşebilirler. Bu, tedavi edilmezlerse meydana gelebilir.

Gözeneklerinizin olduğu her yerde bu tür sivilceler ortaya çıkabilse de bunlar alın, çene ve burunda (insanların en çok yağ alma eğiliminde olduğu yerlerde) ve ayrıca göğüste, sırtta veya omuzlarda görünme eğilimindedir.

Subklinik Sivilce Oluşumunun Nedenleri
Subklinik sivilcenin bir dizi nedeni vardır (bunlar basitçe tıkanmış gözeneklerdir, pek çok nedenden dolayı olabilir), ancak işte birkaç yaygın neden şunlardır:

Komedojen ürünleri: Komedon yağları içeren ağır ürünler cildi kötüleştirebilir veya akne oluşumuna neden olabilir. Bu, cilt bakımı anlamına gelir, aynı zamanda makyaj ve saç bakım ürünleri de buna dahildir.

Doğru veya yeterli temizlememek: Yüz yıkama konusunda gayretli değilseniz (veya saç çizgisi gibi belirli bölgeleri temizlemeyi unutursanız), gün içindeki tüm kir, gözeneklerinizde birikmeye neden olabilir.

Genetik: Genetik, en yaygın nedendir. Bazı insanlar, subklinik sivilceye diğerlerinden daha yatkındır. Başka bir deyişle, kontrolünüz dışında olabilir.

Diyet ve stres gibi yaşam tarzı faktörleri: İçten tükettikleriniz ciltte görünebileceği için diyetinizi değerlendirmeye değer. Stres açısından, kortizoldeki artış (bu stres hormonu), yağ üretiminin artmasıyla bağlantılıdır ve bu da gözeneklerin tıkanmasına katkıda bulunabilir.

Subklinik Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?
Subklinik sivilcenin ileride iltihaplı püstüllere yol açabileceği düşünüldüğünde, tedaviye ayak uydurmak önemlidir. Ayrıca, bir dizi komedon, engebeli, pürüzlü cilt gibi dokusal sorunlara neden olabilir.

1. Salisilik Asit Kullanın
Bu sevilen BHA yağda çözünür, gözenekleri tıkayan kalıntıları parçalamak için yağ bezlerine ve saç köklerine derinlemesine nüfuz edebileceği anlamına gelir (diğer bir deyişle, tam olarak bu komedonların oluşmasına neden olan şey).

Cildin yüzeyini temizler ve yağı çıkarmak için gözeneklere nüfuz eder. Bu, gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olur ve halihazırda oluşmuş olan tıkanıklıkları gidermeye yardımcı olabilir.

2. Benzoil Peroksiti Deneyin
Sivilceye neden olan bakterileri öldürebilen ve ölü deri hücreleri gibi gözenekleri tıkayan maddeleri parçalamaya yardımcı olan benzoil peroksiti tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, iltihaplı sivilce (kızgın sivilceleriniz, kistleriniz) yanı sıra komedonal sivilce (siyah nokta veya subklinik sivilce gibi) için bir-iki yumruk gibi görünebilir. Yine benzoil peroksidi, temizleyicilerden tedavilere kadar birçok cilt bakım ürününde bulabilirsiniz.

3. Retinoidleri Uygulayın
Topikal retinoidlerin komedolitik etkisi vardır, yani tıkanmış gözenekleri önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olurlar. Bunun nedeni, cilt hücrelerinin döngüsünü artırmaları ve hücrelerin ve keratin kalıntılarının bir araya toplanma eğilimini azaltmalarıdır. Reçeteli bir ürün için bir dermiye başvurmanız gerekmektedir.

4. Komedojenik Olmayan Ürünleri Tercih Edin
Subklinik sivilce gerçekten sadece gözeneklerin tıkanması anlamına geldiğinden, gözenekleri tıkayan bileşenlerden kaçınmak isteyeceksiniz. Elbette herkesin cildi farklıdır, bu nedenle başkalarının yemin edebileceği belirli formüllerde tıkanıklıkla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, bazı insanlar nemlendirme ve cildi yumuşatma yetenekleri nedeniyle hindistancevizi yağını selamlarken, diğerleri cildi için çok ağır buluyor.

Muhtemelen kaçınmanız gereken ürünleri çözmek için biraz dedektiflik çalışması gerekebilir, ancak bu kesinlikle akılda tutulması gereken bir şeydir. Makyaj ve saç bakım ürünlerini de unutmamak gerekir.

5. Terledikten ve Makyaj Yaptıktan Sonra Yüzünüzü Düzgün Bir Şekilde Temizleyin
Bu notta, her gece temizlemeyi hatırlayarak ve egzersizlerinden sonra makyajın ve terin gözeneklerini tıkamasını önleyebilirsiniz. Gözeneklerin tıkanmasını önlemek için saç çizgisi gibi sıkça unutulan bölgelere yönelmeyi unutmayın.

6. Bir Dermatoloğa Görünün
Darbelerinizi tespit edebilecek ve size daha hedefli bir eylem planı sunabilecek bir profesyonel görmek her zaman yararlıdır. Ayrıca, bir dermin tüm bu kalıntıların tıkanmasına yardımcı olmak için kimyasal soyma veya mikrodermabrazyon gibi daha fazla tıbbi güçte tedavi sunulabilir.

7. Sivilceleri Patlatmayın
Komedonları patlatmak veya sıkıştırmak ne kadar cazip gelse de titiz parmaklarınızı uzak tutmaya çalışın. Sivilceleri patlatmak, iyileşme süresini uzatıyor, iltihaplanma, enfeksiyon, yara izi ve renk değişikliği riskini artırıyor. Tahriş olmuş saç köklerinin sadece daha kabarık görünmesini sağlıyor. Yine, güvenle çekim yapabilen bir derm görmek isteyebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.