Güneş Kremi Kullanmak Kansere Neden Olabilir mi?

Cildinizi kansere neden olan UV ışınlarından korumak için dermatologların tavsiyelerine kulak veren milyonlarca kişiden biri olduğunuzu varsayalım.

Güneş Kremi Kullanmak Kansere Neden Olabilir mi?
01 Nisan 2021 - 11:39
Dışarıya çıktığınızda, görev bilinciyle ürünlere püskürtür ve sürtünürsünüz. Sonrasında, güneş koruyucudaki bileşenlerin aslında kansere neden olabileceğini söyleyen bir rapora göz atarsınız. Birdenbire, sizi koruduğunu düşündüğünüz bir ürüne karşı temkinli olursunuz.

İddiaları araştırmak, vücudunuzda ve evinizde kullandığınız ürünlerin arkasındaki bilime dikkat etmek iyi bir fikirdir. İşte araştırmanın güneş kremi kullanmanın kanser riskleri hakkında söyledikleri!

Güneş Kremi ve Kanser Arasında Bir Bağlantı Var mı?
Tüketici savunucularının kimyasal güneş kremleriyle ilgili endişelerini dile getirmelerinin nedenlerinden biri, aktif bileşenlerin tek bir kullanımdan sonra kanda, idrarda ve anne sütünde bulunabilmesidir. Bu, aktif bileşenlerin cildinizden ve vücudunuzdan emildiği anlamına gelir.

Uzmanlar, yaygın olarak satılan kimyasal güneş koruyucu bileşeninin etkileri hakkında daha fazla veri isteyen iki rapor yayınladı:
• Avobenzone
• Oksibenzon
• Oktokrilen
• Oktinoksat
• Ensülisol

Kimyasalların tümü de kan dolaşımında önerilenden çok daha yüksek konsantrasyonlarda bulundu.

Bu bileşenlerle güneş kremlerinin kullanılmasının tehlikeli olduğunu öne sürülmedi, ancak çalışmalar vücuda emilim gösterdiğinden, varsa bileşenlerin sahip olabileceği etkiler hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması gerektiği belirtildi. 

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?
Güneş kremi kullanmanın birkaç önemli sağlık yararı vardır.

Güneş yanığı koruması: Bir güneş kremini doğru miktarda uygularsanız krem veya losyon güneş kremleri tipik olarak spreylerden daha fazla güneş yanığı koruması sağlar.

Cilt kanserinden korunma: Güneş kremlerinin en önemli yararı, sizi cilt kanserine neden olabilecek UV ışınlarından korumalarıdır. Cilt kanserleri en yaygın kanserlerdir. Günümüzde yaklaşık 9.500 kişiye bir tür cilt kanseri teşhisi konulmaktadır ve bu ülkede her saat başı iki kişi cilt kanserinden ölmektedir.

Cilt hasarından korunma: Sağlık uzmanları, %80 yüz yaşlanmasının nedeninin, güneşin UV ışınlarına maruz kalmasından kaynaklandığını belirtmiştir. Güneş zamanla koyu lekelere, kırışıklıklara, sıkılık kaybına, sarkmalara ve pürüzlere neden olabilir. Geniş spektrumlu bir güneş kremi, cildinizi güneşin zararlarından ve hızlandırılmış yaşlanmadan koruyabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.