Sızdıran Çatıyı Onarmak İçin 4 İpucu

Uzmanlara göre asfalt kiremit, bugün evler için en popüler çatı kaplama malzemesidir ve ev tipi çatı kaplama tesisatlarının yaklaşık yüzde 70ini oluşturmaktadır.

Sızdıran Çatıyı Onarmak İçin 4 İpucu
02 Nisan 2021 - 10:49
Bunun nedeni ise asfalt kiremitler hafiftir, dayanıklıdır, çekicidir ve rakip çatı kaplama malzemeleri ile karşılaştırıldığında iyi fiyatlıdır.

Çoğu asfalt kiremit, hava ve rüzgar direnci, yangın güvenliği ve uzun süreli performansta en son gelişmelerle üretilirken, en iyileri bile zamanla sorun yaratabilir. İyi haber şu ki, asfalt kiremit çatı muhtemelen onarımı en kolay tiptir, çünkü kıvrılmış zonalar düzleştirilip yeniden sabitlenebilir ve eski zona kolayca değiştirilebilir. Ayrıca, asfalt kiremitler, ciddi bir çatı kaplama sorununun uyarı işaretlerini kolayca algılanabilir hale getirir. İleride özetlenen sızdıran bir çatıyı onarmak için dört adımı izleyin ve sorununuzu kısa süreli çözüme kavuşturun.

1. Çatı Sızıntısını Bulun
Çatınızın sızdırdığını fark ederseniz - büyük olasılıkla tavandaki su lekelerinden anlaşılır - sızıntının yerini not edin, sonra iyi bir dürbünle dışarı çıkarak çatıdaki sızıntıyı bulun. Kıvrılmış, çatlak veya eksik zona olup olmadığına bakın. Sızıntılar, zona kıçının olduğu veya kalafatlama ve parlamanın tehlikeye atıldığı herhangi bir noktada meydana gelebilir. Çatının açılı zirvelerini kaplayan çadır şeklindeki zona uç kapakları da sızıntıların kaynağı olabilir, bu yüzden bunları da kontrol edin.

2. Kıvrılmış Kiremitleri Sabitleyin
Örneğin kıvrılmış kiremitler, bir asfalt çatı kaplama çimentosu kaplaması üzerine fırçalanarak veya bir kalafat tabancası ile kullanım için tüplerde eşdeğer bileşiğini bularak yeniden sabitlenebilir. Sızdıran bir çatıyı tamir ederken, kenarların ve köşelerin sabitlendiğinden emin olmak için kiremitin alt tarafına bol miktarda çatı kaplama çimentosu uygulamak isteyeceksiniz. Ardından ayarlamak için sıkıca bastırın.

Not: Zona, sıcak havalarda soğuk havaya göre daha esnek olacaktır, bu nedenle sorunları çözerken bu faktörü göz önünde bulundurun.

3. Hasarlı veya Eksik Zona Değiştirin
Zona çatlamış, eksik veya çürümüşse, bunları değiştirmek, sızdıran bir çatıyı onarmak için başka bir basit çözüm olabilir (yedek zona sahipseniz). Hasarlı bir kiremiti çıkarmak için çevreleyen kiremitlerin kenarlarını kaldırın ve bir gözetleme çubuğu ile dikkatlice tırnakları çıkarın. Çiviler çıkarıldıktan sonra shingle dışarı kaymalıdır. Kalan çimento kalıntılarını çatıdan kazıyın ve çıkıntılı çivileri düzleştirin veya çıkarın.

Yeni bir shingle'ı değiştirmeden önce, arka köşeleri bir maket bıçağıyla yuvarlayın. Bu, shingle'ı yukarıdakinin altına kaydırmanızı ve her iki taraftakilerle hizalamanızı kolaylaştıracaktır. Yerleştirdikten sonra, üst üste binen kiremitlerin köşelerini kaldırın ve yeni yedek parçanın üstünü 6d galvanizli çatı çivileri ile sabitleyin. Her köşede çivi ile sabitlediğinizden emin olun. Son olarak, çivi başlarını çatı çimentosu ile örtün ve üst üste binen kiremit kenarlarını düzeltin.

4. Yanıp Sönmeyi Düzeltin
Bacaların ve çatı pencerelerinin etrafındaki metal parlamasından kaynaklanan sızıntıları onarmak için çatı kaplama çimentosu ile doldurulmuş bir kalafat tabancası kullanarak eklemleri yeniden mühürlemeniz yeterlidir. Daha önce bir sıra çatı çimentosu ile kapatılmış derzlerde hasar görürseniz, macun bıçağıyla yeni bir kat uygulayın.

Tüm bir zona sırasını değiştirmek gerekiyorsa veya zonaların çatıdan çok kolay kalktığını fark ederseniz, durumu incelemek için profesyonel bir çatı ustasını çağırmanın zamanı gelebilir. Spot onarımlar, değiştirilmesi gereken bir çatının ömrünü uzatmayacaktır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.